ווידאו
ווידאואמנות ← מלנכוליה אהובתי: הריחוק מהים והכיסופים לגלישה - Far From You

מלנכוליה אהובתי: הריחוק מהים והכיסופים לגלישה - Far From You

מאת יואב נקש אוגוסט 16, 2015

בכל רחבי העולם ישנם גולשים שסובלים מדכדוך נפשי שנגרם כתוצאה מעצם הריחוק שלהם מהגלים ומהים. בסרטו המצויין של דווידה סאפינה (Davide Sapina) הוא מכנה את ההרגשה הזאת בשם "מלנכוליה של גלישה" (surf melancholy). הגיבור הטראגי של סרטו הוא בחור בשם טאו (Tao) - גולש אשר עונה להגדרתו כמי שסובל מתסמונת זו. טאו מוקף בג'ונגל אורבני של בטון, הרחק מהמים המלוחים וגלי הים הנשברים - תחושת המועקה, הכיסופים והגעגעוע לגלים מנקרת במחשבתו ומפילה את רוחו. רק הגלישה היא המזור, הדרך שתרומם את רוחו.

היצירה המבריקה והאומנותית מעבירה מסר רגשי עם משמעות כבירה בעוצמתה. דווידה ממחיש את תחושת הדכדוך וההכיסופים בשימוש בנרטיבים שמעבירים את התחושה במדויק: הרכבת התחתית שנראית לרגע כמו תנועת הצינור, דף הנייר שאותו הוא מקפל בצורה של גל, המלח שאותו הוא שופך לאמבטיה... כל המוטיבים האלו שזורים עם כיסופיו לחול, לים ולגלים. 

למזלו של טאו הוא גר במקום שבו יש גל סטטי מעולה והוא כשלעצמו גולש נפלא. הגל הזה נותן בו קצת נחת אך זה לעולם לא יהיה כמו גלי הים - התרופה היחידה למנכוליה של הגלישה.

וזהו כבר חמי רודנר בשיר "מלנכוליה אהובתי"

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים