לחיות מחוץ לקופסא ובתוך בית קטן וידידותי לסביבה

מאת יואב נקש ינואר 07, 2016

"אני לא צריך יותר מקום בחיים אלא פחות דברים בחיי". האם ישנו משפט טוב מזה בכדי להעביר את המסר לסיפוק כלל היצרים וההסתפקות במועט? ככל שחולפים הימים, האנושות ממשיכה בהרס שיטתי של אמא אדמה ומפוצצת את עצמה באוכלוסין. בפראדוקס מוחלט למצב הקיים, המרחב הטריטוריאלי מצטמצם אך מרבית אוכלוסיית העולם רוצה להתפרש על שטחים רחבים יותר - והכוונה היא גם לבתים גדולים עם מספר חדרים נטושים שבהם מאפסנים את כל מה שהם רכשו בחייהם וחשבו שהם צריכים. מן הצד האחר ישנם מעטים שרואים את העתיד במבנה מגורים מינימליסטי ובר-קיימא.

המציאות העגומה, העתיד הקודר, יוקר המחייה והמגמה הסביבתית מביאה אנשים לחפש חלופות לחייהם בתוך הקופסא ולהעבירה אל תוך "בועה" שמחוברת לאדמה. אנשים אלו תרים אחר אורח חיים אחר, שליו, צנוע וכזה שמתבסס על אנרגיה מתחדשת וקיום עצמי של כלל הצרכים היום-יומיים. החיים בעיר הגדולה כבר הפכו מזמן לנטל יקר (כלכלי, נפשי ופיזי) אבל אותם אנשים אינם רוצים לעזוב את העיר ולגור בכפר נידח. במיוחד לשם כך, מציגה חברת ארכיטקטים סלובקית חזון אחר למגורים - לחיות בתוך בית קטן שנראה כמו בועה ולהשאר מחוברים גם לסיטי לייף.

לגור בבועה ולהשאר מחובר... בעיקר לאמא אדמה. ה"אקו-קפסול" המגורים של העתיד.

חברת Nice Architects הציגה לאחרונה מודל קונספטואלי של בית קטן שמאפשר לדייר לחיות במינימליזם מקסימלי ובקיום עצמי של 100 אחוזים. ה- “Ecocapsule” הוא מבנה דמוי ביצה אשר מאובזר בגאוניות רבה בשלל רעיונות ידידותיים לדייר ולסביבה. מעל הקפסולה באורך 5 מטרים וברוחב 3 מטרים מסתובבת שבשבת (טורבינת רוח) שמפיקה ואוגרת 9,477 וואט בשעה ונוסף לה גם פאנלים סולריים שמשלימים את ההספק החשמלי. הווי אומר שאם האדם מתגורר על חוף הים הוא מסודר, ולא רק בחשמל, אלא גם בנוף שניבט מביתו הקט.

אפילו נראה מרווח. הקפסולה מעוצבת במינימליזם. נראה שיש מקום גם לגלשן.

ככל שזה נוגע למים ב"אקוקפסול" יש מקום לאגירת מי גשמים שבהם ניתן להשתמש לכל הצרכים הביתיים: ממקלחת חמה, להורדת המים בשירותים ועד למים זורמים בכיור המטבח. הבית מאובזר בחדר מגורים, מקלחת ושירותים, מטבח קטנטן ושאר מגירות וארונות שמעוצבים באופן מינימליסטי ופרקטי. למי שיש שטח אדמה ליד ביתו או מקום על החוף יכול כבר כעת לרכוש את הבית הקטנטן במחיר של 90,000 דולרים.

חבר וסע. הקפסולה יכולה לשמש גם כקרוואן. הפנלים הסולרים וטרובינת הרוח מטעינים את הרכב החשמלי.

זה אולי נשמע יקר אך זוהי ההוצאה היחידה שתהיה לכם על הבית (למעט טיפול בתקלות במערכת החשמל והמים). אולי הקפסולה לא מיועדת לאנשים ממש גבוהים או לכאלו שסובלים מקלסטרופוביה, אבל ייתכן שבעתיד הקרוב לא יהיה מנוס למחפש חלופות שכאלו בעולם שמשתנה לנגד עיננו מידי יום.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים