מגזין +

כששרפו ת'מועדון: פרעות הגולשים בתחרות OP pro האנטינגטון בשנת 86'

מאת יואב נקש אוגוסט 29, 2015

תדמית הגולש חוצה גבולות ותרבויות. אם תבקש ביפן, ארה"ב, ישראל ודרום אפריקה שיתארו לך את אופיו הגולש, אז רוב הסיכויים שהתיאור יהיה זהה: בחור רגוע, על גבול הסטלן, שמחובר לים ולסביבה שלוקח הכל בקלות ונמצא באיזון מושלם עם הקיום. אין כל ספק שאין ספור סרטים, סדרות וחברות של אופנת בגדי גלישה העצימו והגדילו את התדמית הזו, אבל בגדול היא די נכונה. כל זאת עד שבשנת 1986 תדמית זו נופצה לרסיסים בפרעות הגולשים בהאנטינגטון בארה"ב.

כמו בכל שנה גם ב-1986 נערכה תחרות OP pro - אירוע הגלישה הגדול ביותר בעולם באותה תקופה. באותו יום של ה-31, באוגוסט וממש בשלבי הסיום של התחרות פקד את החוף קהל שמנה למעלה מ- 100,000 איש. אף אחד לא שיער לעצמו שבתוך שעות ספורות החוף יהפוך לשדה קרב של ממש בין כמה עשרות שוטרים לאלפי גולשים חמומי מוח.

אש ותמרות עשן בהאנטינגטון. התפרעות שיצאה מכל שליטה... אלפי גולשים שלקחו חלק ב"חיגיגה".

לפי עדותם של אנשים שנכחו במקום, הבלאגן התחיל כאשר מאחורי היציעים הטרידו שני גברים מספר בחורות שהשתזפו להנאתן וניסו להוריד מהן את בגדי הים. כאשר מספר שוטרים הגיעו לעזרת הנשים הן התקבלו במטח של אבנים ובקבוקים. ומכאן הדרך להסלמה הייתה קצרה... בתחילה הקיפו את עשרת השוטרים  כ-50 צופים אך כעבור מספר דקות המספר גדל לכ-5,000.

השוטרים נסוגו למגדל הפיקוד של המצילים כאשר בזמן מנוסתם המשיכו אלפי הפורעים לנסות לפגוע בהם עם כל הבא ליד, בקבוקים, אבנים, שלטי תמרורים ואפילו חלקי ברזל של גדרות. בזמן שהשוטרים התבצרו בפנים, בחוץ התחוללה אינתיפאדה של ממש. הפורעים המתירו מטח של חפצים על הבניין, הפכו מכוניות משטרה שחנו בסמוך ואף העלו כמה מהן באש.

תחרות OP Pro בלהבות. התחרות הופסקה ושבה לשם רק לאחר כמה שנים. הצלקת נותרה עד היום.

לאחר שהשוטרים והמצילים שבבניין הבינו שהפורעים עומדים לפרוץ לתוכו הם נטשו אותו מלבד אחד. מציל בכיר נשאר בבניין, מכיוון שלדבריו במקום היה כסף ודברי ערך והוא לא התכוון להשאיר אותם כשלל לפורעים. כאשר הגולשים פרצו לבניין המציל ירד לעברם ובלית ברירה אף ירה יריית אזהרה שהבריחה אותם.

בסיכומו של יום האלימות בהאנטינגטון ביץ' נפצעו כ-12 איש כאשר מרביתם שוטרים, ו-13 פורעי חוק נעצרו. המזל הגדול הוא שלמרות ההתפרעות הקשה אף אחד לא נהרג. על אף זאת מלבד הנזק הגדול לרכוש שמאמד בכ- 250,000 דולרים, באותו היום נגרם נזק חמור בהרבה לקהילת הגולשים העולמית. מלבד ביטולה של תחרות ה OP PRO, גם נפגע היחס בין הרשות המקומית לבין הגולשים.

שורפים ת'מועדון, מציתים את התחרות, מדליקים את ההמון ומנפצים את תדמיתו של הגולש.

ומה שחמור מכך, תדמית הגולש החביב, הרגוע והמחובר לבריאה נפגע ולפתע צצה תדמית חדשה של גולש עצבני, חמום מוח אשר חושב שהוא מעל החוק. ללא צל של ספק, אירוע זה היה אבן דרך בהיסטוריית הגלישה בארה"ב ובעולם כולו ולשמחתנו אנו לא ראינו מאז אירועים חמורים בקנה מידה שכזה

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים