Wave Rock: גל סלע פרה-היסטורי באוסטרליה

מאת יואב נקש אוקטובר 12, 2011

כשמזכירים את המילה "גלים", באופן אינטואיטיבי אנו חושבים על הים, הכחול הגדול. אבל אי שם באוסטרליה הרחוקה המילה "גל" יכולה להוביל אותך דרך דרכי עפר אל עבר המדבריות ולמצוא שם סלע ענק....! רק באוסטרליה, ביבשת/אי הגדול בעולם, מגוון הגלים הוא כל כך עצום שאפילו הגלים מופיעים בתצורה ייחודית בדמות סלעים – אין צורך לארוז את הגלשנים כי בכתבת המסע הבאה נבקר בווייב רוק (Wave Rock).

WAVE ROCK - גל הסלע

"ווייב רוק" הוא אחד מתצורות הטבע הייחודיות ביותר שנמצא במערב אוסטרליה, 340 ק"מ דר'-מז' מהעיר פרת' (Perth) וכ-3 ק"מ מהעיר היידן (Hyden). האתר המרשים מהווה את אחד המקומות המתויירים ביותר במערב אוסטרליה ובתחומי הפארק ניתן למצוא מגוון רחב של חיי בר נדירים ושלל צמחים טיפוסיים.

art5

ה-Wave Rock - גל ענק באמצע המדבר של מערב אוסטרליה. יעד תיירותי גם למי שאינם גולשים.

במבט ראשון ה"וייב רוק" נראה כמו גל פרה-היסטורי שקפא בזמן. ה"ווייב רוק" מתנשא לגובה של 15 מטר ולאורך של 100 מטרים ובצורתו הייחודית הוא נראה כגל אדיר מימדים (כמו גל צונמי) שנמצא על סף שבירה. הצורה של ה"ווייב רוק" סקרנה גיאולוגים במשך שנים רבות מעצם היותו חלק ממערכת תצורות סלעיות שקיים באזור זה בלבד ("גלים" קטנים יותר). ה"ווייב רוק" הוא סלע בזלתי אדיר מימדים, שנשחק במשך 60 מיליון שנים ע"י רוחות ושטפי מים. כוחות אירוזיה אלו עיצבו לאט ובמשך השנים את תצורת הגל הנראה קיום, המינרלים (פחמה וברזל) שנשטפו מרום הסלע כלפי מטה יצרו פסים בצבעים אדום, אפור כהה וצהוב.

עקבו אחרינו בפייסבוק ו/או הרשמו לסרף-לטר של צלם ים והשארו מעודכנים בכל מה שחדש!

אם ישנו דבר המשייך את ה"ווייב רוק" לים מעבר לשמו, יהיו אלו משיחות הפסים שמעצימות את תחושת הגל המתעגל, תוצר של סימני אצות מינרלים. צבע הסלעים משתנה בהתאם לשעות היממה, לעונות השנה ובהתאם לכמות המשקעים שיורדים במקום. בזכות כל אלו מהווה המקום אבן שואבת לצלמים שמפגינים את כישורם במשחק פרספקטיבי עם שינויי הצבעים, האור והצל. רבים מהתיירים והמבקרים במקום נהנים להצטלם בתנוחת גולשים כמי שרוכבים על הגל האדיר. עבור האבוריג'ינים, ילידי אוסטרליה, ה"ווייב רוק" מהווה סממן תרבותי עבור קהילתם וציורי קיר אבוריג'ינים מעטרים מערות שנמצאות בקרבת המקום (Bats Cave). באזור זה ניתן לראות זני בעלי חיים וצמחים ייחודיים ונדירים.

art4

גלישה היא הקונוטציה הראשונה שעולה בראש המבקרים ב-Wave Rock. פוזישן על צונאמי וקליק לתמונה.

המקור לכתבה זו היא כמובן בהשראת הים, אבל נפלאות הבריאה נמצאות גם ביבשה. גל של סלע הוא אולי אינו יעד מועדף לגולשים אלא אם כן יש לכם סקייטבורד עם גלגלים רחבים. אף על פי כן, זה תמיד מעורר רגש של הערצה לכוחו העצום של הטבע ויכולתו לעצב גם סלע בזלתי חזק. בניגוד לגלי הים, העונה של ה"ווייב רוק" עובדת כל השנה... אז בפעם הבאה שאתם באוסטרליה הרחוקה תשריינו את הווייב רוק כיעד לביקור ותנציחו את הרגע בצילום שבו אתם גולשים על גל אדיר מימדים:-)

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים