ווידאו
ווידאוגלישה ← השיטור הימי בהרצליה חילץ 4 גולשים שנסחפו לעומק הים

השיטור הימי בהרצליה חילץ 4 גולשים שנסחפו לעומק הים

מאת יואב נקש דצמבר 15, 2020

שוטרי יחידת השיטור הימי בהרצליה היו עסוקים מאוד ביום שני ה-14.12.2020. זה התחיל בסריקות לאיתורו של גולש בן 16 מירושלים שנסחף עם זרמי הים והמשיך בחילוצם של עוד שלושה גולשים (2 גולשות וגולש בני 14-16) שהיו על סף אפיסת כוחות לאחר שגם הם נסחפו לעומק. חלקם אף ניסו להחלץ על ידי טיפוס על השובר. סה"כ ארבעה גולשים מצאו את עצמם במצב מסכן חיים ועירנות השיטור מנעה אסון כבד. האם הגולשים היו יכולים להמנע ממצב זה? בהחלט כן.

תנאי הים שהיו אתמול בהרצליה לא היו גבוהים כלל, טמפ' המים עדיין לא צנחה מתחת ל-20 המעלות ומזג האוויר באופן כללי היה חמים, זאת למעט רוחות עירות שנשבו וקצת הפכו את התנאים לצ'ופי (גלם מבולגנים). הגולשים הללו אולי נקלעו לזרם באזור מסויים והיה נדמה להם שהם נסחפים ומתרחקים מהחוף עד עד אין קץ, אבל הם ככל הנראה עשו שורה של טעויות כשהעיקרית ביניהן היתה נסיונם לחתור בחזרה אל המקום שממנו הם נכנסו ומשלא הצליחו חלקם אף חיפשו מפלט בטיפוס על השובר.

לא זאת בלבד שבנסיונם לחזור לחוף הם איבדו הרבה מאוד אנרגיה, נלחצו והתנשפו בהיפר-ונטילציה, הרי שבעליה על שובר הגלים הם סיכנו את עצמם עוד יותר. בעקבות כך אחד מהם שבר את גלשנו, החליק ונחבט בראשו וכמה גולשים אחרים יצאו חבולים ופצועים ברגליהם. במצב שכזה היה מזל גדול שהשיטור הימי פטרל באיזור ונכנס לפעולה.

אין כל ספק שברגע שכוחם של הגולשים נחלש והם היו פצועים אחרי ניסיונות כושלים של חילוץ בדרך מסכנת חיים, הם עשו את הפעולה הנכונה והרימו את ידיהם בבקשה לעזרה. אבל אם מישהו מאותה חבורה היה לוקח קצת אוויר, חותר צפונה או דרומה במקביל לחוף, רוב הסיכויים שהוא היה מוצא את הדרך החוצה בקלות. לים יש קצב מסויים עם זרמים שנעים פנימה והחוצה באופן עקבי. כל שצריך הוא הגיון בריא, הבנה בסיסית של זמי הים, אורך רוח ולא פחות מכך, ניסיון.

סחף וזרמים הם תנאים שכיחים מאוד כמעט בכל תנאי ים. בכתבה באתר צלם ים שמופיעה באופן קבוע בעמוד הראשי "זרמי סחף ובורות: איך להכנס לים ולצאת בשלום", מצויינים כל הדרכים לזהות סחף, כיצד להמנע מכניסה אליהם וכיצד להתמודד במידה ונקלעים אליהם. פעם נוספת נמליץ לכל הגולשים והמבקרים בים לקרוא ולהפנים את הנאמר.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים