תולדות הגלישה - מקורות

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

כמה באמת אנחנו יודעים על הספורט הנפלא הזה? מתי הוא התחיל? מהיכן הוא מגיע? מי היו החלוצים בתחום? על רוב השאלות תמצאו תשובות בכתבת הרקע הבאה - תולדות הגלישה -

פירוש מילולי:

גלישה הוא ספורט הנעשה על פני שטח המיים. הגולש רוכב על גבו של גל הנשבר אלי חוף, בדרך כלל ע"י גלשן. בנוסף לגלשני גלים גולשים משתמשים גם בגלשני ברכיים (kneeboards), בוגי (body boards), קיאקים, מחלקי סקי (Ski, wakeboard) וגם בגופם שלהם (Body surfing). ענפי גלישה כסירות חתירה וסקי מים אינם זקוקים לגלים בכדי לממשם. ענפי גלישה אחרים כגון גלישת רוח (Wind surf) וגלישת מצנחים (Kyte surf) עושים שימוש בכוחה של הרוח. 

קיימים 2 סוגי עיצוב גלשנים עיקריים בתחום הגלישה: גלשנים קצרים וארוכים(Long boards, short boards) בגלישת Tow-in  הגולשים נגררים במהירות ע"י אופנוע מים (Jet ski) לעבר הגל מכיוון שחתירה רגילה לא יכולה להשתוות למהירות של הגל גבוה.

היסטוריה - מקור הגלישה

התיעוד האירופאי הראשון של גלישה באיי הוואי נעשה ע"י "לוטננט קינג" שסיים את רישומיו של "קפטן ג'יימס קוק" לאחר מותו של זה בשנת 1779, בו הוא מתאר לראשונה את ה – He'e Nalu, פירוש המילה גלישה בשפת הילידים, הילידים רכבו על גלשני העץ הארוכים כאשר הם ישובים, שכובים או עומדים לסירוגין השימוש בהם היה  בעיקר לדייג.

 מכיוון שבתקופה זו לילידים לא היתה שפה כתובה – היה זה התיעוד הכתוב הראשון לספורט הזה של הוואי. בכתביו של קפטן קינג ניתן למצוא מידה של הלצה

בנוגע ל"איך לא חשבנו על זה קודם" שכן הדבר היה רק עוזר לכל המלחים שאינם יודעים לשחות... וכמוהם היו רבים. לרובם היה קשה לעכל את שעיניהם רואות ולא הבינו מה הם בדיוק עושים, יחד עם תפיסה שגויה חזרו לארצותיהם באירופה... הספורט הילידי.

history

למרות זאת הילידים המקומיים השאירו עדויות ממשיות לקיומו של הספורט עדויות לכך חקוקות בלבה בצורת פטרוגליפים של גולשים, סיפורי עם, אגדות וסיפורי גבורה שמהווים חלק סימלי נכבד מהתרבות שעוברת מדור לדור.

history1

חלק מסיפורי העם הידועים לוקחים אותנו חזרה עד שנת 1500, מה שגורם לנו להאמין שהגלישה החלה שנים רבות עוד לפני התיעוד הראשון של החברה הפולינזית באיים. הגלישה בהוואי היתה חלק אינטגרלי של מערכת חוקים נוקשה ששמרה על מעמד משפחת המלוכה מעל כל נתיניהם בממלכתם. צ'יפים נהגו להתחרות בגלישה בכדי לשמר את כוחם, מעמדם והשפעתם על נתיניהם.

history8מערכת החוקים כללה גם איזה גלשן ומאילו חומרים ליצרם יחד עם זאת למי הוא מיועד. סוג העץ שהשתמשו בו לייצור הגלשן היה נבחר לפי מעמדו העתידי של האדם בחברה. מספר הגלשנים, כמו ראשי פרות היו סימן למעמד ועושר.

history3

גובהם של הגלשנים של השליטים היה בין  14ל- 16 פיט (4-5 מטרים) עשוי מעץ מלא אך קל מסוג WILLWILL אך משקלם היה כ- 175 פאונדס (כ- 80 קילו)!!!, גלשני המקומיים היו קטנים מאלו של השליטים וגובהם נע בין 10 ל-12 פיט(3-4 מטרים) העשויים מעץ מלא וכבד יותר מסוג KOA.

לאחר שנבחר העץ המיועד לגלשן הם מתפללים ובמחווה טקסית קוברים ליד שורשי העץ דג בשם KUMU רק לאחר טקס זה, נגדע העץ. אותו הם מעצבים ומסתתים ע"י כלים ארכאיים, עצם או אבן או שונית חדה אך עבודתם מקצועית ולוקחת מספר שלבים עד לסיומה. הגלשן עובר גימורים מקצועיים כשבסופו נמשח עליו שמן קוקוס טהור ליצירת מראה מבריק. הטיפול בגלשנים היה מסור ודרש משיחה בשמן בכל יציאה ועטיפתו של הגלשן בTAPA – אריג מקומי בכדי להגן על העץ מלהיפגם.

בשנת 1820 נחתו על חופי הוואי מסיונרים אנגלים שטענו כי הגלישה היא אקט של נהנתנות ובזבוז זמן ופעלו למיגורו של הספורט הזה מהוואי. 

history4

עד שנת 1890 הגלישה בהוואי היתה על סף הכחדה והספורט נעשה בהחבא ובמקומות מועטים. הצמיחה החקלאית והנהירה של מהגרים רבים לאיים היתה גם גורם משמעותי בהדחקתה של התרבות הפולינזית בכלל. אם לא היה זה בזכותו אותו עורך דין בשם דויד קלאקאו, אשר עיגן אותה בחוקי האיים, הגלישה לא היתה זוכה להגיע למאה ה-20.

history6history5

בשנת 1905 בחור צעיר בשם "דוק קהנמוקו "(Duke Kahanamoku) חבריו ומשפחתו נאספו תחת עץ ה- HAU בחוף ואיקיקי WAIKIKIבחוף בו הם נהגו לגלוש במשך כל חייהם והחליטו להקים מועדון גלישה בשם HUI NALU ובפירושו "מועדון הגלים". בשנים אלו ההשפעה המסיונרית התדלדלה והחלה מגמה של הכרה מחדש של ספורט הגלישה בהוואי, דוק וחבריו נקראו "נערי החוף" של וואיקיקי והם אלו שהולידו מחדש את ספורט הגלישה בהוואי.

הגלישה חוצה את הים

אדם נוסף שלו היה חלק חשוב בהחייאתה של הגלישה בהוואי היה זה שהביא את הגלישה לראשונה לחופי קליפורניה.

history7 

בשנת 1907 קבלן פיתוח בקליפורניה בשם הנרי הנטיגטון ביקש מאדם בשם ג'ורג' פרית' שהיה אירי והוואיניק במוצאו, לערוך הדגמה של גלישה לרגל פתיחתה של מסילת רכבת בקליפורניה המובילה לחוף בשם RODONDO  - פרית' היה הראשון שיצר גלשנים קצרים ע"י חיתוכם של גלשני ה-16 פיט בחצי. ההדגמה של פרית' השאירה את הצופים המומים ונפעמים, הגלישה תפסה כמו אש בשדה קוצים משם החלה המהפכה של עיצוב גלשנים וטכניקות גלישה.

חופי קליפורניה הפכו במהרה למרכז החידושים בתחום הגלישה והשפעתם נדדה גם אל חופי אוסטרליה ואירופה. במשך השנים בוצעו נסיונות רבים בגודל, משקל ועיצוב יחד עם חידושים יעילים כגון חרבות וקצפים שגרמו לגולשים לשאוף ולהתאים לעצמם גלשן שאיתו יוכלו לכבוש את הגלים המאתגרים ביותר כמו זה של NORTH SHORE OAHU בחודשי החורף.

בשנת 1955 החל איכלוס רב של מהגרים בהוואי, הגלים העדינים שבחופי הוואי היו מקדם תיירותי ותרבותי רב אך המציאות של הגולשים בהוואי היתה להיות כמו הצ'יפים, הרבה לפני זמנם... לשים את הכל על השולחן, לכבוש את הפיסגה.

מקור הגלישה בישראל

רופא יהודי מקליפורניה בשם דוריאן פסקוביץ' הגיע לארץ באמצע שנות ה-60 עם שישה גלשני לונגבורד מעץ כשאותם מעטר מגן דויד. דוריאן פסקוביץ' רצה להקים נבחרת גלישה לאומית שתייצג את ישראל בעולם.

האדם אותו מצא בחוף פרישמן של תל-אביב בכדי לממש את החזון היה בחור צעיר בשם שמאי קנצפולסקי הידוע יותר בכינויו "טופסי" אשר קידם את ענף הגלישה והיה הראשון בארץ לשייף גלשן –
בשנות ה-70 היו רובם עדיין גולשים על חסקות אך החל מאמצע שנות השמונים (השינוי העיקרי החל בביקורו של שון תומפסון בתחרות בהילטון 85') החלה הגלישה בארץ לתפוס כדרך חיים, כספורט ולשלב מותגי אופנה ייחודיים (גזוז). כמו כן צמחו להם שייפרים מקומיים ומנוסים מוסא וניר אלמוג לימים, אולטרה ווייב ואינטר-סרף.

לסיכום

מקורות הגלישה הם למעלה מ-500 שנה כמו הגלים כך גם הגלישה ידעה עליות ומורדות, הגלשנים והגולשים שינו צורה ומימד אך אם ישנו דבר המשותף לנו ולצ'יפים של העבר... הוא ההרגשה העילאית ברכיבה על הגל -

Only a surfer knows the feeling

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים