מגזין +
מגזין +גלישה ← תורת המספרים: לא היה מזיק לג'ון ג'ון להזיע קצת בדרכו אל התואר

תורת המספרים: לא היה מזיק לג'ון ג'ון להזיע קצת בדרכו אל התואר

מאת שחר סולומיאניק דצמבר 27, 2017

כשג'ון ג'ון לקח את האליפות הראשונה שלו בגיל 24, נשמעו הרבה אנחות רווחה בהוואי, ולא מעט מהם מבית משפחת פלורנס עצמה. האיום התמידי להיות הבטחה לא ממומשת כפי שטאג' בארו היה, הוסרה. הילד הוכתר. ולעולם אף אחד לא יוכל לקחת את זה ממנו.

המתח שירד, השמועות על רצונו של ג'ון ג'ון לבלות את 2017 בהפלגות ביאכטה מיעד CT אחד למשנהו, והנימה הצנועה והלפעמים אדישה שהוא הפגין בראיונות גרמה לי להאמין שכמו רבים טובים לפניו (למשל קלי סלייטר, מיק פאנינג ואדריאנו דה-סוזה), הוא לא יתאמץ לקחת אליפות שנייה ברציפות. הנחתי שהוא ייקח לעצמו שנת מנוחה - יתחרה, אבל לא על התואר.

השנה התחילה עם הצהרות מגוונות מלא מעט גולשים לגבי כוונות האליפות. שלושת הדינוזארים קלי מיק ופארקו, שכולם מחפשים אליפות אחרונה לפני פרישה. פיליפה טולדו שהראה שיפור עצום ב-2016 והפך למועמד לגיטימי. מדינה שברור היה שלא יסתפק רק באליפות אחת. אדריאנו שחזר משנת השבתון שלו. וכמובן איך לא, ג'ורדי סמית, שכבר ממש לא יכול להרשות לעצמו להזדקן בעוד שנה מבלי לקחת אליפות.

פלורנס לא מזיע... מתבונן ולוקח בישיבה

ובכל זאת, עם כל התחרות המטורפת הזו, ג'ון ג'ון לקח אליפות. מה שמפתיע במיוחד באליפות הזו היא איך היה נראה הקמפיין שלו. כשלמעשה פשוט לא היה כזה (!) ובכלל לא היה נראה שהוא מנסה. תחשבו כמה מפחיד זה. גולש שכלל לא מנסה או מתאמץ לוקח אליפות עולם בקלילות... כמעט בלי להתכוון לכך. מה נראה ממנו אם הוא באמת יחליט ללחוץ על הגז יום אחד? וזה נראה כל כך קל, נכון? האמנם?

סיקרן אותי לראות איך מירוץ האליפות הנוכחי של ג'ון ג'ון נראה בהשוואה למירוצי אליפות קודמים. אבל במקום להסתמך על זכרונות ורגשות, החלטתי לתת למספרים לדבר וקיבצתי נתונים מהשנים 2010-2017. (כמובן שיכולתי להדרים הרבה יותר אבל ב-2010 השתנתה שיטת הניקוד לנוכחית ולא יכולתי להשוות תפוחים לתמרים). בעיה נוספת של השוואת "תפוחים לתמרים" התעוררה כיוון שבחלק מהעונות היו 11 תחרויות ובחלק רק 10. כדי להתגבר על כך הוספתי פקטור לחלק מהנתונים בעונות הקצרות כדי שיהיה ניתן להשוות אותם לאותם נתונים משנים אחרות ביתר קלות. זה היפותטי, לא מדעי, אבל נותן תמונה מציאותית.

המספרים לא משקרים. הניקוד של הזוכים מאפיין שלושה סוגי מנצחים: המטאורים (קלי), הנטחנים (פארקו, מדינה, דה סוזה, פאנינג) והמתבונן (פלורנס). לחצו על התמונה להגדלה - הסבר נרחב לטבלה בהמשך הכתבה.

הדבר החשוב ביותר להבין בנוגע לשיטת הניקוד של ליגת הגלישה העולמית (WSL) היא שמדובר במשחק סכום-אפס. יש מספר סופי של נקודות שמונח על השולחן ושם המשחק הוא חלוקתן בין הגולשים. כשאתה לוקח יותר נקודות, למישהו אחר נשארות פחות לקחת. נקודות שאתה לא מצליח לקחת יכולות עדיין לשחק לטובתך אם הן הלכו לגולש X ולא לגולש Y. זה משחק מאד מורכב ומסובך אבל הוא מכתיב בסה"כ שלושה תסריטים אפשריים של זכייה באליפות:

  • המטאור - גולש מסויים לוקח באופן כמעט קבוע את מירב הנקודות והופך את זה לבלתי אפשרי לאף אחד להדביק אותו. עונת אליפות כזו נראית כמו טיול בפארק.
  • הטוחן - רוב הנקודות מתחלקות לאורך העונה בין קבוצת עלית גדולה או קטנה של גולשים. הזוכה לבסוף הוא מי שמצליח להתעלות ולבלוט מעט מעבר לכולם תוך לקיחת נקודות בשיניים. מאד סביר שבמהלך התחרות האחרונה יעמוד האלוף לעתיד בפני מצב של להיות או לחדול והרבה סיכוי שהוא אף יזכה באליפות במהלך מקצה ?מתוך המים".
  • המתבונן - הנקודות מתחלקות בצורה יחסית הדרגתית בין הגולשים, כשאחד מהם פשוט מקבל קצת יותר נקודות. לפעמים אפשר לחשוב שאלוף כזה יותר משהוא זכה, המתמודדים שלו הפסידו.

אז בואו ננתח את האליפויות וננסה להתאים לכל אחת מהן את סוג הגולש שמאפיין אותה. הכי קל יהיה להתחיל עם קלי ב-2010 כי ברור שמדובר במטאור שטייל בפארק. למרות שבעונה היו רק 10 תחרויות, קלי סיים עם מספר נקודות יוצא דופן. הוא ניצח ב-4 מתוך 10 התחרויות והשאיר ל-6 גולשים אחרים להתחלק בשאר הנצחונות, אחד כל אחד, מה שניטרל לחלוטין את האופציה שמישהו בכלל יוכל להיצמד אליו. הוא ניצח לבסוף בפער עצום של 17,000 נקודות. עונת 2011 הייתה דומה מאד. עוד נצחון מטאורי של קלי שפשוט דרס את הליגה.

המטאור! קלי סלייטר השאיר את כולם מאחור ב-2010-11

ב-2012 העניינים נהיים קצת יותר מעניינים. פארקו לקח את האליפות ביתרון של 3,000 נקודות בלבד, ובזמן שהוא ניצח רק תחרות אחת (האחרונה, בפייפ) המתחרים הישירים שלו התחלקו ב-6 נצחונות. פריסת הנקודות הגיע עד למקום העשירי באותה עונה, וכנראה שהיה ממש קשה להשיג נקודות בתור low seed בעונה הזו. פארקו נלחם על כל נקודה בעונת 2012 וללא ספק לקח אליפות של "טוחן".

מיק פאנינג נטחן בצורה דומה ב-2013. הוא ניצח רק פעם אחת לעומת 6 נצחונות של המתמודדים הישירים שלו. פריסת הנקודות עד למקום העשירי. וכמובן, מקצה היסטורי של להיות או לחדול בפייפ בו לקח בוטום-טרן לתוך הצינור בשניות האחרונות כדי לנצח את המקצה ולא לאבד את האליפות בה זכה בסופו של דבר בהפרש מגוחך של 250 נקודות בלבד.

נטחן עד דק. פאנו לקח את אליפות 2013 בגל האחרון בהפרש 250 נק'.

ב-2014 גבריאל מדינה ניסה לתת עונה מטאורית, אבל לא כל כך הלך לו כי מיק פאנינג דלק בעקבותיו עם 3 נצחונות גם כן, ועוד מספר גולשים שריכזו מספר נקודות גבוה. בסופו של דבר הוא הצליח לזכות באליפות של "טוחן" בהפרש של 7,000 נקודות, מצד אחד המון בזכותו, אבל מצד שני גם המון בזכות המזדנבים האחרים שלקחו נקודות, לא רק ממדינה אלא גם מפאנינג.

האליפות של אדריאנו דה סוזה ב-2015, לפי הסיפור שמספרים המספרים, הייתה הקשה מכולן. בתום העונה, היו לא פחות מ-3 גולשים המרוחקים פחות מ-10,000 נקודות מהאלוף החדש, זאת על אף שהתחלקו ב-7 נצחונות (!) לעומת אחד בודד של האלוף המיועד. מכל השנים האחרונות, הייתה זו השנה שבה היה הכי קשה לזכות באליפות, והמון כבוד לאדריאנו שהצליח דווקא בה לזכות (אם זכור לכם, הוא ניצח את האליפות במים במקצה חצי גמר בפייפ נגד מייסון הו שאותו היה חייב לנצח).

היה בלחץ עד לפאיינל. אדריאנו דה סוזה טחן נקודות ב-2015

ואז הגענו לג'ון ג'ון פלורנס והנה מונחת לפנינו הפתעה שלולא המספרים לא היינו יכולים לראותה. האליפות של ג'ון ג'ון ב-2016 הייתה קלה יותר מזו של 2017. הסיבה שלא יכולנו להצביע על כך מיד נעוצה כנראה בכך שב-2016 ג'ון ג'ון עדיין התמודד מנטלית עם עצמו, ולכן נראה שהמסע שלו היה יותר קשה. אבל למעשה, הוא לא היה צריך להשיג כל כך הרבה נקודות כדי לזכות באליפות כמו בשנים קודמות. המקום השני באותה שנה אפילו לא עבר את 50,000 הנקודות. מעט מאד נקודות יחסית לשנים קודמות התחלקו בין המקומות הגבוהים. מדובר בעונה בה 3 נצחונות הושגו על ידי מתחרים מתחת למקום העשירי! ביניהם למשל קיאנו אסינג שניצח בצרפת וירד ליגה בתום העונה. מסתמן שג'ון ג'ון נהנה משנה שהיתה חסרה טוענים חזקים לכתר בצורה חסרת תקדים. כזכור לכם, הוא אף זכה באליפות מחוץ למים - קונר קופין ניצח עבורו את ג'ורדי סמית' בחצי הגמר בפורטוגל. מדובר ללא ספק באליפות של "מתבונן".

מתבונן. פלורנס לאחר זכייתו השניה ברציפות בתואר אלוף העולם.

והנה הגענו ל-2017 המדוברת ואנו מגלים שאמנם הזכייה באליפות הייתה קצת יותר מאתגרת אך עדיין, בהשוואה לשנים קודמות, מדובר בשנה קלה מאד. יותר מדי נקודות התחלקו בין מתמודדים בחלקים הנמוכים של הטבלה, ומרוב מתמודדים לכאורה על התואר, למעשה לא קם אף אחד שבלט ובעצם כולם היו בינוניים. עוד אליפות של "מתבונן" לג'ון ג'ון.

זכייה כמתבונן אינה הופכת את האלוף לפחות אלוף. אלא שלדעתי יש בה פחות תהילה. גם את האליפות האחרונה לקח ג'ון ג'ון מחוץ למים כשמדינה הפסיד כבר ברבע הגמר לג'רמי פלורס. ג'ון ג'ון לא נדרש להתמודדות של להיות או לחדול על התואר שלו, התואר פשוט ניתן לו.

שלא תבינו אותי לא נכון. אני מת על ג'ון ג'ון. אני חושב שהוא הגולש הטוב בעולם, ללא ספק. אני זוכר שבמהלך מקצה שלו במרגרט ריבר סימסתי לחבר וכתבתי לו שאצבע אלוהים נגעה בג'ון ג'ון (בקליפ שלעיל). הגלישה שלו אלוהית. אבל... לא ראינו אותו מתאמץ לזכות באליפות, לא ראינו אותו דורס ולא ראינו אותו נאבק באמת מול מתחרים חזקים שאילצו אותו לעמוד מול רגע של להיות או לחדול. הייתי שמח לראות את ג'ון ג'ון לוקח אליפות של מטאור, אך יותר מזה הייתי שמח לראות אותו לוקח אליפות של טוחן מול מתמודד או שניים רציניים ביותר שיקומו לו... מה יש? שיזיע קצת.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
שחר סולומיאניק

42 + 3 ילדים וכלב, יזם אינטרנט שמעדיף לגלוש.

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים