ג'ין ארמור פולי: הגולשת הראשונה... באינטרנט

מאת יואב נקש אפריל 09, 2015

בכתבה הקודמת על מקור המילה "גלישה" בשפה האנגלית והעברית הזכרנו אותה רק בפסקה אחת - את האישה שהטביעה את המונח "גלישה באינטרנט" (Surfing the net). כשחושבים על זה, התיאור של השיטוט באינטרנט היה יכול להקרא גם סקי, מריחה, שלטוט, ריצה, או כל מילה אחרת אבל נראה שאין דבר שמתאים יותר מכל מאשר לומר: גלישה. אז מיהי אותה "גולשת" שהעלת על הגל הווירטואלי את כל העולם?

גלישה הוא ענף ספורט שאותו אנו מאוד אוהבים לעשות בים ובעידן הדיגיטאלי הפכה הגלישה גם לדרך שמתארת את פעולת השיטוט שאנו עושים במרחבי המרשתת. הביטוי השגור בפינו "גלישה באינטרנט", מקורו מן השפה האנגלית (Surfing the web) והראשונה שעשתה בו שימוש הייתה ספרנית שגלישת גלים לא היה הספורט בו עסקה אך היווה מקור השראתה למאמר טכנולוגי שכתבה. תכירו את ג'ין ארמור פולי (Jean Armour Polly).

ג'ן ארמור פולי - כתבה כותרת למאמר שהפך את הגלישה לנחלת כל העולם 

בשנת 1992 האינטרנט היה עדיין בשלבי התפתחות פרימיטיבים - עיסוק שהיה שמור לנחלתם של מעטים אשר דרכי התקשורת בינהם הייתה מבוססת על קילו בייט אחד של תעבורת נתונים. באותה השנה ג'ין ארמור פולי, סטודנטית באוניברסיטת מינסוטה, הייתה במסגרת לימודי התואר השני במדעי הספרייה וכתבה מאמר שהתפרסם בכתב העת של האוניברסיטה שכותרתו הייתה: "Surfing the Internet".

ג'ין ארמור פולי חיפשה כותרת טובה לכתבתה. היא שקלה שימוש בסוגים שונים של מטאפורות שיביעו את ההנאה שגלומה בשימוש באינטרנט, יחד עם שימת דגש על המיומנות וכוח הסיבולת שדרוש בכדי להשתמש בו. "הייתי זקוקה לכותרת שתעורר תחושה אקראית, כאוטית ואפילו מסוכנת" אמרה פולי באחד מהראיונות שהעניקה בנושא. "רציתי משהו חשוד כזה, משהו רשתי בנופך ימי".

לגלוש באינטרנט... יש דרך יותר קלה בלי להרטיב את המחשב והעכבר

"באותם הימים השתמשתי במשטח עכבר שאותו קיבלתי מספריית אפל בקופרטינו (Cupertino), קליפורניה, אוניברסיטה ששמה היה נודע בזכות ההדפסת אימרות שנונות על גבי לבוש ספורט ומשטחי עכבר למחשבים (דוגמא למשפט שכזה: חודש במעבדה יכול לחסוך לך שעה בספרייה). על משטח העכבר שהיה ברשותי הייתה תמונה של גולש שתפס גל גבוה. לצד התמונה היה כתוב "Information Surfer" ואז.. אאוריקה! אמרתי לעצמי... מצאתי את המטאפורה שאותה חיפשתי!"

"הייתי זקוקה לכותרת שתעורר תחושה אקראית, כאוטית ואפילו מסוכנת" אמרה פולי באחד מהראיונות שהעניקה בנושא. "רציתי משהו חשוד כזה, משהו רשתי בנופך ימי".

באופן אבסורדי ומתמיהה, כל 12,000 העותקים של כתב העת של ספריית ווילסון עם המאמר המפורסם של פולי, נגנזו / הושמדו. כאשר גילתה שנותרו עותקים ספורים בלבד החליטה פולי להעלות מחדש את המאמר ל-FTP הפרטי שלה ובתוך זמן קצר של 14 שעות כבר היו 500 איש שהורידו את המאמר לקריאה. מספר חודשים אח"כ, בחודש מרס 1993, כתב מנהל חברה כלשהי סקירה על האינטרנט שכותרתו היתה "Surfing the Wild Internet" (לגלוש באינטרנט הפרוע) - גם אם הוא כתב זאת ביודעין או שלא, מאמרה של פולי עם כותרת הגלישה היה הראשון. לראיה היו אלפי אנשים ש"גלשו" ל-FTP שלה ועשו דאונלואדינג.

זו אינה ג'ין ארמור פולי בתמונה. אילוסטרציה לגלישה באינטרנט

מאמרה של פולי שהעניק הסבר חלוצי והדרכה בשימוש באינטרנט, גלש דרך כבלים, בייטים ופיקסלים אל מחשבם של אחרים והופץ דרך "פרויקט גוטנברג" (ספרייה ממוחשבת וארכיון דיגיטאלי) אל כל העולם. משם ועד להטבעת הביטוי בפיהם של מיליארדי אנשים הדרך זרמה בקלות כמו בגלישה על גל. 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים