מגזין +
מגזין +גלישה ← הפקה מעולם אחר: כך הגיע ה-WSL לישראל! ליאור זמיר בראיון מסביר פנים

הפקה מעולם אחר: כך הגיע ה-WSL לישראל! ליאור זמיר בראיון מסביר פנים

מאת יואב נקש ינואר 24, 2017

אנחנו יורדים לחוף סירונית (קונטיקי) בנתניה ולפניו נפרש עולם! כמו התעוררנו מחלום אנו מהלכים על החול בישראל ומרגישים חו"ל. מסביב דוכנים ובמות מפוארות, אנשים יפים ומחוייכים, מצלמות ארוכות טווח פונות למערב וגולשים מקצוענים שוחטים את הגלים עם לייקרות צבעוניות שעליהן מודפסות שלוש אותיות בלועזית W S L. אנו עומדים פעורי פה, סופגים אווירה, מתפעלים מההפקה ושואלים את עצמנו איך "העולם הזה" נברא?

אזרחי ישראל, ולא רק הגולשים, זוכים בימים אלו להיות חלק מהפנינג בינלאומי משובח ביותר שמתפרש על 10 ימים רצופים. הסיאט פרו בנתניה נערכת זו השנה השניה ברציפות ואנחנו עדיין לא קולטים, שלא לדבר על מבינים, איך מרימים משהו בסדר גודל כזה? אז בשביל שנוכל להבין קצת על כל מה שהולך מאחורי הקלעים תפסתי את ליאור זמיר, סמנכ"ל השיווק של ארגון גולשי הגלים ואחד מאדריכלי האירוע הענק בישראל, ושאלתי אותו את אותן השאלות שחולפות לכולם בראש.

אהלן ליאור, אני יודע שאלו ימים עמוסים מאוד עבורך ואני מודה לך מאוד שמצאת עבורי חלון לראיון :) נתחיל בשאלה הכי נפוצה, מדוע נבחרה נתניה לארח את תחרות ה-WSL המקצועני ולא עיר אחרת לאורך החוף הישראלי? מה היו השיקולים לכך?

"השיקולים לקיום התחרות בנתניה היו אופרטיביים, כלכליים ומקצועים. בשנה שעברה התחרות הוצעה לעוד כמה ערים כגון תל אביב והרצליה ונתניה היתה הראשונה שקפצה על ההזדמנות ועמדה בהתחייבויות המימון. גם בשנה זו הצענו לערים שונות לקחת חלק באיוונט אך נתניה היתה בעדיפות הראשונה מכיוון שהיא תמכה בנו, נתנה בנו אמון, ושיתוף הפעולה והניסיון הקודם שלנו איתה היה מוצלח ביותר.

ברמה המקצועית, בקונטיקי יש סטאפ מעולה מבחינת הפריסה של החוף, המרחב הפיזי והאפשרויות המגוונות של קיום תנאי גלישה בכל סוג של מזג אוויר- בין אם זה בסערה, בים צ'ופי, גלאסי, ובכל כיוון של סוול. האפשרויות למשחק, לגיוון ושינוי הן רבות ומאפשרות מרחב פעולה להרצת תחרות בכל תנאי.

כאמור, כשאתה מתכנן תחרות כזאת, גם אם יש לך פרק זמן של 10 ימים ובתקופה שאמורים להיות גלים, אתה חייב להיות מוכן לכל מצב שבו תצטרך למצוא פתרון להעתקת מקום הגלישה. בתל אביב לדוגמא אין מספיק חופים שיכולים להכיל את כמות האנשים הרבה או את פריסת המתחם, והאופרציה הזאת שאתה צריך להעביר את הסטאפ מחוף אחד לחוף אחר בהתראה של שעות היא הרבה יותר קשה. חוף קונטיקי לעומת זאת הוא קלאסי מהבחינה הזו ועונה על כל הדרישות."

חו"ל על החול בקונטיקי. תמונה: מלכה ניהום

איך נרקם התהליך ומתי? האם יוסי זמיר, יו"ר ארגון הגולשים בישראל, או מי מנציגיו הצטרך לפגוש את נציגי ה-WSL בחו"ל ו/או שהיה זה נציג מטעמם שביקר בישראל? איך זה בדיוק עבד?

"יוסי זמיר החל לעבוד על הסיפור הזה לפני 6 לערך, הרבה לפני שאני נכנסתי לתפקידי בארגון. זה נרקם על בסיס היכרות אישית שלו וקשריו עם גורמים ב-WSL בתקופת שבה הוא גר באוסטרליה. התהליך לקח זמן רב וככל הנראה כלל הרבה "שיעורי בית" לרכישת ידע מקדים על הלוקיישן החדש במזרח התיכון. הרעיון הבשיל סופית כשנה לפני התחרות הראשונה שנערכה בינואר 2016 - ה-WSL האירופאי ראה בנתניה לוקיישן לגיטימי והחליט להריץ את התוכניות לקראת מימושו בישראל.

במהלך שנת 2015 יוסי נסע מספר פעמים לאירופה ונפגש עם נציגים מהליגה. בחלק מהפעמים התלווה אליו עידן מחברת ההפקה גולדפיש - שמהווים גורם משמעותי ומקצועי ביותר לתוצאה הסופית שאותה כולם רואים בחוף - והשניים ביקרו בתחרויות של הליגה באירופה בכדי להבין את האופרציה המסעופת, להכיר את הלך הדברים וללמוד את הנושא מקרוב להשגת תוצאות מירביות."

באלו סטנדרטים התבקשתם לעמוד בכדי שיתאפשר לקיים את האירוע בישראל?

"ברגע שנחתם ההסכם וה-WSL החליט על קיום התחרות, הוא נתן לנו "ספר חוקים" (Rule Book) שבו מצויינים כל הקריטריונים והסטנדרטים שאנו מחוייבים לפעול על פיהם - וכמוהם יש רבים עד לפרטים הכי קטנים. לדוגמא, אלו דברים צריכים להיות במתחם התחרות, שירותים שונים למתחרים, הנחיות לאוכל, הנגשה, בטיחות, שילוט בחוף ועד עניין המיתוג שהם מאוד מקפידים עליו ואוסר עלינו לגעת או לסטות מילימטר מהנחיותיו. הנחיות המיתוג מתבטא למשל בתצוגת הלוגואים של נותני החסויות על הבאננרים, מהגודל ועד להדפס של הסמלילים על הלייקרות (מיקום חסות ראשית או משנית, מה יש על הגב ומקדימה), לייקרות שדרך אגב אנו מביאים בהנחיה שלהם מפורטוגל.

"...ברגע שנחתם ההסכם וה-WSL החליט על קיום התחרות, הוא נתן לנו "ספר חוקים" (Rule Book) שבו מצויינים כל הקריטריונים והסטנדרטים שאנו מחוייבים לפעול על פיהם - וכמוהם יש רבים עד לפרטים הכי קטנים..."

ה-WSL פועל על פי סטנדרטים שנהוגים בארגונים הכי מסודרים בעולם והנחיותיו ברורות. כל דבר שמעוצב על ידינו ונבנה במתחם צריך להשלח אליהם לאישור בכדי שיעמוד בתקן ובגריד שנקבע על ידם. במהלך כל זמן ההקמה נציגיהם אינם מגיעים לארץ אך אנו מקיימים קשר רציף איתם ושולחים להם תמונות ועדכונים על קצב ההתקדמות. כשהם הגיעו לתחרות הראושנה הם היו מאוד מרוצים שעמדנו בכל הסטנדרטים במאת האחוזים. ולראיה מי שהגיע לחוף וראה את האיכות של ההפקה לא האמין שהוא נמצא בכלל בארץ."

וייב שלא מהעולם הזה. תמונה: אורי מגנוס

האם ב- WSL גילו חשש מתדירות ואיכות הגלים בישראל או/ו זיהום מי הים בגלל נגר גשמים שלעיתים שוטף את קונטיקי?

"נגר הגשמים בקונטיקי שהוביל סחי רב לים התרחש כחודש לפני התחרות הראשונה אבל הצלחנו לטפל בכך ולמנוע את הישנות המקרה. ככל שזה נוגע לשיחות שקיימנו עם ה-WSL, עניין הזיהום כלל לא עלה כתנאי לקיום התחרות וזאת על אף שכולנו רואים בו נושא סופר חשוב. מסתבר שמצבנו בישראל יחסית עדיין טוב יותר ממקומות אחרים בעולם שבהם ה-WSL מקיים תחרויות. מי הים בברזיל מאוד מזוהמים ועדיין מקיימים שם תחרויות CT וגם באירופה ובאוסטרליה קיימת אותה הבעיה. זה מסוג הדברים שמאוד מטריד אותם והם מציינים שהם לא רוצים שזה יקרה אבל זה לא משהו שיגרום להם לבטל את התחרות.

"...עניין הזיהום כלל לא עלה כתנאי לקיום התחרות וזאת על אף שכולנו רואים בו נושא סופר חשוב. מסתבר שמצבנו בישראל יחסית עדיין טוב יותר ממקומות אחרים בעולם שבהם ה-WSL מקיים תחרויות..."

בנוגע לתדירות הגלים ואיכותם יש הרבה מאוד מקומות בעולם שמתקיימות תחרויות מקצוענים בתנאים הרבה יותר גרועים ממה שיש אצלנו, ואל לנו לזלזל במה שיש לנו להציע. פרשנו לפניהם חומר רב וסטטיסטיקה של חודש מסויים (ינואר) שבו יש סבירות מאוד גבוה לגלים טובים וזה בהחלט הניח את דעתם ומוכיח את עצמו."

חודש ינואר לא מאכזב ומספק תנאים מעולים למקצוענים. תמונה: אורי מגנוס

כמה זמן לפני האירוע מתחיל התכנון והקמת המתחם? האם גם כאן יש ליווי צמוד של נציג מטען ה-WSL בישראל?

"באופן עקרוני, את התכנון של התחרות שכולל, תכנים, זמנים, חתימות עם ספקים וכו' אנו מתחילים משהו כמו חודשיים לפני האירוע כאשר בשנה שעברה בגלל שזו הייתה הפעם הראשונה התחלנו יותר מוקדם. אין גורם ב-WSL שמנווט את הסיפור הזה, כי בסופו של דבר אנו כל הזמן בקשר רציף איתם והם כמובן עוקבים ומוודאים גם כן שהכל זורם במישרין ולפי לוחות הזמנים. לפני שמגיעים הצוותים הם תמיד בודקים איך נראית התחזית אבל בסך הכל הגישה שלהם היא מאוד חיובית. זה ווייב של פאן. הם לא מכניסים שום אלמנט כבד לשהות שלהם פה. הם פשוט במוד הכי חיובי שיש ואם יש בעיות שצצות פתאום, ויש כאלו בכל הפקה בסדר גודל כזה, אז הם עושים את זה בצורה הכי נעימה, מקצועית וטובה. והעיקר שהכל ירוץ כמו שצריך."

זו כנראה שאלה שהייתי צריך להפנות אליך לפני כן אבל כשאתה אומר "WSL" למי אתה בדיוק מתכוון? מי הוא אותו האחד?

"אנחנו בקשר עם מנהל הסבב האירופאי של הליגה העולמית בגלישה ששמו רוב גנינג. הוא אחד מתוך ארבעה טור מנג'רים באירופה והוא מלווה את הסבב שלנו ומגיע לרוב התחרויות אך אינו מוותר על התחרות אצלנו בארץ. הוא זה שסוגר את התחרויות מולנו ואלו שיושבים יחד איתו בהנהלה מסכמים סופית ביניהם. מעבר לכך יש את הצוות של ה-WSL שכולל צוות שיפוט, צלמים, ספוטרים, כתבים, קריין ובעצם כל מה שנחוץ לניהול תקין של תחרות."

מגדל שיפוט מקצועי עם צוות מיומן. תמונה: אורי מגנוס

האם בתחרות זו צוות השופטים הוא ישראלי? האם הם עברו סדנא מקדימה מטעם ה-wsl? האם ישנו שופט ראשי ו/או פיקוח של צוות מקצועי מטעם הליגה?

"במהלך התחרות יש צוות שופטים מעורב שעושה רוטציה בינהם. הפאנל כולל מספר שופטים ישראלים מטעם הארגון ו-5 שופטים מה-WSL כאשר אחד מהם הוא שופט ראשי, היחיד שאינו מתחלף. החבר'ה הישראלים עברו סדנא קצרה לפני התחרות הראשונה בכדי לחדד את החוקים של ה-WSL שעדיין לא נאכפים בישראל, כגון עניין הפריוריטי. כמו כן הם קיבלו הסבר ולמדו על מערכת הניקוד הממוחשבת שכוללת אייפדים אישיים. ובאמת השופטים שלנו נכנסו לעניינים בצורה ממש מהירה וחלקה וזכו להרבה מאוד שבחים מצוות השיפוט המקצועי של ה-WSL. כל החלטה אופרטיבית על קיום יום תחרות או דחייתו בגלל תנאי ים ו/או גובה גלים היא החלטה משותפת של ה-WSL ושל הארגון."

"...החבר'ה הישראלים עברו סדנא קצרה לפני התחרות הראשונה בכדי לחדד את החוקים של ה-WSL שעדיין לא נאכפים בישראל, כגון עניין הפריוריטי..."

מה לגבי צוות הקריינים, כתבים, צלמים ועורכי ווידיאו? צוות ישראלי או מטעם הליגה? ואיך כל החומר מתעדכן כל כך מהר? אני לא מספיק לדעת מי ניצח ואני כבר רואה ריפליי להיילייט של היום.

"נגעת באחת הנקודות שהכי מעוררות קנאה וגם אני באופן אישי מתפעל מהמקצועיות שלהם. בתור אחד שמגיע מתחום ההייטק בניהול ארגונים וקמפיינים תמיד עניין אותי איך משפרים ארגון ומביאים אותו לרמות הכי גבוהות בעולם, ואחד הדברים שהבחנתי בו זה שיש ל-WSL אסטרטגיה ארגונית שעובדת ממש לפי הספר. לכל אחד יש תפקיד וכל אחד מהם עושה אך ורק את התפקיד שלו.

לדוגמא בתחום המדיה יש בחור בשם ניקו לאורי שמרגע שריקת הפתיחה ועד חצי שעה לפני סיום התחרות באותו היום הוא מסקר ובונה כתבה מסכמת. כשיוצא מקצה מהמים הוא רץ לראיין את המתחרים, הוא מרכיב סיפורי רקע על הגולשים ולא נותן רק דיווחים יבשים. בסוף יום התחרות הכל מוכן - הכתבה, התיוגים של הגולשים, עם הניקוד, סטטיסטיקות ועוד. וכמו שאתה אומר, אני מקבל את הכתבה למייל עוד לפני שהתחרות הסתיימה, זה מדהים אותי כל פעם מחדש. ביום הראשון לדוגמא סיימנו את התחרות בשעה 16:30 ובשעה 15:20 הכתבה כבר נשלחה אליי.

"...בסוף יום התחרות הכל מוכן. הכתבה, התיוגים של הגולשים, עם הניקוד, סטטיסטיקות ועוד. וכמו שאתה אומר, אני מקבל את הכתבה למייל עוד לפני שהתחרות הסתיימה, זה מדהים אותי כל פעם מחדש..."

באגף המדיה, ה-WSL מגיע גם עם שני צלמים, האחד צלם ווידיאו והשני סטילס. במשך כל היום הם מורידים חומרים למחשבים הניידים שלהם ועורכים אותם על הדרך וכשעה לאחר סיום התחרות יש להם קליפ און-ליין שמופיע באתר. בנוסף לחומרים התיעודיים שלהם הם נעזרים גם בחומרים של צוות מתגבר משלנו - שני צלמי סטילס וצלם ווידיאו. הם מגיעים לעמדה, פורקים כרטיסים ויש מי שאוסף את החומר ועורך ואז בעצם בסוף היום זה מה שאתה רואה: סיכום כתוב, קליפ ווידיאו, תוצאות, תמונות עדכניות הכל מתוקתק ובאוויר."

במים וביבשה - צלמים וצוות מדיה שעובד סביב השעון. תמונה: אורי מגנוס

האם בעלי התפקידים וכלל הצוות מה-WSL שנמצאים בישראל הם אותם האנשים שהיו כאן בשנה שעברה או שהייתה תחלופה ביניהם? האם נרקמים קשרים בין הצוותים?

"האנשים מתחום הווידיאו והמדיה הם חבר'ה שהיו כאן בשנה שעברה ובשיפוט הם עושים תמיד רוטציות כאשר רובם היו בשנה שעברה ושנים מהם חדשים. הקשרים בין הצוות הישראלי לחבר'ה של ה-WSL הוא מאוד טוב ונרקנמו חברויות. זה בהחלט ניכר עליהם שהם מאוד נהנים בארץ."

תחרות זו מארחת למעלה מ-60 גולשים מקצוענים ממדינות רבות ברחבי העולם. כמה זמן לפני התחרות הם מגיעים לישראל ומתי הם מחליטים לעזוב? כמו כן היכן משכנים את כולם? מי מארח אותם? והאם הם משלמים על טיסתם ושהותם או שהוצאה זו מסובסדת ע"י ה-WSL או ארגון הגלישה הישראלי?

"יש גולשים שמגיעים ארבעה ימים לפני תחילת התחרות ויש כאלו שנוחתים יום או יומיים לפני. כשהם מסיימים את התחרות ההחלטה היא אינדבידואלית. יש כאלו שעוזבים כעבור יומיים אבל אני יכול להגיד לך שרובם כל כך נהנים פה עד שהם יעשו הכל בשביל להשאר עד הסוף ויעדיפו שלא להקדים את תאריך הטיסה שלהם.

בגדול הגולשים משלמים על הכל. 95 אחוז מהגולשים מממנים את הטיסה שלהם מכיסם הפרטי ולעיתים אם יש גולש מסויים שאנו רוצים להביא אותו לקידום התחרות, אז אנו עוזרים לו בטיסה או במציאת מקום לינה טוב וזול עבורו. אנו נותנים להם רשימה של מקומות לינה באזור עם דילים טובים בטווח מחירים שנע בין 50-120 דולר ללילה, וכל אחד, לפי התקציב שלו, בוחר היכן הוא מעדיף ללון. רובם מתארחים במלונות בנתניה וחלקם בבתים פרטיים אצל חברים. פדרו הנריקה לדוגמא, הגולש הפורטוגלי, מתארח בזמן התחרות אצל חבר ישראלי."

האם הגולשים זוכים לאירוח וליווי צמוד? האם דואגים לכל צרכם? האם הם מנצלים את זמן שהותם לטיול בארץ אופן פרטי או שלוקחים אותם לסיורים מאורגנים?

"באופן חלקי וגם זה מאוד אינדבידואלי. יש גולשים שלא מעניין אותם כל כך ענייני אירוח ומעדיפים להיות בחברת הגולשים ויש כאלו שאנו יודעים אצל מי הם מתארחים והם גם אלו שדואגים לכל הצרכים שלהם. מעבר לכך חשוב לנו שהם לא רק יבואו לגלוש אלא גם יכירו את המדינה שלנו ובעיקר את ההיסטוריה הישראלית והיהודית. אז אנו דואגים לתת להם תוכניה כזאת שכוללת טיולים והדרכה ומארגנים להם סיורים בירושלים, בים המלח, מצדה ועוד. את הסיורים האלו עשינו גם בשנה שעברה וגם השנה."

לא רק גולשים, גם בארץ מטיילים. תמונה: מלכה ניהום

איזה עוד מאפיינים לוגיסטיים, תקשורתיים וכלכליים עומדים מאחורי הפקה גדולה שכזאת שצריכה לעבוד במשך 10 ימים רצופים? ואיך נחלק התפקיד בין עיריית נתניה לארגון הגלישה הישראלי ולליגה העולמית בגלישה?

"זו הפקה מאוד יקרה ובגלל זה חשובה לנו מאוד התמיכה שאנו מקבלים מכלל נותני החסויות לאירוע, עיריית נתניה, סיאט, ריף... זה מאוד קריטי. עיריית נתניה פורשת חסותה עלינו מבחינה כספית ונותנת לנו את התמיכה הלוגיסטית שנקראת בשפה המקצועית "שווה ערך". כלומר כשאנחנו צריכים שני דחפורים שיערמו סוללה של חול כדי לחסום גלי סערה, אז העירייה מספקת לנו את זה. מעבר לכך יש את נושא השיטור והאבטחה שהיא לוקחת גם בו חלק - יש לה תפקיד שווה ערך לאחריות המקצועית שיש לארגון גולשי הגלים וה-WSL על אירוע מסוג זה."

לסיום, האם יש משהו שתהיה מעוניין להוסיף?

"צריך להסתכל על האירוע הזה ולהבין את סדר הגודל שלו וחשיבותו לנוף הספורט הישראלי, ואין בכוונתי רק לגולשים, אלא למדינת ישראל ככלל. מלבד המכביה, זהו אחד האירועים היותר משמעותיים שיש במדינתנו ואני לא מגזים. אני לא מכיר עוד אירוע שמביא קבוצה של למעלה מ-60 גולשים מכל רחבי העולם לישראל למשך 10 ימים ומביא לתהודה חיובית עצומה שמעניקה לנו הרבה כבוד בתפוצות. זו תרומה אדירה לשמה הטוב של ישראל!"

ליאור זמיר. תמונה: דורון כורש

ליאור, אני רוצה להודות לך מקרב לב על הזמן שהקדשת לי באופן אישי ועל העשרת הידע של הקוראים בתשובותיך לראיון מעניין, מרתק ומעורר השראה זה. אתר צלם ים וכל קהילת הגולשים בישראל מחזקת את ידיך, מוקירה לתרומתך הרבה ומאחלת לך הרבה הצלחה. תודה רבה!

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים