ווידאו
ווידאוטבע וחי ← צב האופנה: חוקרים גילו צב-ים שזוהר בצבעי פלורסנט

צב האופנה: חוקרים גילו צב-ים שזוהר בצבעי פלורסנט

מאת יואב נקש אוקטובר 16, 2015

פעם נוספת נגלה אלינו עולם זוהר ומיוחד שמהפנט את חושינו בצבעים בוהקים ומאיר את עיני המדע במקום שבו הידע היה לוט באפלה. בעת צלילה באיי שלמה שבמרכז האוקיאנוס השקט, נתקלו חוקרים מאוניברסיטת ניו-יורק בצב-ים זוהר בצבעי פלורוסנט (ניאון). לחוקרים הייתה סיבה טובה מאוד להיות נרגשים שכן תגלית זו היא ראשונה מסוגה. גם אם אין אלו שנות ה-'80, הצב הזה הוא עדיין ותמיד יהיה באופנה.

הצב שזוהר בצבעים בהוקים של ירוק, צהוב ואדום הוא הזוחל הראשון מסוגו שתועד מפגין יכולות של קרינה ביולוגית פלורסנטית (biofluorescence) על שריונו. בתגלית שהתפרסמה בנשיונאל ג'אוגרפיק, נאמר שצוות המדענים רצה לחקור את הביו-פלורסנט על כרישים קטנים ושוניות האלמוגים כשלפתע משום מקום הגיח הצב הזה והאיר את דרכם. גם למומחים הגדולים בתחום צבי הים לא היה מושג קלוש על כך שלצב מסוג "צב ים קרני" (hawksbill sea turtle) שנמצא בסכנת הכחדה, יש יכולות לקרון ולזהור.

תגלית זו היא הוכחה נוספת לכך שגם במאה ה-21 אנו כל יום מגלים מחדש את עולם הים, עולם שלא מפסיק להפתיע ולהדהים, ושהחיים בו כל כך יפים גם אם הם לא תמיד זוהרים. עלינו לשמור על הים בכדי שהחי יוכל להמשיך להאיר את עינינו במראות קסומים מעין אלו.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים