מגזין +
מגזין +גלישה ← הבריזו לך את הגל, מה תעשה עכשיו? הנה 10 תגובות נפוצות למצב נפיץ

הבריזו לך את הגל, מה תעשה עכשיו? הנה 10 תגובות נפוצות למצב נפיץ

מאת יואב נקש יוני 29, 2019

נו מה תעשה עכשיו? תביא לו אגרוף, תצעק, תקלל, תעשה פרצוף, תחכה לו בחוץ או שפשוט תתעלם, תדבר איתו יפה ותסביר לו שזה לא יפה ותתפוס פינה שקטה יותר, רחוקה בהרבה? בלהט העצבים כל אפשרויות התגובה נראות הגיוניות ואימרתו המפורסמת של דיוק קהנאמוקו "רק גולש מכיר את ההרגשה (שבגלישה)", יכולה בקלות להפוך ל"רק גולש מכיר את ההרגשה... (שבהברזה)". אם אתם גולשים אתם בטוח יודעים איך זה מרגיש. אז איך תגיבו?

הגל הזה שבים לא שייך לך או לאף אחד מכם. פרצופכם אינו מקועקע עליו, לא הזמנתם אותו כמו קפה בארומה ולכן גם שמכם לא יעלה במערכת כריזה "נפתול, הגל שלך מוכן". למעשה הגל הזה הוא נחלת הכלל. הוא נמצא במקום נייטרלי הוא מתרומם באופן שאינו מתחשב בך או במיקומך ונע על גבי הים בצורה הטבעית לו ונשבר בהשפעת הכוחות המופעלים עליו.

ועל אף כל זאת אנחנו רכושנים לגביו. מדוע? כי למרות שאין לנו כל בעלות על הגל יש חוקי אצבע בקרב הגולשים שעושים סדר בכאוס של הגלים. וברגע שאחד הגולשים חורג מהמוסכמות, כמוהו כמו פלישה לטריטוריה שלך, הפרת זכויות קניין, מעשה עבירה שדורש איזושהי תגובה. אבל איזו תגובה היא העדיפה במקרים של הברזה? האם כוחנית, מילולית או מבט חודר כמו סכין? לפניכם 10 אופציות נפוצות:

לאן אתה חושב שאתה הולך? "הברזה" באנגלית זה "Burn out" או "Dropped in", בשני המונחים ("שרף את הגל" או "נפל עליו משום מקום") משמעותם היא אחת: לקיחת גל שאינו שייך לך והרס מוחלט של כל החלומות של הגולש השני. ככה קיצוני זה מרגיש. אז זהירות, מצב נפיץ.

תגובה 1: תסביר לו בשפה יפה מיהי האישה שהביאה אותו לעולם ולאן אתה ממליץ לו ללכת
לא התגובה הכי חכמה אבל ברוב הפעמים היא זו שנפלטת באופן אינסטנקטיבי. המדע כבר הוכיח ששימוש בקללות מקל על כאב, אך באותה מידה הן יכולות להביא לתגובת נגד שתסלים את המצב ותגרום לתחושה עויינת....וכאב.

מתי להגיב כך? אם בכל זאת בחרתם לשחרר ארס אז תעשו את זה בשקט או בעוצמה שהוא לא ישמע. תסננו לעצמכם בעצבים כמו שאתם עושים בנהיגה על הכבישים. בכדי שלא תרגישו רע עם מה שיוצא לכם מהפה תסגננו את הקללות כך שהם יגרמו לכם לחייך לדוגמא: "שתשבר לך ביצה על הרצפה כשתפתח את המקרר". ואם השטות הזו גרמה לכם לחייך אז תתארו לכם כמה זה יקל עליכם בעת המקרה.

גונב מגנב לא פטור. לפעמים יש עוד מישהו על הגל אז תהיו עירניים כי אחרת תהיו מבריזנים.

תגובה מספר 2: משחקי כוח. סגור לו את הפינה. תצמד אליו ואל תתן לו לתפוס את הגל הבא
זו תגובה חצי אלימה כי היא לא יוצרת מגע אבל היא קטנונית ושאינה יעילה ומועילה כלל. במצב כזה כל האנרגיה החיובית של הגלישה מופנית למטרה שלילית אחת. להקדיש יותר זמן במחשבה איך להתנקם ולנטרל את הגולש שלצידכם בסופו של דבר תנטרל ותתנקם רק בכם.

מתי להגיב כך? אם בכל זאת הגבתם כך אז הסיבה לכך חייבת להיות בגלל שזהו הפיק היחיד שיש בים ואין לו תחליף אחר בקרבה אליכם. אם זו אכן הבעיה אז התגובה הזו אקטואלית רק ברגע שאותו הגולש נדחף, לא נותן כבוד ולוקח את הגלים בחזירות ומבלי להתחשב בכם. אם לא מדובר במבריזן סידרתי אלא בגולש דומיננטי, ברגע שתתפסו את הגל לפניו, מרב הסיכויים שהגולש הזה יאלץ לוותר עליו.

גם בין אלופים יש מבריזים. בתמונה גבריאל מדינה יורד בפנים של קלי סלייטר.

תגובה מספר 3: להבריז. לגלוש כאילו הוא לא נמצא שם. לתפוס את הגל גם אם הוא צועק לעברכם. להתעקש לתפוס את הגל גם אם הוא כבר רוכב עליו.
במילה אחת: מסוכן! תגובה מיותרת וקטנונית שמסכנת את שני הגולשים בתאונה חזיתית. תגובה שיכולה להחמיר את המצב ולהביא לריאקציה אלימה. פעמים רבות המצב הזה הסתיים במבוכה לגולש המבריז כאשר זה פוגע בשני, מתערבל איתו במים ומוצא את עצמו קשור אליו עם רצועות הגלשן. עכשיו לכו תתירו את הקשר והגלשנים כששניכם באטרף אחד על השני. אוקוורד... לכך תוסיפו גם נזק ופיצוצים וקיבלתם סבטוחה אחת שלמה שתעלה לכם יקר.

מתי להגיב כך? אף פעם ובמיוחד אם זה בא מרגש של נקמנות. באותו הרגע אתם הופכים למבריזן" שממנו אתם סולדים. ודרך אגב גם אם הברזתם את הגל "בצחוק" לחבר טוב שלכם, רוב הסיכויים שגם הוא לא יאהב את "הקטע" שלכם.

כן... אצבע משולשת זו גם תגובה. אבל על אחריותכם

תגובה מספר 4: להשפריץ מים בחתירה, בעת ישיבה או עם הרגלים.
יש בזה אקט סמי-אלים ומשפיל שיכול לגרור לתגרה פיזית. גם אם כביכול מתאפשר לכם להשפריץ מים בעת חתירה כשאתם חולפים ליד הגולש, הוא יכול להבין את זה כמעשה תוקפנות מכוון. השפרצה של מים עם הרגלים בעת חתירה על הגל יכולה להחשב לגיטימית אם הצלחת לתפוס את הגל, אבל יכולה להיות מביכה אם פספסת את הגל ועשית זאת בכוונה תחילה רק בכדי להפריע.

מתי להגיב כך? עדיף להמנע מהשפרצות בכל מצב. אך אם בחרתם להגיב כך אז עשו זאת בחכמה כך שלא יראה מכוון או שהשפריץ יפגע ישירות באותו אדם. אפשר להגיב כך ממרחק מסויים אבל רק שיבהיר את כעסכם ולא יחמיר את תגובת הנגד. שימו לב: השפרצה ישירה על הפנים נתפסת כאקט תוקפני במיוחד שיכול להביא במקרה הטוב למלחמת מים סטייל חג שבועות ובמקרה הרע לארמגדון.

הרגע שלפני ההברזה. אנחנו כבר יודעים לאן זה הולך, לא יודעים אך זה יגמר... 

תגובה 5: תרדוף אחריו ואל תוותר. תנסה לעקוף בכל מחיר.

הגולש שלפניך בשיא חוצפתו גנב את הגל ועכשיו הוא רץ עליו בסבבה כשגבו מופנה אליך. הוא אינו רואה אותך וכבר יוצא לביצועים. אתה כל כך כועס שאתה מחליט לא לוותר. טעות! הגל הזה ברוב המקרים גמור. הרוס. אתה גולש על שאריות, כל קארבינג שלו שובר את הליפ, המרקם החלק הופך לבאמפ ולהכנס לו בין הרגלים מסכן את שניכם יחדיו. ברגע של יאוש אתה מתיז את הגלשן לעברו וזה כבר מעשה נואש ומטופש! ניסיון פגיעה מכוון שיכול לגרום לפציעה חמורה!

מתי להגיב כך? להתיז גלשן אל עבר גולש לעולם לא ובשום מצב! אם בחרתם לרדוף אחרי הגולש תוודאו שיש לכם מספיק שטח לעקוף אותו. תוותרו על הביצוע ותצברו מהירות שתדביק אותו. אם כבר נכנסתם לצינור עדיף לקדוח אותו עד הסוף ולהמנע ממפגש ביציאה. תקראו את הגל נכון, ואל תשקיעו אנרגיה בעקיפה רק בכדי להוכיח את הגולש, אלא בשביל להמשיך את הגל לשרשרת של ביצועים. במצב כזה כל גולש שתעקפו יאסוף את הזנב שלו בין הרגלים ויתקפל.

לא משנה כמה אתה כועס לעולם אל תתיז את הגלשן שלך אל עבר גולש אחר. זה מ-ס-ו-כ-ן-!

תגובה 6: להרים ידיים לעברו כמי ששואל "מה נסגר איתך?"
זו תגובה נייטרלית שמבקשת לענות על שלושה דברים: האחד זה להוציא את המטען שהצטבר במערכת העצבים, השני זה להעביר מסר עדין של מורת רוח והשלישי לבדוק דופק - "מול  מי יש לך עסק". כל תגובה שנקבל מהגולש המבריז תנותח על ידינו ותוצאותיה יובילו לריאקציה אחרת או חוסר ריאקציה (תלוי באופייך).

מתי להגיב כך? עדיף על כל התגובות הקודמות וכאשר נוצר קשר עין. אם הגולש המבריז הסתכל לעברך זה כבר סימן טוב כי זה אומר שהוא הבחין בך וידע שהוא עשה משהו חריג שפגע בך. בעשותו כן הוא גם בודק את המרחק ביניכם בשביל לדעת עד כמה הוא הפריע לך.

תעשו כבוד ובמיוחד לגולשות. אם אתה לא ג'נטלמן אז לפחות תהיה גבר ותרד מהגל.

תגובה 7: מבט נוקב שמסביר את כעסך
זוהי תגובה מאופקת ללא מילים ו/או תונועות אך כזו שיש בה הרבה מאוד כוח להעביר את המסר ולהעיד על אופייך החזק. למבט נוקב שנעשה ממרחק נגיעה ובמהלך החתירה בעת הצטלבות מבטים, יש לשמור על הדברים באופן מרוסן אך כזו שתשדר אזהרה ברורה. בעשותך כן אתה מציג את עצמך וכאילו אומר: "זהו אני. אלו הם פניי, תזכור אותי ואל תעשה זאת שנית".

מתי להגיב כך? כששניכם עולים לפיק בחתירה, ונוצר קשר עין חטוף. אפשר להגיב כך גם בעת ישיבה על הגלשנים אבל עדיף שזה יעשה במרחק מסויים בשביל שלא לגרום לעוינות יתרה וגם אז רק ללכוד את עיניו ולשחרר. לא לעשות מזה מלחמה פסיכולוגית מתישה.

תגובה 8: תוציא את הספר ותסביר לו את החוקים
תגובה זו היא מעודנת אך כזו שיכולה להתפס כיומרנית. להסביר בנועם לגולש את החוקים יכול להתפש כמשהו מתנשא, מעצבן ולעיתים גם כסימן לחולשה מצידכם. אפשר להעיר על ההברזה ולהסביר במה אותו הגולש לא היה בסדר אבל ברוב המקרים זה יכול להביא לויכוח עקר שלא מוביל לשום דבר. אם הגולש לא יהיה בוגר מספיק להודות בטעותו, קרב הגרסאות יכול להיות מתיש ומיותר.

מתי להגיב כך? רק אם אתם מרגישים צורך ויש לכם הוכחה ברורה לכך. עדי ראיה, צלם, עורך דין טוב, מערכת משפט אמינה וזמן ... כי עוד מעט מחשיך.

אתם אשכרה הולכים לדבר על זה...?

תגובה מספר 9: התעלמות מוחלטת
התגובה הכי טובה שתמנע מכם להגרר לתוך סכסוך מילולי, פיזי או וויזואלי, ותאפשר לכם לשמור על קור רוחכם ולהתרכז במה שחשוב - בגלישה. על אף זאת לעיתים התעלמות יכולה להעניק לגיטימציה עקיפה להבריז לכם את הגלים וזאת בידיעה כי אותם גולשים אינם מסתכנים בתגובה.

מתי להגיב כך? כשאתם גולשים טובים! והכוונה בטובים היא ליכולות הגלישה שלכם ולאופייכם. כשאתם תופסים הרבה גלים, כשאתם בוגרים מספיק ומיומנים בתורת הגלישה ובתרבות הגולשים, כשאתם חזקים מספיק לשלוט בתגובותיכם, אמיצים מספיק בשביל לוותר ומתחשבים בגולשים בהתאם למצב הנתון  (עומס גולשים, ריבוי או מיעוט גלים וכדומה). גם אם יהיו גולשים ש"ירשו לעצמם" להבריז לכם גלים, תהיו בטוחים שרוב הגולשים יתנו לכם את הכבוד הראוי!

התחיל הבלאגן? גם לזה יש פתרון...

תגובה מספר 10: לעבור לגלוש במקום אחר.
אין מה לעשות ולפעמים זה כבר יוצא מכלל שליטה. כל אחד מבריז לשני, סאפים, לונגבורדים, גלשני לימוד, אנרגיה לא טובה במים, צעקות וכאוס מוחלט. אז כשכל התגובות שלעיל לא מתאפשרות, זה הזמן להגיד תודה רבה ולהתראות. לעבור לגלוש בחוף אחר, לבד או עם חבר... כל עוד שזה לא יבריז לכם גלים.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים