ווידאו
ווידאוטבע וחי ← סוגרים אישונים: הצוללנים הצוענים שרואים בבירור מתחת למים

סוגרים אישונים: הצוללנים הצוענים שרואים בבירור מתחת למים

מאת יואב נקש אפריל 20, 2016

בתנאי חשיכה מנגנון הראיה בגוף האדם עובד באופן אוטומטי ומרחיב את האישונים. כמו עדשת מצלמה, הגוף "פותח צמצם" ומאפשר לקלוט בעין כמות של אור גדולה. במי הים הראיה מתטשטשת גם כן וככל שצוללים עמוק יותר הגוף מגיב לכך בהתאם. אלא שבדיוק כמו עדשת מצלמה, ככל שהאישון פתוח יותר, כך גם התמונה הופכת לפחות חדה. עובדה זו אולי תקפה למרבית אוכלוסיית העולם אך לא לאנשי הים בתאילנד.

בניגוד לכל הכללים הפיזיולוגים שבטבע, הצוללנים הצעירים מהשבט הצועני מוקן (Moken) בתאילנד הצליחו לפתח יכולת פנומנלית של שליטה על ריפלקס הראיה - הם סגלו לעצמם יכולת של סגירת האישונים עד למצב של נקודה שחורה קטנה. בקטע הקצר מתוכנית ה-BBC נראים הילדים כשעיניהם פתוחות לרווחה ואישוניהם קטנים ביותר - טכניקה אישית שאותה סיגלו בזכות הזמן הרב שבו הם שוהים במים - כך הם יכולים לראות בבירור ובחדות, הרבה מעבר ליכולות הראיה של האדם הממוצע.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים