ווידאו
ווידאואקסטרים+ ← בלי חבל ומגובה של באנג'י: קופץ מ-58 מטרים לשיא עולם

בלי חבל ומגובה של באנג'י: קופץ מ-58 מטרים לשיא עולם

מאת יואב נקש ספטמבר 04, 2015

אפילו באנג'י יותר נמוך מהגובה שהטיל את עת עצמו לאסו שאלר (Laso Schaller) באזור הפורה של Ticino בשוויץ האטילקית. קופץ הצוקים (Canyoner) הברזילאי קפץ מגובה של 58.8 מטרים אל אגן מים בעומק של 8 מטרים. במהלך 4 השניות של הנפילה החופשית הוא האיץ למהירות של 123 קמ"ש ונחת על רגליו. מלבד שהוא סיים את הפעלול כשהוא נותר בחיים, בקפיצה זו קבע שאלר גם שיא עולם חדש שבספק אם למישהו יהיה את האומץ לשבור אותו.

זה רק דורש שנגיד שהקפיצה הזו היא מטורפת ושכנראה מדובר באנשים משוגעים, אבל למעשה הקפיצה הזו נעשתה עם הכנה מוקדמת והקפדה על נהלים בטיחותיים (מסתבר שיש כאלו). ראשית, "המקפצה" נבנתה בשביל שתהיה לשאלר נקודת יציאה קלה ובטוחה במרחק בטוח מקיר המצוק. שנית, צוות של צוללנים שחרר חמצן משישה מיכלים בכדי "לאוורר את המים" ולעשותם יותר רכים לנחיתה. הצוות מסביר שמאחורי הקפיצה יש מדע פיזקאלי מדוייק: באופן מפתיע ככל שעולים בגובה כך הנחיתה והצלילה במים היא יותר קצרה. כלמר מגובה של 10 מטרים צריך כשלושה מטרים עומק של מים ואילו בקפיצה של 50 מטרים כל שצריך הם ארבעה מטרים.

120 קמ"ש ב-4 שניות מגובה של 5.59 מטרים. לאסו שאלר קופץ בנג'י בלי חבל!

כאמור, לשאלר היו 8 מטרים של עומק אך הוא גם נזקק לרגליים מאוד חזקות והיה עליו לוודא שהנחיתה שלו תהיה ישרה כמו פלס (קפיצת "נר") שכן, כל תזוזה לא רצויה יכולה הייתה לגלורם לו לחבלה גופנית קשה. לאחר מספר שניות ארוכות במים, הגיח שאלר כשהוא מניף את ידיו אל על אך כאשר שם את רגליו על האדמה התברר כי הוא כנראה פרק את עצם האגן הימנית שלו למשך מספר שניות. לאחר טיפול רפואי קצר החיוך חזר לפניו והוא חגג את הישגו המטורף!

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים