ווידאו

גילשון בשחקים: זהו הגל הגבוה ביותר בעולם!

מאת יואב נקש נובמבר 12, 2014

הגלים מופיעים בשלל צורות וגדלים כמעט בכל מקום אפשרי: בים, על היבשה וגם באוויר - ממש שם, מעל קודקוד ראשנו בשחקים הגבוהים. השמים הכחולים משתקפים מעל המים והעננים נישאים עם הרוח למרחבים. לעיתים, אותה הרוח מעצבת את העננים בצורה שמזכירה את הגלים עליהם אנו גולשים בים, אלא שבשמים זהו הגל הכי גבוה שקיים ושעליו ניתן לגלוש רק בדאיה.

לפופית, או בשמו הלועזי Morming Glory, הוא פרח מדהים ביופיו שפרחיו נפתחים בבוקר ונסגרים אחר הצהריים.בדיוק על אותו עקרון נקראת גם תופעת הטבע המיוחדת של התעבות העננים המוארכים. התצורה של הענן שמופיע בבוקר ונעלם מספר שעות אח"כ לקראת הצהרים, הוא כה גדול במימדיו שאף זכה לכינוי מיוחד משלו. התופעה מתרחשת כאשר משבי האוויר נעים האחד מול השני וגורמים לתנועת האוויר לנוע מעלה. כשהאוויר מתקרר הוא מתעבה ומתגלגל / מתלפף בצורה מוארכת. התיעוד הגדול ביותר של המורנינג גלורי צולם בגובה 600 מטרים וענן שנמתח לאורך של כ-1100 ק"מ.

הוסיפו אותנו כחברים בפייסבוק ו/או הרשמו לסרף-לטר של צלם ים והשארו מעודכנים בכל מה שחדש!

גודלו ואורכו העצום של הענן זכה לכינוי "הגל הגדול ביותר בעולם" ולפני שש שנים גם היה מי שגלש עליו. ג'ון דוראנד (Jon Durand) דאה עם הגילשון למרחק של כ-100 ק"מ מעל ערבות אוסטרליה של מפרץ קרפנטריה (Gulf of Carpentaria), כשהוא נעזר בכיסי האוויר שנצרים על ידי התופעה. "זה היה הרגע המדהים ביותר בחיי אבל גם המפחיד ביותר", הוא אמר בראיון לרד-בול. הסיבה לכך היא שמשבי הרוח בקרב לענן אינם יציבים ויכולים לגרום לסחרור הגילשון. אבל הריחוף של דוראד היה מוצלח שזיכה אותו בתואר של "האדם שגלש על הגבוה ביותר בעולם".

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים