היצור המוזר השבועי: הדג עם הראש השקוף!

מאת יואב נקש מאי 22, 2016

בעולם הים המופלא יש אינספור יצורים מרהיבים שחלקם נראים כמו אורחים מעולמות אחרים, המקרופינה מיקרוסטומה (Macropinna microstoma) נראה בהחלט כמו יצור חייזרי שלקח את החללית שלו וצלל היישר אל מצולות האוקיאנוס. אז אם עד כה לא היה ממש ניתן "להכנס לראש" של הדגים, הרי שהדג הבא נותן לנו "כניסה חופשית".

הדג הנ"ל זעיר במידותיו ואת חייו הוא מבלה במקום אפל ונסתר. אורכו בסה"כ 15 ס"מ וכיאה לחיות מוזרות הוא חי בעומק הים, עמוק מאוד... 610 מטרים. כשגילו אותו לראשונה בשנות ה-30' של המאה שעברה לא הבחינו בראשו השקוף מכיוון שהוא ניזוק כשהעלו אותו ברשת הדייג. עד כמה שראשו השקוף הוא חלק מרתק ומוזר בפיזיולוגיה של הדג, למקרופינה מיקרוסטומה יש עוד פרט מעניין שניבט דרכו: מה שנראה כמו שתי אונות שזוהרות בגוונים של זינקה משנות ה-80' הן בעצם עדשות עיניו ואילו שני האברים השחורים שנראים כמו עיניים בקדמת ראשו הם למעשה הנחיריים שלו. כן, הבנתם נכון. המקרופינה מביט על עולמו דרך ראשו.

זה לא עיניים אלא נחיריים. המקרופינה מיקרוסטומה רואה את העולם הכחול דרך הראש השקוף.

ה- Microstoma Macropinna שייך למשפחת הדגים שנקראת "barreleye" (עיני צינור). מפאת חייהם בעלטה הם פיתחו איבר ראיה צינורי שבעזרתו הם יכולים לקלוט את חלקיקי האור הכי קטנים שעוברים דרך 600 מטרים של מים. במשך שנים רבות החוקרים סברו כי העיניים של הדג נשארות בתנוחה קבועה שמישירה מבט למעלה לאיתור טרף פוטנציאלי. אבל כעת, אחרי שנעשה שימוש בצוללות מופעלות מרחוק שעקבו ביתר סבלנות אחריו, נמצא כי העיניים שבתוך ראש המדוזה שלו נעות ממצב אנכי לאופקי.

על אף שהחוקרים עדיין לא בטוחים מדוע הדג פיתח מערכת ראיה שנמצאת בתוך ראשו הם בחנו את תכולת קיבתו והגיעו לסברה אחת ועקרית. המקרופינה מיקרוסטומה חי במושבות של סיפונפורות (siphonophores) - יצורים מוזרים בפני עצמם - יש להם זרועות ארס ארוכות שמלקטות אוכל שאותו גם הדג שלנו אוכל. וכך, בזמן שהוא אוכל שאריות שנגעו בהן זרועות צורבות של ארס, המקרופינה שומר על מאור עיניו עם מנגנון מנע מובנה של עיניים בתוך הראש.

ככל הנראה וגם אם קיבלנו כניסה חופשית לראות דרך ראשו המוזר עדיין ייקח לנו עוד שנים רבות, אם בכלל, להבין את הביולוגיה האבולוציונית של הדג בעל הראש השקוף. עם זאת, קל מאוד לראות עד כמה יפה ומיוחד הוא!

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים