מהי תופעת הים האדום בסידני אוסטרליה?

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

האם הים האדום נמצא בכלל בקצה הכדור הדרומי? האם ייתכן שבני ישראל יצאו מאוסטרליה ולא ממצרים? תופעה טבע אדומה בים שלחופי סידני מעלה ספקות גדולים למהימנות הסיפור התנ"כי שמצוין בספר שמות... (נכתב בצחוק כמובן). צבעו של הים הוא בדרך כלל כחול אבל בתופעה המיוחדת שפקדה את חופי סידני צבע הים הפך לרסק עגבניות אדום... לא מאמינים? תסתכלו בתמונות.

הים הוא תמיד מיוחד: דינאמי, מגוון, מרגש ומפתיע. תופעות טבע שייחודיות רק לים הן בגדר הוכחה לכוח והמסתורין שקיימים במצולות המים המלוחים. מידי כמה זמן אנו מוצאים את עצמנו מביטים בתדהמה ביופי עוצר נשימה של תופעות ויזואליות במופע האור קולי שמספק לנו התיאטרון של הים. לפני כשנה תועדו בקליפורניה גלים שזהרו בלילה בצבע כחול ניאון בגלל תהליך כימי של אצות ואילו הפעם, באוסטרליה הרחוקה, האצות מקבלות גוון אדום.

red sea in Australia הים האדום באוסטרליה

בשלהי חודש נובמבר 2012 חופי סידני נסגרו בגלל תופעה שלא נראתה כמותה בעבר. הים הכחול הפך לאדום, צבע שדומה בחלקו לרסק עגבניות ובחלק מגווניו לאדום כהה כצבעו של הדם. מקור הצבע האדום נגרם בגלל התפרקות כימית של אצות וזאת בעקבות שינוי דרסטי בטמפ' מי הים. טמפ' המים קפצה מ-18 ל-21 מעלות ביממה אחת ובגלל שהים שטוח ולא היו גלים שיערבלו את המים, הצבע התפשט ונשאר במקומו עומד. סיבה נוספת שיכולה הייתה לגרום לכך היא ריבוי נגר גשמים שהביאו להזרמת שפכים של אמוניה שבאו במגע עם האצות והביאו לצבעם האדם.

המקומיים טוענים שלצבע המים היה ריח מוזר וקצת מסריח ועל כן הרשויות המקומיות ביקשו מקהל הרוחצים שלא לטבול במים. תופעת הטבע נגרמת בגלל שהאצות, שהן בעצם אורגניזם דמוי-פרח, מתפרקות בקבוצות גדולות בפרק זמן קצר ובאזור מוגדר והם יכולים להופיע בצבעים שונים עם תוצאות מרהיבות לעין. באופן עקרוני אין כל סכנה ממשית בטבילה במים האדומים של האצות, אם כי לרגישים שבין האנשים ייתכנו תופעות לוואי שיתבטאו בפריחה או עיניים צורבות אבל לא ממש מעבר לכך. על אף זאת יש הסבורים כי דגים רבים מצאו את מותם בעקבות כך ואילו הרשויות המקומיות פתחו בחקירה מאומצת למציאת הגורם העיקרי לצבע האדום בים.

עבור האוסטרלים וכמובן כל תושבי הכדור הכחול, תופעה מעין זו היא מיוחדת ומופלאה, אך עם תחילת הקיץ בכדור הדרומי תושבי בונדי מקווים לחזור בהקדם לים בצבע כחול...:)

הידעתם...?

...שהביטוי "הים האדום" (Red Sea) מקורו בשיבוש פונטי?
המקור לביטוי היה REED SEA שמשמעו ים סוף.
מספיק אדם אחד שלא שמע או כתב כראוי ו"ריד" (Reed) הפך ל"רד" (Red)...

art2

art3

art4

art5

art6

art7

art9

art10

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים