הפוליטיזציה של הגלישה: יותר מזוהם מביוב שנשפך אל הים

מאת יואב נקש מרץ 17, 2015

פוליטיקה זה המקצוע הכי עתיק בעולם הדמוקרטי (והמבין לא צריך שאסביר) - תחום שאני סולד ממנו ומהעוסקים בו באופן אישי. על היבשה הפולטיקה נראית כמו מלחמת עולם; היא מוציאה את כל יצר הרע של האדם, כל אמות המוסר נרמסות תחת הבטחות שווא, שקרים ונעיצות סכינים במלחמות אגו של אנשי שררה. אם עד כה חשבנו שפוליטיקה שמורה רק ללובשי החליפות המעונבות על היבשה הרי שכעת החליפות נרטבות וגולשות אל בין גלי הים - תכירו את הגועל נפש הבא: הפוליטיזציה של הגלישה - יותר מזוהם מהביוב שנשפך אל הים.

מהי "הפולטיזיציה של הגלישה"? פוליטיזציה של הגלישה היא הכלאה מוזרה ולא רצונית של פוליטיקה עם ה-Aloha ספיריט של הגלישה. שני עולמות הפוכים שלא אמורים להפגש בין הגלים. הרעה הזו מקורה בקבוצה קטנה של גולשים או אנשים שלהם זיקה כלשהי לגלישה, שלוקחת את הענף ומזנה אותו בכדי למנף את האינטרסים הפרטיים שלה או של יחידים בקבוצתה. אותם אופורטוניסטים שמקורבים לצלחת הפוליטית של ראש הפירמידה ישתמשו בענף בשביל להאדיר את שמם ויכפו את רצונותיהם על קהילה שלמה. דמוקרטיה אמרנו? דמוקטטורה של הגלישה.

לפוליטקאים יש הרבה מן המשותף: צביעות, חוסר אמינות, עמימות, אגו שדורש טפיחה כל דקה והדבר שעומד לנגד עיניהם ושבעבורו הם גם יעלו על זבח את ענף הגלישה, הוא קידומם הפוליטי והאישי בלבד. הם יסמאו את עיני העוסקים בספורט הימי בהבטחות גדולות, יתעסקו בתפל ולא יגעו בנושאים החשובים באמת. הם אלו שיעשו עסקים עם החברים הקואליציונים שלהם על חשבון טובת הכלל, גם כשזה יבוא על טובת ענף הגלישה והשמירה על חופי הים. נשמע כמו פרדוקס? זו האמת המרה שמגיעה עם ההסבר הקוסמטי הבא: הם יעשו הכל בשביל שתחשבו אותם ליפים, ימרחו ליפסטיק על שפתותיהם ופודרה על פניהם אלא שבפועל אין שום בושם בעולם שיכול להסתיר את הסירחון שנודף מהם.

אתם מריחים? הפולטיזיציה של הגלישה היא כמו אקזמה בין אצבעות הרגליים של הגולשים. היא עושה טוב לגרד אבל מצחינה למרחקים. עם התפתחותו ותפוצת ענף הגלישה, הזיהום הטורדני מדביק לא מעט אנשים (טובים) לאורך ערי החוף הישראלי. אם פעם השימוש באלמנטים לקידום צרכיהם היה נעשה בהחבא, הרי שהיום בלי בושה, הפוליטקאים של הגלישה עושים זאת בפניהם של כולם. ומהמקום שממנו אני מגיע, דוגמאות כאלו יש למכביר: בתחרויות גלישה עומדים על הפודיום יותר ראשי עיר מגולשים; הם מתייצבים בהוראתו של איש מפלגה לעמוד לצידו של ראש עיר שמעוניין בהרס חופים; הם יקחו את הקרדיט על רעיונותיהם של אחרים; ירמסו חברים חיים וישתמשו בשמות אנשים מתים לקידומם האישי; בניגוד אינטרסים מובהק והון אישי הם יקנו את דעת הקהילה וימכרו לציבור את שמם פעם אחר פעם מבלי שהם עשו דבר ולו חצי דבר - ימחזרו בעטיפה נוצצת את מה שכבר קיים.

הגלישה אינה חזקתו הפרטית של אף אדם. פיתוח תשתיות לטובת העוסקים בענף אינו צריך להיות מקדם פוליטי אישי אלא חלק מתוכנית עירונית סדורה!

יהיו גולשים שיגידו: "כל עוד זה משרת אותי אז מה אכפת לי? אני יודע שזה ככה אבל בולע". למחוא להם כפיים אך להעלים עין זו גישה מוטעית וגרועה ביותר. גולשים שחושבים לתומם שאותם אנשים הם אלו שיראו להם את האור שבקצה הצינור בעצם נותנים להם רוח גבית להטביע אותם יותר עמוק. הפוליטיזציה של הגלישה אינה עושה טוב לגלישה - זהו לא מקומה! הים הוא המקום היחיד שצריך להיות חף מכל אינטרס רדוד של אדם פרטי או "נבחר" ציבור. גורל הים והחופים לא נקבע על ידי גחמה של חונטה עלומה או אדם בעל שגעון גדלות פוליטית. הגלישה אינה חזקתו הפרטית של אף אדם. פיתוח תשתיות לטובת העוסקים בענף אינו צריך להיות מקדם פוליטי אישי אלא חלק מתוכנית עירונית סדורה!

הפוליטקאים של הגולשים צריכים לבוא מן הים ולא אל הים. הם צריכים לבוא מהמקום האמיתי, לא כגולשים אלא כאנשי ים אמיתיים - ואנשים שכאלו יש, אבל הם מעטים. בניגוד לאלו הנגועים בחטא היוהרה הפוליטי, ישנם אחרים שעושים פעילות ציבורית ענפה אך שומרים על ענווה ואינם צועקים את שמם בראש חוצות. הם אינם עושים שימוש בגלישה לקידום שמם אלא מקדמים מגוון רחב של נושאים בשעה שהם נותנים ידם לסביבה, דואגים לכלל ענפי הספורט הימי ועושים רק דברים שיש בהם לבנות עתיד לחברה מגובשת, מוסרית, ערכית ובריאה.

פיתוח ענף הגלישה אינו יכול להתבצע ע"י הלאמת הגלישה והשימוש בו לצרכים פרטיים. פוליטיקה לטובת הגלישה יכולה להתקיים גם ללא פוליטיזציה של הענף וזיהום הגלים. זו אינה אבקת נצנצים שמפזרים על הים, כי אם עבודה קשה שדורשת ללכלכך את הידיים: שיקום החופים, פעילות אינטנסיבית לשמירה על הניקיון, הסרת מפגעים וביוב שזורם לים, מציאת פתרונות למפגעים קיימים, הקמת תשתיות עזר לרחצה, שיקום חופי הגלישה והספורט הימי לסוגיו. ואולי דבר חשוב לא פחות הוא שיתוף הקהילה בהחלטות שנוגעות ללב כולם. כי אולי אין מקום לפוליטיזציה אבל אנחנו עדיין חיים בדמוקרטיה.

אל תנסו לקנות אותנו בזוטות, אנחנו צריכים משהו יותר גדול. הכתובת על הקיר: תשמרו את הכסף הקטן - אני רוצה שינוי!

(Keep Your Coins - I WANT CHANGE)

אני אוהב את הים אך שונא כשהפולטיקה מנסה להבריז לי את הגלים. אז פוליטיקאים, צאו לנו מהמים! 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים