ווידאו
ווידאוטבע וחי ← צפו בתיעוד הבא מקנדה: קרחון ענק מתגלגל על צידו ונשבר

צפו בתיעוד הבא מקנדה: קרחון ענק מתגלגל על צידו ונשבר

מאת יואב נקש אוגוסט 09, 2015

התיעוד הבא שמגיע מניו-פאונדלנד בקנדה מציג רגע אדיר בזמן - רגע שבו הטבע הדומם חי. הצלם ג'ייסון גריפיתס (Jason Griffiths) שמרפסת ביתו צופה למפרץ היפהפה הזה בקינגס פוינט, חזה יחד עם משפחתו בתופעה מדהימה אך מדאיגה. הקרחון שבסרטון ניתק ממדף קרח ענק וצף על מי הים. עם ההתחממות הגלובלית שמביאה להתחממות מי הים ובשילוב ימי הקיץ החמים, סופו של הקרחון היה ידוע מראש. טמפרטורת מי האוקיאנוס החמים החלו להפשירו מבסיסו והוא איבד את שיווי משקלו, התרומם מן המים, התגלגל על צידו ונשבר כשהוא יוצר גלי הדף שעשו דרכם אל החוף.

קינג'ס פוינט (King's Point) היא עיירה קטנה שממוקמת בצידו הדרום מזרחי של גרין ביי. במקום ניתן לצפות בלוויתנים לטייל אל מפלים במסלולי הליכה משגעים וכמובן לצפות בקרחונים צפים (ונשברים) במפרץ הים התיירותי.

"נשענתי על מעקה המרפסת של ביתנו והקרחון היה במרחק של כ-30 מטרים מאיתנו.", מספר גריפיתס בערוץ היו-טיוב אליו הלה את הסרטון. "כשנשמעתי אומר 'תתרחקו מהחוף', כוונתי הייתה לאשתי ולשני הכלבים שלנו שטיילו שם בדיוק באותו הזמן".

המכון לחקר אוקיאנוסים the National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) פרסם לאחרונה מחקר שבו נטען כי טמפרטורת הים הממוצעת ברחבי העולם עלתה ב-0.65 מעלות צלזיוס מהממוצע שהיה במאה ה-20 (16.4 מעלות צלזיוס). כאמור, עליה הדרגתית זו בטמפרטורת מי הים נגרמת בגלל פליטת גזי החממה שמביאה לאפקט החממה. המסת הקרחונים הוא תהליך הדרגתי שמתמשך ומתעצם מידי שנה שחולפת. הקרחונים מהווים 90 אחוזים ממקורות המים המתוקים ומעלים גם את מפלס הים שמאיים בהצפת שטחי אדמה נרחבים בעולם.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים