מגזין +
מגזין +קהילה וחברה ← הזכות להעניק את החופש לגלוש: יוזמה חברתית שתורמת ים לדלי האמצעים

הזכות להעניק את החופש לגלוש: יוזמה חברתית שתורמת ים לדלי האמצעים

מאת יואב נקש אוקטובר 04, 2018

לא כולנו נולדנו עם כפית של כסף בפה וחלקנו אפילו רחוקים מזה מזה שנות אור אבל לכולנו תשוקה זהה לגלוש. בינינו ישנם מעוטי יכולות ודלי אמצעים. אנשים כמוני וכמוותכם שאינם יכולים להרשות לעצמם ציוד גלישה יקר אך בליבם זיקה אמיתית לים. בדיוק לשם כך פתחו שני חברים ביוזמה חברתית שמטרתה איסוף ציוד גלישה מאנשים ברחבי הארץ והעברתו לנערים ונערות שידם אינה משגת את האפשרות לרוכשם - תרומה שמעניקה להם תקווה ומגשימה עבורם חלום.

פרויקט "החופש לגלוש" היא יוזמתם של שני חברי ילדות טובים שהכירו דרך הים והגלישה. במהלך השנים הם עבדו יחד במועדון גלישה בחיפה תחת ניהולו של סער בן שמחון שהשפיע רבות על דרכם בהדרכה, הם עבדו יחדיו במסעדה איטלקית ואף נסעו יחד לטיול גלישה משותף בצרפת. פגשנו את השניים דרך תכתובות מייל וקיימנו עימם שאלון קצר על יוזמתם המבורכת. אך בטרם נגיע לפרטים מוטב שנכיר את הנפשות / הנשמות הפועלות:

נועם סחרטוב - בן 24, גדל בחיפה ולאחרונה גר עם בת זוגו (שגם היא גולשת) במושב מגדים. סטודנט שנה ב' להנדסה תעשייה וניהול במרכז האקדמי רופין. גולש מגיל 10, מנגן על גיטרה, מדריך גלישה, מפליג ובעבר מדריך בצופים. מאז ומתמיד מטייל בעולם בשביל למצוא את הגל המושלם: פורטוגל, צרפת, סרי לנקה, קליפורניה, מרכז אמריקה, טנריף ועוד.

איתמר דיכטולד- בן 25 גדל וגר בחיפה. התחיל לגלוש בגיל 13 תחת חסותו של צחי יקיר שלימד אותו כל מה שהוא יודע על עולם הגלישה. לאחר הצבא טייל בעולם: במרכז אמריקה, קליפורניה, הוואי, צרפת, פורטוגל ובמלדיבים.

איך התחיל המיזם שלכם ומתי?

"זו היתה תקופה ארוכה שבה הרגשתי שאני רוצה לחזור ולתרום לקהילה" מסביר נועם. "אחרי כמעט שנה של לימודים שבה התרכזתי בעיקר בעצמי ישבתי על קפה עם איתמר שזרק רעיון להעביר גלשנים לחבר'ה מוחלשים. ישר נדלקה אצלי הנורה והתחלתי להריץ בראש איך זה יכול להראות ולפתח את הרעיון. מהר מאוד כבר בנינו תוכנית, העלנו רעיונות להשפעה ואיזו תרומה אנו מחפשים. מהר מאוד ומעבר לכל הציפיות שלנו, המיזם שלנו החל לרקום עור וגידים."

מהו הדבר שמניע אתכם בהפקת היוזמה?

"הדבר העיקרי שנותן לנו את הדרייב היא ההכרות האישית שלנו עם התמורות של הגלישה והרצון להעניק את אותה החוויה לנערים ונערות, בידיעה שהגלישה יכולה לעצב מחדש את החיים שלהם. הגלישה סיפקה עבורינו מפלט מהבית הספר ומציאתו של עולם חדש לפריקת אנרגיות וחיבור לטבע, לגוף ולנפש - אהבה חדשה עם אין סוף בונוסים סביבה."

תרומה לפרויקט "דרנא" ולנוער בסיכון שחוסה במקום

היכן מתרכזת עיקר פעילותכם?

"אנו פועלים בכל רחבי הארץ ובכוונתנו לאסוף ציוד מכל תורם בכל עיר שהיא. את הציוד נעביר לנערים ונערות שלהם גישה כזו או אחרת לים. האוכלוסייה העיקרית שאליה אנו מכוונים היא נערים שנמצאים בהווה או שהיו בעבר במסגרת ענף גלישה באחת מהתוכניות שנועדו לאוכלוסיות מוחלשות - כאלו שחסרים ציוד ושחלומם להמשיך לגלוש ולהשתפר. בהמשך בכוונתנו גם לעזור לאנשים שמעוניינים לסלול את דרכם לעולם הגלישה."

איך אתם מאתרים את אלו שזקוקים לציוד?

אנו בקשר עם עמותות שונות, מדריכים לשעבר, ואנשים שמעורבים בתחום החינוך של קהילת הגלישה ודרכם אנו מקבלים את ההמלצות למי לתרום כאשר אנו עושים סינון נוסף לפי תעדוף, מיצוי פוטנציאל, גיל, גישה לים וכיוצא בזה.

מי הם האנשים שמהם אתם מבקשים תרומת ציוד?

"האנשים שאנו אוספים מהם את הציוד הם בעיקר גולשים שנערמו אצלהם גלשנים במחסן ומעלים אבק. לפעמים אנו מקבלים ציוד מאנשים שפשוט לא מצליחים למכור את הגלשן או שיש תיקון שנדרש לעשות, חליפות שאינן מתאימות כבר למידותיהם או רצועות (לישים) וחרבות שכבר לא בשימוש. אנשים הרבה מאוד פעמים מעוניינים לתרום אבל לא תמיד יודעים למי ואיך, ובדיוק כאן אנחנו נכנסים לתמונה."

ספרו לנו על כמה מהפעילויות שלכם

"אחת מפעילויות הבכורה שלנו היתה עם עמותת "דרך האתגר" שלה 4 מרכזים ו-200 חניכים באיזור נתניה והסביבה. עמותה זו מקיימת פעילויות כשאחת מהן היא גלישת גלים המיועדת לנערים ונערות ממעמד סוציואקונומי נמוך. כך שלמעשה ישנם כ-200 ילדים שגולשים כל שבוע אך לאף אחד מהם אין גלשן. הם קיימו תחרות שנתית והזוכה קיבל מאיתנו גלשן מקצועי כדי שיוכל להמשיך ולממש את פוטנציאל הגלישה שלו.

הזוכה בתחרות של עמותת "דרך האתגר" קיבל מאיתנו גלשן.

"בפעילות נוספת ביקרנו בבית בטוח לנוער בסיכון בחבצלת השרון שנמצא בחסות הקרן "דרנא". במקום זה נמצאים נערים במטרה לשפר את מצבם, לעצב מחדש את אופיים וללמדם בגרות. במהלך השבוע ישנן פעילויות שונות כאשר אחת מהן היא גלישה. השתתפנו בסיכום שנה בנוכחות מדריכי הגלישה שלהם ובסופו של יום הענקנו שני גלשנים למצטיינים של השנה. אפשר היה לראות על הניצוץ בעיניים שלהם ועד כמה הגלישה תרמה להם.

בין היתר ביקרנו בבתים של ילדים ממעמד סוציו אקונומי נמוך ובהמלצתם של מדריכים ממסגרות שונות בעברם שציינו שחלומם הוא להמשיך ללמוד לגלוש  או שמאוד רוצים להתחיל, עזרנו להם בציוד. אין תחושה טובה יותר מזו כשאב של אחד הילדים אומר לך בהתרגשות רבה שהגשמת לילד שלו את החלום ומספר איך היה הוא היה גולש בתור ילד וכמה זכרונות טובים היו לו מהגלישה ושזה הדבר שרצה להעניק גם לבנו. גלשן שישב במחסן של אדם כלשהו ללא כל ניע מסוגל להחיות את נפשו ולהעניק אור ותקווה חדשה לאדם אחר - וזה מעניק סיפוק רב ומרגש כאחד!

אתם אמנם בתחילת דרככם אבל מהו החזון?

בעתיד נרצה להרחיב את הפעילות שלנו ולמצוא חונך / אח בוגר לכל ילד שנביא לו גלשן שלא נמצא במסגרת מתאימה בהווה. אותו חונך שנצוות אליו/ה יהיה שם בשביל לתת הדרכה והכוונה בסיסית. כבר קיבלנו פניות מאנשים שמעוניינים לקחת חלק אך לצערנו נכון לרגע זה ומתוך אילוצים של ביטוח והגנה משפטית הדבר אינו אפשרי. כמו כן היינו מעוניינים לקיים אירוע התרמה להשגת תקציב לקניית ציוד חדשני ומקצועי יותר לילדים שפוטנציאל הגלישה שלהם גבוה, כמו כן מימון ציוד משלים, חומרים לתיקון גלשנים ועוד.

מה היעד לטווח הקרוב ואיך אפשר לעזור?

היופי שבמיזם הוא בכך שהוא מתבסס על אהבת החינם של אנשים / גולשים. במפגש שלנו עם התורמים ניתן לראות את הרצון להעניק ביד רחבה ואלו שמקבלים את הציוד מגיבים באושר שאין טהור ממנו. אנצל את הבמה ואגיד שנשמח לקבל תרומות על מנת להגיע ליעד של 100 גלשנים עד סוף השנה הראשונה למיזם. כמו כן נשמח לקבל ציוד משלים כגון חליפות, חרבות, לישים וכל מה שרק יוכל לעזור.

לפרטים נוספים על היוזמה "החופש לגלוש" ולתרומה של ציוד ניתן לבקר באתר של נועם ואיתמר ftosurf.com או/ו ללקט מידע בעמוד הפייסבוק שלהם, לכתוב להם אי מייל sachartov@gmail.com או להתקשר: 0525275705  -   0544406738

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים