צונאמי – הגל האדיר של הים!

מאי 16, 2012

ישנם הרבה סוגי גלים בעולם, אנו רואים גלי אור, שומעים גלי קול וחשים גלי חום או רוח, רובם ככולם קשורים בחומר ובאנרגיה. אבל האנרגיה המוחשית ביותר הם כמובן גלי הים, ששונים בתצורתם והווייתם. מקורם ברוחות הנושבות בשכבות הנמוכות של האטמוספירה, בהשפעת משיכת השמש והירח ("גלי גיאות"), או בשל שינויים בלחץ האטמוספירה. אך גלי הים הגדולים וההרסניים ביותר נוצרים על-ידי רעידות אדמה ותנועת היבשות בתחתית האוקיינוסים ושמם – צונאמי!

צו-נ-מי (Tsunami) מיפנית גל נמל, "צו"=נמל ו"נמי"=גל, בעברית: נחשול רעש.

בשנים האחרונות התוודענו למונח צונאמי במובן המוחשי ביותר שלו כשבשנת 2004 גלי ענק שטפו את תאילנד, אינדונסיה והגיעו עד לאוקיאנוס ההודי כשהם ממיטים הרס רב ואובדן עצום של חיי אדם. הצונאמי שפקד את יפן בפברואר 2011

art7

היה אלים כקודמו והביא להרס אדיר שאת תוצאותיו עדיין קשה לאמוד. מקרים נוספים של צונאמי קרו גם לאחר רעידת האדמה בצ'ילה בפברואר 2010, גלי ההדף עשו דרך של אלפי מילים ימיים עד לחופי אוסטרליה וניו-זילנד... אם כי במימד נמוך בהרבה מצונאמי ביפן ובתאילנד. בממוצע מתרחש אירוע אחד מדי שנה..!

למקרה שחשבתם שצונאמי הינה תופעה חדשה יחסית, תופתעו לגלות כי ישנם חוקרי תנ"ךהסבורים שגל צונמי היא תופעה המתוארת בספר שמות כחציית ים סוף! - ראשית נסוג הים כשלב הראשון של גל הצונמי ואפשר לבני ישראל לעבור, ובהמשך הופיע הגל והטביע את המצרים.

art8

תהליכים להווצרות גל צונאמי

תופעה זו של הצונאמי מתרחשת בעיקר בעקבות רעידת אדמה בלב האוקיינוס. רעידת האדמה גורמת ללוח הטקטוני העליון שנתון בלחץ עקב החדירה של הלוח שמתחתיו, להשתחרר ולנוע בעוצמה מלמטה למעלה, ולדחוף את המים כלפי מעלה במהירות.

לוח טקטוני עליון הנע בחיכוך ללוח תחתון מהווה מקום המועד להיווצרות רעש אדמה ולצונאמי

פעולה זו של רעש כרוכה בשחרור אנרגיה רבה המזעזעת את המים ויוצרת גלים סייסמיים חזקים מאוד, הנעים במהירות של בין 400 ל-1,000 קמ"ש. גורם נוסף ופחות שכיח שעלול לגרום לצונמי הוא מפולת תת-מימית. במקרה זה הר או רכס תת-מימי מתמוטט במעמקי האוקיינוס, וגורם לדחיקה של המים בעוצמה רבה. בשני המקרים הגלים מסוגלים לעבור אלפי קילומטרים מבלי לאבד כמעט מעוצמתם. (בתמונה מימין: חיכוך תקוע של לוח טקטוני גורם לקימור )

גלי רוח נעים ברכבת גיבועים ונשברים על החוף. צונאמי מגיע כזרם אחד מהיר וגבוה הנע ישר אל החוף

כאשר הגלים מתקרבים לחוף, עומק האוקיינוס צונח במהירות וכתוצאה מכך, גובה הגל גדל לממדים נצפים. בהגיע גל ההדף למדף היבשתי הרדוד מתפתח גל מים ענק (בגובה של עשרות מטרים) ומתנפץ. (בתמונה מימין: כשהלו משתחרר מהאחיזה הוא גורם לפרץ אנרגיה אדיר)

זרם הצונאמי מגיע במהירות עצומה וכשהוא בא במגש עם קרקעית החוף הרדודה הוא הופך לנחשול גבוה

גל ארוך זה שוטף את החוף בעוצמה רבה, ואף על פי שמהירותו יכולה להיות קטנה יחסית (כמה עשרות קמ"ש בלבד) הוא מחריב את כל העומד בדרכו בטווח של מאות מטרים (ולעתים אף עד מספר קילומטרים) מקו החוף, בהתאם לתלילות החוף. לעתים הרעידות הסייסמיות שיוצרים גלים אלו מגיעות בצרורות, כך שגלי צונמי יכולים לבוא בזה אחר זה בהפרש של דקות. (בתמונה מימין: התפשטות גלי הצונאמי)

כיצד נדע על התקרבותו של צונאמי וכיצד נתגונן?

ישנן דרכים לאתר את בואו של הצונמי. אחת מהן היא נסיגה מהירה של המים מהחוף, שכן הגל המתקרב בונה עצמו מעלה מהמים שהוא שואב. לעתים אפקט זה חזק כל כך, עד שמעגני סירות שלמים מתרוקנים ממימיהם כך שהסירות נופלות על האדמה הבוצית.

כך קרה בעת הצונמי הגדול ששטף את חופי האגן ההודי ב-2004, שבמהלכו טילי סמית', תיירת אנגליה בת 10, שלמדה על גלי צונמי בבית הספר, ראתה את הים נסוג במהירות והתריעה בבהלה על הגל המגיע. כך הצילה כמה עשרות נופשים שהיו בקרבתה.

דרך נוספת הינה בעזרת חיות, תופתעו לגלות אך ישנן עדויות רבות על חיות (בתאילנד, סרי לנקה לדוגמא בשנת 2004) שנסו על נפשם לכיוון ההרים (מבין החיות שלא היו כלואות) ולא דווח על חיה אחת שקיפחה את חייה!!! תוכים, בפלו, סוסים פילים, כלבים וכו' ..החיות שחושיהם חדים יכולים כנראה לנבא מבעוד מועד את הסכנה שקרבה אליהם...

בנוסף לכך, ישנו מרכז התרעה אמריקני לגלי צונמי באוקיינוס השקט, שמאבחן רעידות אדמה באוקיינוס, ומתריע על צפי לצונמי מבעוד מועד לאזורים שעלולים להפגע לפי מיקום הרעידה.

ובנוגע לכל המתפתים בינינו שמעוניינים לאסוף את השלל שמותירים המים שנסוגו אנו ממליצים להיכנע לפיתוי, מעשה זה מהווה מלכודת מוות לאוספים, שכן המים מכים בשיא העוצמה במי שנמצא על החוף.

חופי ים שחשופים לצונמי נמצאים בעיקר בדרום מזרח אסיה, בחופים הקאריביים וכמה אזורים  בים  התיכון.  בעקבות מחקר שנערך על ידי גאולוגים מאוניברסיטת חיפה בחופי קיסריה  העלה שקיים סיכוי סביר לפגיעה של גלי צונמי בחופי ישראל.

art6

המחקר חשף באמצעות קידוחים תת-ימיים עדויות לארבעה אירועי צונמי שפקדו את החוף בעבר: בשנת 1500 לפני הספירה, 100-200 לספירה, 500-600 לספירה ו-1100-1200 לספירה.  מה דעתכם, להתחיל לדאוג?! – אם החלטתם שכן, עצה קטנה שיכולה להועיל – בנו את ביתכם מבטון על עמודים. הבטון מחזק את הבית והעמודים מאפשרים לאנרגיית המים לעבור ביניהם כמעט מבלי לספוג אותה

חופים הנמצאים ליד אזורים פעילים חשופים במיוחד לסכנת הצונאמי, כיום ממשיכה אוכלוסיית כדור-הארץ להתרבות בקצב מסחרר, ואזורי החופים מאוכלסים בצפיפות רבה יותר מאי-פעם. גל צונאמי ששטף את חופי בנגל ב-1876 הותיר אחריו יותר מ-200,000 הרוגים. מה יהיה הנזק שעלול  להיגרם  על-ידי גל בסדר גודל דומה, אם יתרחש אי-שם במאה הבאה?!

ובשביל כל הגולשים האמיצים שבינינו - האם אפשר לגלוש על גל צונאמי?

תיאורטית כן. אבל במידה והזדמן לך להיות במקום בו יש גל צונאמי יהיה כדאי עבורך לוותר על התענוג ולחתור לעומק עד כמה שאפשר....

(בקליפ המחשה לגל אדיר מימדים ב-Jaws הוואיי - אין זה גל צונאמי) 

גלי הצונאמי נעים במהירות אדירה ולתפוס גל שכזה בחתירה יהיה בלתי אפשרי אלא אם כן תתפוס טרמפ על ג'ט סקי מהיר במיוחד. גם במידה והצלחת לתפוס את הגל האדיר רוב הסיכויים שהוא לא יישבר בשלמות אופיינית אלא ייסגר במועד מוקדם מאוד בגלל תוואי הקרקע הימי. גלי הצונאמי מתחילים כגל לכל דבר אבל רוב רובו של הגל המפלצתי הוא קצף שנע במהירות על פני שטח רחב במיוחד.
לא מן המומלץ לגלוש על גל שכזה, לחזור לעומק הים יהיה בלתי אפשרי והדרך לחוף תהיה כואבת, קצרה בזמן וארוכה במרחק...(בלשון המעטה).

art9

לסיום, אם נזרוק אבן למקווה מים עומדים, תיווצר שרשרת של גלים מעגליים מסודרים, ואלה  יתפשטו החוצה מנקודת הפגיעה. גלי הים, בניגוד לכך, אינם מסודרים במרחב ובזמן... הכוח של הטבע הוא אדיר, כוח המים המהווה 70% משטחו של העולם הוא בעל עוצמה שביכולתו להעניק חיים אך גם יכול לקטוף אותם בנקל - עבור האנושות הצונאמי מהווה תזכורת לכמה שאנו יכולים להיות חסרי אונים ושעל כולנו מוטלת החובה לכבד את העולם בו אנו חיים.

כתבה מאת יואב נקש ומור אליהו - מאי 2011

לפניכם שני קליפים נוספים של גלי צונאמי בפעולה... האחד ביפן פברואר 2011 והשני בתאילנד ואינדונסיה בשנת 2004 - מראות קשים לצפיה!

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים