ווידאו
ווידאותרבות ← מה השתנה בגאנה? 50 שנה לסרט Endlesss Summer חוזרים לסצנה באפריקה

מה השתנה בגאנה? 50 שנה לסרט Endlesss Summer חוזרים לסצנה באפריקה

מאת יואב נקש יוני 08, 2015

הסרט האיקוני "The Endless Summer" הוא סרט קאלט עבור קהילת הגולשים וחובה לצפייה לכל מי שגלישה היא גם דרכו לגלות עולם. סרטו של ברוס בראון (Bruce Brown) שיצא לאקרנים בשנת 1966, היה החלוץ שבסרטי טיולי הגלישה. בראון תיעד את מסעותיהם של שני הגולשים רוברט אוגוסט (Robert August) ומייק הינסון (Mike Hynson) כשהם תרים אחר מחוזות גלישה חדשים ברחבי העולם. במסעותיהם, עם גלשניהם הארוכים והכבדים, הם הגיעו למקומות נידחים בעולם והדהימו את המקומיים, שחזו לראשונה, באומנות המוזרה שברכיבה על הגל.

כ-50 שנה חלפו מאז אותו טיול מוסרט, ו-50 שנה מאז אותה סצנה - ואחת המפורסמות - שצולמה בכפר דייגים נידח בגאנה שבמערב אפריקה. הסצנה של הקהל הרב שהגיע לצפות בשני הגולשים רוכבים על חתיכות פיברגלאס הדהד ברחבי העולם עוד הרבה אחרי שהסרט התפרסם בעולם. המקומיים שהשתאו מהמשחק שהביא איתו ה"אדם הלבן" ניסו את כוחם בפרקטיקה כשכל אחד בתורו לקח סיבוב על הגלשן.

יוצר הסרטים ג'יימי טירני (Jamie Tierney) שגדל על "האנדלס סאמר" ועל הסצנה המפורסמת הנ"ל שצולמה ב-1963, גילה סקרנות רבה למה שהשתנה במקום לאחר 50 שנה וטס לגאנה בכדי לגלות בעצמו. לצערו הוא הגיע לחוף של הכפר לבאדי (Labadi) שלא היה דומה כלל למה שהיה בעבר. החוף היה מלוכלך בפסולת, מים עכורים ואף לא גולש אחד על הגלים. בחיפושיו הוא ניסה לאתר את מי מהאנשים שצולמו גולשים בסרט ולשמחתו הוא הצליח לאתר ילד אחד מהם. הילד הצעיר שכיום כבר אדם מבוגר בן 69 היה נרגש עד מאוד לצפות בקטע המצולם ולגלות שכ-20 מיליון אנשים צפו בו.

Samuel Assam Adjeijo צולם בשנת 1963 בסצנה המפורסמת של ה-Endless Summer וזכה לצפות בה לראשונה רק לאחר 52 שנה.

ג'יימי טריני התאכזב לגלות את שנהיה לאחר 50 שנה בחוף שבו צולמה הסצנה אך מצא את ענף הגלישה בגאנה מתנהל בחוף אחר הנקרא בשם Busua. חוף דקלים עם גלים יפים ואנשים נחמדים ומסבירי פנים. זה אולי THE END של ה-Endless Summer בגאנה אבל הסצנה הזו שצולמה במקום הבתולי לפני חמישים שנה תזכה לחיי נצח ועד.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים