מגזין +
מגזין +סביבה ← גלים מחו'ל: כשהאדם והים בונים חוף גלישה חכם - הסופרבאנק כמשל

גלים מחו'ל: כשהאדם והים בונים חוף גלישה חכם - הסופרבאנק כמשל

מאת יואב נקש מרץ 03, 2015

כשהאדם עושה דברים בחכמה הוא יוצא נשכר. הוא, הים וכל הסביבה. ה"סופרבאנק" (Superbank) שממוקם בקולנגטה (Coolangatta) בגולד קואסט האוסטרלי הוא דוגמא מצויינת לחוף גלישה מעשה ידי אדם אשר הוקם ע"י הזנה מבוקרת של חולות. ברבות השנים, תוצאותיו עלו על כל הציפיות מבחינה תיירותית, כלכלית וספורטיבית. בחוף זה ניתן כיום להינות מאחת משבירות הגלים הארוכות ביותר בעולם - מוקד משיכה תיירותי שהכנסותיו מסתכמות במיליוני דולרים לשנה. כדאי שבארץ ישמעו על כך.

אז איך הסופרבאנק קשור לישראל ולמה זה צריך לעניין אותנו? אז זהו, לא רק שזה צריך לעניין אותנו אלא שיש לנו גם מה ללמוד מזה. לפעמים נדמה שבארצנו הקטנה אין דין ואין דיין כשזה נוגע למחדלי האדם בבנייתו לאורך החופים ובתוך הים. ראו דוגמא חופי אשקלון שנהרסו מאז אמצע שנות ה-90' בעקבות הקמת המרינה ושוברי הגלים. נדידת החולות הוסטה, הצוקים קרסו וחופיה הצפוניים של העיר התרוקנו מחול. חוף קבר השייח שהיה נודע בעבר כחוף ה-גלישה של אשקלון נותר מיותם מגולשים שגם הם כמו החולות, נדדו לחופים אחרים. באוסטרליה לעומת זאת הגישה היא שונה. קודם חושבים, מתכננים, מקציבים כספים ואח"כ רק מתערבים... וגם אז רק במינון הנכון. לא בונים בתוך הים אלא מזינים חול באופן מבוקר ונותנים לים לפזר אותו בטבעיות לאורכו.

מערכת צינורות מסיבית ששואבת ומזינה באופן קבוע את החולות המיועדים לבניית החוף - קולנגאטה, אוסטרליה.

בזמן שאנו סופרים לאחור את מספר המטרים שקרסו עם המצוק בסערה האחרונה ומבכים את מה שנשאר מחופינו הצרים בארץ, אוסטרליה יכולה להתגאות בפיתוח התיירותי והספורטיבי של ענף הגלישה עם הקמתו של ה-Superbank האדיר. בימים מסויימים כשתנאי הים משתלבים בהרמוניה עם קרקעית החול, הגל של הסופרבאנק יכול להתחיל מסנאפר רוקס (Snapper Rocks) ולהגיע כמעט עד לקירה (Kirra) – מרחק של 1.97 קילומטרים של חוויית גלישה רצופה! על אף הצפיפות במים יש מקום לכולם והסופרבאנק מציע את כל הטוב שיש בביצועים על הגל: צינורות חלולים ומהירים, מקטעים של גל נשפך, רמפות לאייריאלים, וקירות לביצועים קלאסים ורדיקלים – גלים המיועדים לכל רמה של גולש ולכל סוגי הגלשנים שיש (משורטבורדים ועד ללונגבורדים).

זה לא פוטושופ, זה הסופרבאנק! 1.5 ק"מ של גל מעשה ידי אדם (חכם).

בין התאריכים של ה-01 באפריל 2000 ועד ה-20 באוקטובר 2002, החברה הקבלנית של פרויקט הסופרבאנק (Tweed Sand Bypassing) כרתה כ-1,062,618 מטרים מעוקבים של חול שאותם שפכה לאורך רצועת החוף של של קולאנגטה. מאז תחילת הפרויקט ועד ימים אלו ממשכים להזרים כמויות אדירות של חול המיועד להמשיך את נדידתו בבניית החוף. הסופרבאנק הפך לחלום רטוב של גולשים עם אימפקט תיירותי אדיר. החול שמוזרק אל הצד הצפוני של נהר הטוויד (Tweed River) בונה את גלי הצינור כבר מגרינמאונט (Greenmount) ומכונת הגלים ממשיכה דרך קולנגטה ועד לקירה - בלי עצירות.

החול נשאב בקטע הדרומישל ה-Tweed river ומוזרק לים בשלוש נקודות המסומנות באדום. הסופרבנאק נולד!

הרשויות המקומיות בגולד קואסט העלו בשנים האחרונות תוכניות גיאומורפולוגיות מרחיקות לכת שכוללות שאיבת חולות אינטנסיבית להקמת נמל עצום מימדים שישמש אוניות לשייט תענוג, וקזינואים. תוכניות אלו ירדו מהר מאוד מהשולחן לאחר שספגו ביקורת קשה מצד התושבים והגולשים שראו בכל התערבות שכזו פגיעה קשה מאוד במקור התיירותי והספורט הימי. גם הרשויות וגם התושבים מבינים את ההשלכות של בנייה מאסיבית שכזו, שכן לאחר 15 שנה של הזנת חול הסופרבאנק כבר יושב במקום הקבע שלו וכל התערבות נוספת או ניסיון לשנות את תוואי קרקעית הים יכולה להביא לתוצאות הרסניות ובלתי רצויות. מכיוון שתושבי האזור יודעים היטב שבמידה והגלים של הסופרבנאק ייפגעו או ייסגרו, תיירות הגלישה בקולנגטה תפגע בצורה אנושה אז הם פונים לאופציה הפשוטה ביותר: לא בונים ולא לוקחים סיכונים. ואם אי פעם הם יבנו נמל זה יהיה בתוך שפך נהר הטוויד ולא מעבר לקו השוברים היוצא לאוקיאנוס.

בימים מסויימים כשתנאי הים משתלבים בהרמוניה עם קרקעית החול, הגל של הסופרבאנק יכול להתחיל מסנאפר רוקס (Snapper Rocks) בדרום ולהגיע כמעט עד לקירה (Kirra) – מרחק של 1.97 קילומטרים של חוויית גלישה רצופה! 

חוף הגלישה הטוב ביותר בעולם נבנה מחול שנאשב מדרומו ומוזרק לצפונו של נהר הטוויד. בתחתית התמונה "גשר צינורות" שאיבת של החול

הדוגמא (למופת) של הסופרבאנק מוכיחה שהתערבות האדם בטבע ובים לא בהכרח תגרום לנזק בלתי הפיך כל עוד זה נעשה במחשבה תחילה ובהתחשבות מלאה באקלים הגלים ונדידת החולות. ההזנה של החול נעשתה באופן מבוקר, בתכנון מבריק של נקודות השאיבה ועד לנקודות הניקוז של החול וההבדלים בין שנת 2001 ל-2015 נכרים בהרבה מאוד תחומים:

בשנת 2001

  • ברלי האדס (Burleigh Heads) היה הספוט הפופלרי והטוב ביותר באזור.
  • סנאפרס רוקס היה גל ממוצע. שבירות הגלים הימניות היו תדירות ושבירות שמאל היו נדירת.
  • הגל הארוך ביותר היה רק 200 מטרים שחיבר בין סנאפרס ועד לסלעים של גרינמאונט (Greenmount)

שנת 2015

  • הרשות המקומית של הגולד קואסט החליטה לשמור על פתח יציאה חופשי לנהר הטוויד ולכניסה בטוחה עבור סירות ע"י שאיבה של חולות המצטברים בקרקעית הים בפתחה. את החולות היא ניקזה למה שבנה את הסופרבאנק.
  • הגלישה בקולנגטה הפכה לחוויה ארוכה של כ-20 שניות בממוצע לכל רכיבה על גל.
  • גלישת צינורות בממוצע זמן של 10 שניות הפך לדבר שבשגרה. בשנת 2003  ג'ארה טורטון תועד בסרט "Degrees 3" קודח צינור של 20 שניות בסופרבאנק.
  • דמון הארווי תועד גולש למעלה מ-4 דקות מסנאפרס רוקס ועד לפיצה האט שממוקם בצפון קירה.
  • הערך הכלכלי של האזור עלה במידה ניכרת. בקולנגאטה תיירות הגלישה הגדולה ביותר באוסטרליה שמכניסה כ-30 מיליוני דולרים בשנה. שיפור ניכר באורח חיי התושבים, מעגן בטוח לסירות ושאר הפעלות ימיות. שימור הסביבה הימית מבלי לפגוע בחי ובמרקם השברירי של הדגה בים.

כמו בחו"ל... האם אי פעם נראה סופרבאנק ישראלי? ספוט מושלם מהזנה של חול.

נקודה למחשבה.

הסופרבאנק זו לא תורה מסיני אלא דרך קלה ובטוחה ששומרת על המרקם של הים ותורמת לאורח חיי התושבים, לתיירות לכלכלה, לסביבה החופית והימית ולספורט הימי לסוגיו. שאיבת חול שכזו מפתח המרינה באשקלון והזרמתו אל החופים הצפוניים יכולה לבנות את הסופרבאנק הישראלי. 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים