מגזין +

הגן של נוודי הים: האנשים שבעבורם לחיות מתחת למים זהו טבע שני

מאת יואב נקש אוגוסט 02, 2018

עד כמה שאתם אוהבים את הים בכל נפשכם אתם צריכים שיהיה לכם את הגן שיעשה אתכם כשירים באופן פיזי לחיות אותו כהרגל. מחקר אקדמי גילה שישנה קבוצת אנשים שמפתחים תנאי הסתגלות גנטים לחיים מתחת לפני הים. אנשי הבז'או לאוט (Bajau Laut) הם נוודים שנדדו במשך מאות שבשנים בים שבין מלזיה, הפיליפינים ואינדונזיה. אנשים אלו צוללים לעומקים מרשימים ללא כל עזרים נשימתיים או ציוד צלילה מסורבל ודגים את האוכל שהם שמים על שולחן ביתם- שנמצא על סירה בים.

מחקר שפורסם בכתב העת המדעי Cell מציג את ממצאיו להסתגלות פיזיולוגית וגנטית שיש לאנשים מסויימים בצלילה בים. קהילה זו של נוודי ים הם צוללי חופש מאין כמוהם. הם יכולים לצלול לעומק של עשרות מטרים ולשהות כ-10 דקות מתחת למים בנשימה בודדת אחת. בשביל להבין את ההישג הפיזיולוגי המרשים הזה צריך לחזור אחורה בזמן ל"ריפלקס הצלילה של יונקים" - מכניקה גופנית שנמצאת עמוק בנבכי הגנום האנושי עוד מימי בראשית. 

כשהחי התפתח באוקיאנוסים הוא התבסס על כמה מרכיבים עיקריים: קצב לב איטי - דבר שהקטין את שיעור החמצן הנכנס לזרם הדם ואיפשר לאיברים החיוניים להשתמש בו ביתר יעילות. כלי הדם התכווצו וכיוונו את זרימת הדם לאיברים חיוניים. ומכייון שהריאות והאוויר נדחסים ככל שצוללים עמוק יותר, הדם נע מן הגפיים לתוך חלל החזה - דבר שהכרחי גם בכדי לשמור על הריאות שלא יקרסו (זאת מכיוון שהדם, בהיותו נוזל אינו נדחס כמו אוויר). הדבר הבא ואולי הכי רלוונטי לסיפור שלנו, הוא דבר שנקרא "התכווצות הטחול". מאחר שהטחול שבגוף האדם הוא גדול יחסית ומלא דם, הוא  דוחס את כל הדם לתוך מערכת הדם ומוסיף עוד חמצן לתוך התערובת. ובכך טמון היתרון האבולוציוני של אנשי הבז'או: הטחול שלהם מסיבי בגודלו, מה שמקנה להם הרבה יותר חמצן כאשר הטחול שלהם מתכווץ.

במחקרים שנעשו בעבר הוכח שליונקים ימיים רבים יש טחול גדול יותר מיונקים יבשתיים. בהתבססה על כך, החוקרת מליסה לארדו מאוניברסיטת קופנהגן, ביקרה בתאילנד ואינדונזיה עם ציוד אולטרסאונד וצילמה את הטחול של הנוודים הימיים. לארדו לקחה דגימות מאנשי מאנשי הבז'או ומקבוצה המקורבת אליה באיים האינדונזים ששמה "סאלואן". כשחזרה לדנמרק ובחנה את ממצאיה היא גילתה שהגודל החציוני של הטחול של אדם בבאז'או היה גדול ב -50% מאותו איבר בסאלואן.

למרבה הצער, אורח החיים של קהילת אנשי הבז'או הולך ונעלם. הם חיו את הים במשך מאות שבשנים, גידלו שם את ילדיהם שלעתים קרובות למדו לשחות לפני שהם למדו ללכת. יש להם הבנה ייחודית של האוקיינוס אשר מהווה עבורם ישות חיה. באופן מסורתי, הם עשו את חייהם על ידי דיג וצלילה חופשית אבל כמו שהעולם משתנה כך הם משתנים. גם עליהם הקידמה מאיימת, כך גם המסורת הפזיולוגית-טבעית שלהם מפנה את מקומה לעזרים מלאכותיים בצלילה. הזמן יגיד אם אנשים אלו ישארו כשהים פועם בגופם.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים