ווידאו
ווידאותרבות ← מנהרת הזמן: 50 שנה של היסטוריה בקווינסלנד אוסטרליה

מנהרת הזמן: 50 שנה של היסטוריה בקווינסלנד אוסטרליה

מאת יואב נקש פבואר 03, 2015

היסטוריית הגלישה של אוסטרליה החלה בדיוק לפני מאה שנה. בשנת 1915 דיוק קהאנאמוקו מהוואי הגיע לביקור בסידני והציג את הספורט הימי החדש ליבשת הקנגורו הגדולה. חצי מאה אחרי אותו ביקור היסטורי, ענף הגלישה בקווינסלנד כבר הפך למרכז הסצנה והפעיל מועדוני הגלישה לצד ספוטים עם גלים מושלמים. הרבה השתנה ב-50 שנה והסרטון הדוקומנטארי "History of Surfing in Queensland" מתמצת לנו את זה בשעה אחת נפלאה.

בימים ההם שלפני חצי מאה, הגולשים בסנאפר רוקס (Snapper Rocks) רכבו על הגלים עם גלשנים מעץ גדולים ומגושמים. הליין-אפ היה ריק מאנשים ופינות הגלים המושלמות היו בבעלותם של קומץ ברי מזל. בשנות ה-50' של המאה הקודמת, סצנת הגלישה הייתה בחיתוליה וככל שהזמן חלף היא התעצמה עד לכדי מהפיכה של ממש - סצנת הגלישה של קווינסלנד כבשה בסערה את מרכז תרבות הגלישה של היבשת-אי הגדולה.

ג'ון קרלטון (John Charlton), הבמאי של הסרט הדוקומנטרי אודות הגלישה בקווינסלנד, מסביר שבכדי לגולל את הסיפור היה עליו למצוא ולראיין את האנשים שעמדו במרכז הסצנה לפני 50 שנה במטרה שיתארו במילותיהם את אשר חוו ועברו במסעם בזמן מאז ועד ימים אלו. צוות ההסרטה ערך עשרות ראיונות, אסף מאות תמונות וקטעי ווידיאו ישנים, חקר את ההתפתחות של הגלישה, את השינויים שחלו בעיצוב הגלשנים, ההנהלה, המועדונים השיפוט, המאמנים, התחרויות והמתחרים. "חילקנו את 50 השנים למקטעים של 10 שנים, כלומר ששעה של הסרט מקציב רק כ-10 דקות לעשור", אומר קרלטון.

את הרעיון לסרט הגה המנהל בפועל של הגלישה בקווינסלד, סקוט גיליס (Scott Gillies). ומרואיינים בו השמות הגדולים והמיתולוגיים ביותר שבהיסטוריית הגלישה האוסטרלית: בוב מקטביש (Bob McTavish), פיליס אודונול (Phyllis O'Donnel), אנדרו מקינון (Andrew McKinnon), פיטר טואנד (Peter Townend), ווין "ראביט" ברת'לאמיי (Wayne "Rabbit" Batholomew), גארי "קונג" אלקרטון (Gary "Kong" Elkerton), אנדרו סטארק (Andrew Stark), בדה דורברידג' (Bede Durbridge), מיק פאנינג (Mick Fanning), דימיטי סטויל (Dimity Stoyle) ועוד רבים אחרים.

"History of Surfing in Queensland" הוא סרט דוקומנטארי מעניין ביותר לכל חובבי הז'אנר ההיסטורי של אוסטרליה. הסרט באורך 60 דקות הוא גם תזכורת נפלאה לאותם גולשי ענק מהעבר שהערצנו בילדותינו. קטעי הוידיאו הישנים לצד הראיונות מציג את אוסטרליה של הגלישה - אוסטרליה של הגולשים וכמה מהספוטים הטובים ביותר בעולם שממשיכים להפציץ שלמות בכל יום.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים