מדוע אי אפשר לגלוש על צונאמי?

מאת יואב נקש אפריל 04, 2015

כשמשה חצה את ים סוף התרוממו שני גלי ענק לצידיו ואם היו בני ישראל אוחזים בגלשנים אז הם לבטח היו רצים היישר פנימה ואומרים לו "חכה רגע אחי. גל אחד ונמשיך לארץ המובטחת, סבבה?". אלא שגלי ענק הם לא סיפורי הגדה וגם לא אגדה; הם מופיעים בשלל צורות וגבהים ובדרך כלל במקומות ידועים וצפויים אך ישנו גל אחד שחורג מכל השאר - גל אימתני בעל כוח אדיר, שנע במהירות שיא ושבכוחו לשטוף רצועות יבשה נרחבות - על הגל הזה אי אפשר לגלוש ולפניכם מספר סיבות:

הוא לא ידע! (שהוא בא)

צונאמי, שמשמעותו בשפה היפנית "גל נמל", הוא גל מאוד שקט. הוא נע בעומק הים ועד אשר הוא מגיע לקרקעית ים רדודה הוא אינו נראה כלל על פני הים. הצונאמי שנגרם כתוצאה מפעילות טקטונית, רעש אדמה או כתוצאה מהפרשי כוח כבידה של גרמי שמיים (נדיר מאוד) הוא גל שקשה מאוד לצפות את בואו ועל כן הסיבה הראשונה שלא תוכלו לגלוש עליו תהיה זו.

הוא (לא) ידע!

פול גז! (בלי ניוטרל)

גל הצונאמי נע במהירות שיא של בין 400 - 1000 קמ"ש! גם סירת המירוץ הכי מהירה בעולם לא הייתה מדביקה את המהירות שבה הוא טס בעומק הים - ונגיד שגולש היה נגרר עם חבל הוא היה צריך לקשור אותו לג'ט-פליין ולא לג'ט-סקי וגם אז... סביר להניח שהוא היה טס ולא ממש גולש. אז נכון שכשגל הצונאמי מגיע לקרקעית ים רדודה מהירותו פוחתת, אך גם בשלב זה מהירותו תהיה גבוהה מדי בשביל שמישהו יוכל לרכוב עליו עם גלשן.

פול גז ללא פנים, רק קצף לגילוח. (הצונאמי שפקד את תאילנד ב-2004)

אין לו פנים! (רק קצף לגילוח)

אי אפשר לגלוש על צונאמי כי אין לו פנים או במילים אחרות: פני הגל אינם מה שאתם מכירים ועליהם אתם בדרך כלל לא גולשים. זוהי תפיסה מוטעת לחשוב שגל הצונאמי נראה כמו 30 פיט של מאבריקס או נאזארה, שיש לו שטח פנים שניתן לגלוש עליו, איזה צינור לקדוח ואולי לסגור אותו באופדליפ חרבות. יהה רייט... תשכחו מזה. כשצונאמי מתקרב אל החוף הוא נראה כמו קיר עצום, גבוה וארוך של קצף. בניגוד לתהליך הווצרות גלי הגלישה, פני גל הצונאמי אינם מתרוממים וגובהים ככל שהקרקעית נהיית רדודה. בשעה שזנב הגל עדיין נע במהירות של כמה מאות קמ"ש הוא אינו מאפשר בניית קיר מים אלא דוחף את שבירת הקצף העבה (של כמה עשרות מטרים) קדימה אל עבר החוף ובמהירות עצומה. אתם לא אוהבים לגלוש על גלי קצף ובטוח לא תאהבו לגלוש על גל הקצף הזה.

אין In אין Out (רק יאללה)

בקיצור לא ניתן לגלוש על צונאמי ובטח לא ניתן לעשות "ברווז" (דאק דייב) מתחתיו. גם אם בכל זאת איכשהו אתם סופרמנים והצלחתם לתפוס את הגל אין לכם דרך לצאת ממנו ולחזור לליין-אפ כי מאחוריכם יש עוד איזה 200 ק"מ של מים שרצים לכיוונכם.

אז מומלץ שלא... (הצונאמי שפקד את יפן ב-2010)

אז תשכחו מזה 

אם נקלעתם לצונאמי בזמן גלישה (נסחפתם לעומק או שהים נסוג בפתאומיות למרחק רב), תחתרו מהר כמה שיותר עמוק אל לב הים או שתצאו בריצה ותעלו על ההר הכי גבוה שנמצא בקרבה. ותזכרו: לגלוש על צונאמי זה לא ממש כזה מפתה. הגל מגיע עם כל הסחופת שהוא מלקט מקרקעית ופני הים בדרכו לחוף ואח"כ ממשיך ועוקר כל שנקרה בדרכו ושוטף את כל החי והצומח והבנוי. לא בדיוק מה שהייתם רוצים בסשן הגלישה שלכם כי זה היה עושה לכם פיצוצים בגלשנים.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים