גלשן זה כלי מסוכן! זו הסיבה שחייבים תמיד לגלוש עם ליש!

מאת יואב נקש יוני 29, 2015

תחשבו על מקומות הגלישה כאילו והיו כבישים ועל הגלשנים כאילו היו רכבים: בכל שנה שחולפת מספר הרכבים עולה, הצפיפות גדלה אך הכבישים נותרים באותו הרוחב ועם אותו מספר מסלולי נסיעה - וזהו בדיוק המצב שאיתו מתמודדים הגולשים ברחבי העולם, מצב שמגדיל את הסיכוי לתאונות שלעצרנו גם קורות לעיתים תכופות. לנהגים ברכב יש חוקים, מסלולים מוארים, בלמים חגורות ועוד עזרים שיכולים למנוע תאונה ואיבוד שליטה אבל בגלישה כל שיש היא רצועת גלשן (ליש) שקשורה לרגל ומונעת מהגלשן לברוח ולהסחף עם זרם הגל. כשרצועה זו אינה קשורה הגלשן הופך לנשק קטלני והגלישה לשדה קרב עקוב מדם.

ככל שהצפיפות במים עולה, מספר הכלים שבים מתרבה בהתאמה והסיכון שבתאונה היא תוצאה שלעיתים קשה מאוד להמנע ממנה. הליש הוא מוצר בסיסי בציוד הגולשים וקשירתו לרגל היא חובה על כל אדם שנכנס לגלוש בים. מטרתה העיקרית של רצועת הגלשן (ליש) היא לשמור על החיים, גם של הגולש וגם של חבריו - זאת מכיוון שבלי הרצועה, הגלשן נסחף ללא שליטה ויכול להפוך מכלי שמיועד להנאה לנשק קר. למרבית הגלשנים חרטום מחודד וסנפירים (חרבות) משוננים, ועל אף שמרביתם קלים במשקלם, במצב שבו הם נסחפים עם זרם הגל הם צוברים מהירות ומסת משקלם הופכת קטלנית כמו קליע שנורה מרובה או כמו סכין חד שננעץ בחוזקה.

הכבישים של הגלים הופכים ליותר צפופים בכל שנה שחולפת, דבר שמגדיל את הסיכוי לתאונות

כאמור, בעולם שבו מספר הגולשים עולה מידי שנה בקצב מסחרר, מספר הספוטים של הגלישה נשארים זהה ותדירות הגלים יורדת, אזי צפיפות הגולשים במים הופכת בלתי נסבלת והסיכון לתאונות רק גובר. טיילור וואן אסן (Taylor van Essen) הוא צלם חובב בן 21 מביירון ביי באוסטרליה שבחר לערוך סרט דוקומנטארי קצר על הנושא המדובר. טיילור התמקד במצב המסוכן שבחוף הגלישה הביתי שלו The Pass בביירון ביי, שבו ישנם גולשים שמסכנים את חייהם של אחרים כשהם מסרבים לקשור רצועת גלשן לרגלם. אחד מהמקרים שמובא בסרטו הוא של ילד יפה תואר שכמעט ואיבד את חייו בעקבות רשלנות של גולש אחר.

"הגלשן פשוט נכנס וניקב לי חור בתוך הראש". הגולש פסקאל דאטלר עם פציעתו בגולגולת.

הגולש פסקאל דאטלר (Pascal Dattler) מביירון ביי נפל קורבן לרשלנות פושעת של גולש אחר שלא קשר את רצועת הליש לרגלו. גלשן הפיש העשוי עץ באלסה (Balsa) נשמט מרגליו של הגולש ונע בזרם הגל עד שננעץ בבעוצמה בעורף גולגלתו של הנער. "הגלשן פשוט נכנס וניקב לי חור בתוך הראש", מספר פסקאל. "ההכרה שלי הפכה מעורפלת, הכל היה מטושטש וכל ששמעתי היה צליל חד וצורם באוזנים". הוא מספר. פסקאל הובהל לבית חולים מקומי וכשגילו הוא סובל משבר בגולגולת הוא הוטס באופן דחוף לבריסביין. "היו צריכים לתפור את קרום המוח שלי ולהחליק חתיכות ממנו. הרופאים שיחזרו את החלק האחורי של הגולגולת שלי עם לוחות מתחת", מספר פסקאל.

צילום רנטגן שמצביע על חומרת פציעתו של פסקאל. שבר בגולגולת וקרע בקרום המוח.

למזלו הרב, פסקאל החלים מהר מאוד אך פציעתו היא דוגמא למה שיכול לקרות למי שאינו קושר את רצועת הגלשן לרגלו. אביו של פסקאל מציע שבתי ספר לגלישה ישימו דגש ויחנכו את התלמידים לבטיחות בגלישה ולסכנות שקיימות באי קשירת הליש. השייפר המקומי אד סינוט, גם מציע לגולשים להפסיק ולגלוש במקום אחד צפוף ולנסוע ולגלות מקומות אחרים לגלישה.

הוסיפו אותנו כחברים בפייסבוק ו/או הרשמו לסרף-לטר של צלם ים והשארו מעודכנים בכל מה שחדש!

סרטו הדוקומנטארי של טיילור וואן אסן מביירון ביי. מציג מציאות מטרידה וסיפור של פציעה חמורה

לפיכך, לקשור את הליש זו אינה זכות אלא חובה שמוטלת על כל גולש בכל מצב ובכל פעם שהוא נכנס לים! לפניכם מספר הנחיות בטיחות שמומלץ מאוד לשנן ולזכור:

1. גם כשאתם גולשים לבד תמיד תדאגו להכנס עם ליש. זאת מכיוון שהגלשן שקשור לרגליכם משמש כמצוף - גם אם תאבדו את האחיזה מהגלשן או שתתערבלו מתחת לגל, הגלשן הוא העוגן שלכם מעל פני הים (זאת מבלי להזכיר גם שבלי הרצועה, הגלשן גם יכול להנזק כשהוא נשטף אל החוף או נע אל עבר סלעים).

2. אם נקרע לכם הליש, תנסו לחתור אליו כמה שיותר מהר או/ו לצעוק ולהזהיר גולשים אחרים שיכולים להמצא בדרכו. איספו את הגלשן וצאו החוצה. בדקו אם ישנה דרך לתקן את הליש באופן כזה שהוא לא יקרע / יתנתק פעם נוספת ובמידה ולא, קחו ליש אחר.

3. מומלץ לבדוק את ציוד הגלישה שלכם לפני כל כניסה לים ואת הליש בפרט. בדקו את הרצועה שאין בה קרעים, שהסקוצ'ים לא רופפים, בדקו את המפרקים הסיבוביים ואת המיתר שקשור לגלשן ואת הפלאג (בית הרצועה) בתבנית הגלשן. השתמשו במידות ליש נכונות ודאגו לבדוק מספר פעמים שהליש קשור לרגלכם היטב.

עוד על לישים ורצועות גלשן בכתבה הבאה

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים