ווידאו
ווידאוגלישה ← טכנו ולוגיקה: בריכת הגלים בקווינסלנד נראית יותר כמו מפעל תעשייתי

טכנו ולוגיקה: בריכת הגלים בקווינסלנד נראית יותר כמו מפעל תעשייתי

מאת יואב נקש מרץ 05, 2019

יש משהו מאוד מרשים כשגולשים בקרבה לסלע ענקי כמו וויצ'ס רוק (Witches Rock) שבצפון קוסטה ריקה אך עם זאת זה היה מאוד מרתיע אם הסלע היה מתחיל לנוע. בעוד שאני צופה בפרומו לבריכת הגלים Surf Lakes שנבנית באוסטרליה יש הרגשה שמדובר במפלצת מכנית שנראית כמו לקוחה ממפעל תעשייתי בעידן עתידני, לחץ קיטור שמשתחרר בעוצמה ומכבש ענק שמאיים למחוץ כל גולש תחתיו.

הבריכה הנסיונית שהוקמה ביפון (Yeppoon) שבקווינסלנד היא לא ווייב גארדן ובטח לא הסרף ראנץ'. היא מפיקה גלים בצורה אחרת על ידי טבילת "תיון" ענקי במשקל 1400 טון שיוצר זרמים היקפיים שנעים על תוואי קרקעית בשייפ מדויק המעצבים גלים לגלישה. הזרמים שנעים בהיקף המעוגל יוצרים 5 גלים שתצורתם נשארת קבועה ולכל אחד מאפיין שונה המתבטא בגובה ומרחק. ועדיין, ולמרות כל זאת, יש בפיתוח הזה משהו שאינו מחדש או מרגש... וזה לא נובע רק בגלל הנראות התעשייתית שלו.

הסלע העצום הוא חלק בלתי נפרד מהנוף אבל איזה פחד אם הוא היה זז... וויצ'ס רוק, קוסטה ריקה. 

בבריכה האוסטרלית נדמה שהמכניקה אולי יוצרת גל אבל בכדי שהגל יעמוד בסטנדרטים של הים הוא צריך לא רק לעצב פינה כי אם לצבור מהירות מספקת לפני שבירה. אז נכון שישנם גורמים שמשפיעים על מרקם הגל כגון רוח, כיוון זרם, עומק וסוג קרקעית, אך מהירות תנועת הזרם מושפעת באופן ישיר מהמרחק שממנו הזרם מתהווה (בעומק הים), והיא זו שמאפשרת תפיסה קלה יותר של הגל, תאוצה ברכיבה וסך זמן ארוך של רכיבה. הטכניקה הזו שנמצאת בשימוש בקווינסלנד אולי מפיקה גלים אך גם אם אלו יפים, הם לא כאלו מהירים, גבוהים ו/או ארוכים. עד שהגל מגיע לנקודת השבירה עם תאוצה מינימלית - אופטימאלית, כבר לא נשארת הרבה בריכה להמשך הרכיבה. ולשם השוואה אם בבריכה של סלייטר מדובר בסוול רציף שנע ממרחק, הרי שבקווינסלנד אלו שבירות הזהות לגלי רוח.

אז אמרנו, זו רק בריכה נסיונית. וב-2020 יחלו עבודות תשתית לפארק מים בגולד קוסט. היזמים לבטח ילמדו היכן ניתן לשפר את הטכנולוגיה והמכניקה בכדי שתפיק את המיטב שבגלישה. נקווה גם שאולי ידאגו לתפאורה הולמת שתכסה המכבש הענק כי וואלה, גלישה זה לא רק גלים אלא גם הנוף שמסביב.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים