מדוע שקיעה וזריחה הן השעות הכי טובות לגלישה?

מאת יואב נקש דצמבר 04, 2014

האם אי פעם יצא לכם לחשוב מדוע אתם קמים כל כך מוקדם בבוקר בכדי ללכת לגלוש? למה לצאת מהמיטה החמה עוד לפני שהחמה מפציעה ולהכנס אל הים הקר? מה יש בבוקר של הים שאין בשעות הצהריים? או יותר נכון מה אין? זהו טבע שני וחוק אצבע אצל הגולשים: כולם יודעים שהשעות הכי טובות לגלישה הן בשעות הבוקר והערב לקראת שקיעה ויש לכך סיבה טובה.

זה הדבר הקשה ביותר שיש בגלישה. ולא, הכוונה היא לא בחתירה נגד הזרם או ב"ברווזים" (Duck Dive) מתחת לגלים גבוהים. הדבר הקשה ביותר בגלישה היא הקימה. ההשכמה המוקדמת הזאת בבוקר כשהציפורים עוד לא כחכחו בציוץ גרונם או כשמהשאית של הזבל עוד לא עברה ליד חלון ביתכם עם צפצוף רוורס טורדני. אלו הדקות הארוכות שלפני הזריחה כשצריך לצאת מהמיטה החמה, במיוחד בימי חורף קרררים ולהתעורר בשטיפת גוף כוללת עם שבירות של גלים. בזמן שההשכמה המוקדמת לגלישה היא המתנה הגדולה והרווחית ביותר שניתנת לחרוצים, מרבית הגולשים ברחבי העולם סובלים ממנה ממש.art4אז למה בכל זאת הגולשים משכימים מוקדם? מדוע עדיף לשים חליפת גלישה או שורט בשעה 05:30 בבוקר ולחתור במים קרירים עד קרים מאוד? האם זוהי מסורת של גולשים או שבעצם מדובר בהסבר הגיוני מדעי? דבר אחד ניתן למחוק מהרשימה, בניגוד למה שנהוג לחשוב הגולשים אינם עושים זאת מכיוון שהם מזוכיסטים או משוגעים אלא הם עושים זאת מהסיבות שרק הם יכולים להכיר ובאופן טבעי.

הסיבה הראשונה והעיקרית לקימה המוקדמת מקורה באילוצים של הטבע. לרוח יש תפקיד מרכזי בהתהוות הגלים ולא פחות מכך גם במרקם ובאיכותם של שבירות הגלים. במרבית הבקרים נושבת רוח מכיוון היבשה (off Shore) או שאין משב רוח בכלל. תופעה זו נכונה גם במרבית המקרים של שעות הערב ולקראת שקיעה. הסיבה לכך היא נקודת השיוויון בין הטמפ' של הים לזו של היבשה. ברגע שהבוקר מפציע והשמש עושה דרכה במעלה אופק השמים, הפרשי הטמפ' גדלים והרוח משנה את כיוונה ונעה מלחץ גבוה לנמוך (מחום היבשה לכיוון הקור של הים). כתוצאה מרוחות שנושבות מן היבשה (on Shore) או לאורך היבשה (Side Shore), בשעות הצהרים המוקדמות כבר ניתן להבחין שמרקם הגלים משתנה הים מתבלגן ושבירות הגלים המושלמות הופכות לרכבות גלים מהירות של גלים סגורים (Closeout).

art2

סיבה שניה לקימה מוקדמת היא תוצר של מגמה חברתית... או אנטי חברתית. אתם תחליטו. מי שמשכים יותר מוקדם ונכנס לים סביר להניח שימצא את עצמו עם הרבה מאוד גלים לבחירה. כפי שנזכר לעיל, בקרים הם נקודת התורפה של הגולשים ומי שמצליח לקפוץ מהמיטה היישר אל גלי הים יהנה מזמן לא מוגדר של סשן גלישה בלי צפיפות מעיקה. באופן טבעי וגם אם מצאתם את עצמכם השכם בבוקר עם מספר גולשים בליין-אפ, אז בדר"כ רמות העצבים יפחתו באופן ניכר: הגולשים רגועים יותר, מחוייכים ופחות אגרסיבים (גם אלו שלא מוצא חן בעיניהם ששמתם שעון השכמה לאותה השעה).

סיבה שלישית להשכמה מוקדמת קשורה לבריאות הגולשים. השכמה מוקדמת לפעילות ספורטיבית ובמיוחד זו שנעשית במים, תורמת רבות לבריאות הגוף והנפש. מים, גלישה והשכמה מוקדמת מביאה לייצור מוגבר של סורוטונין (הורמון שתורם לתחושה טובה והרגשה של "היי") לרבות חיזוק המערכת החיסונית וניקוי הגוף מרעלים ושיפור המערכת המטאבולית והעיכול. לא זאת בלבד, גלישה מוקדמת או לקראת ערב גם מספקת את המיטב שבספיגת ויטמין D לגוף, החשיפה לשעות הראשונות והאחרונות של השמש מונעת צריבת העור מקרני השמש החזקות שיש במהלך היום.

art2

לסיכום, כדאי לזכור: "הקסם של אור הבוקר הראשון יאיר לכם את כל המשך היום ואור השמש בשקיעה ישאיר לכם זכרון יפה לחלום עליו בשינה." זהירות סופילר: שעות פעילות הטרף המועדפת על כרישים היא בשעות הבוקר המוקדמות ולקראת ערב...  אז... תגלשו בזהירות ;-)

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים