ווידאו
ווידאוגלישה ← פטגוניה זה מקום אמיתי - מקום שהגלישה היא מתנה למקומיים

פטגוניה זה מקום אמיתי - מקום שהגלישה היא מתנה למקומיים

מאת יואב נקש יוני 22, 2015

פטגוניה (Patagonia) היא חבל ארץ באמריקה הדרומית שנמצאת בתחומי ארנטינה וצ'ילה. שם, במקום הדרומי, המבודד והקר מתקיימת לה קהילה קטנה של כפריים העובדים בחקלאות הימית ודגים למחייתם. עד שנת 2001 גלישת הגלים לא הייתה ידועה כלל לתושבי כפר הדייגים Pucatrihue שנמצא בחופיה הדרומיים של צ'ילה - כל זאת, עד שהגיעו לכפר שני גולשים שהכירו להם את הספורט החדש שלימים התברר כמתנה גדולה שניתנה לכולם.

"The Gift" הוא סרט דוקומנטארי אנתרופולוגי קצר שמאיר בזרקור של תום על כפר קטן שהיה שומם ומשעמם עד אשר תושביו נחשפו לגלישה. בשנת 2001 הגיעו למקום שני גולשים שהיו חלק מצוות חיצוני שבא לעזור בפרוייקט של ענף הדייג המקומי. השניים הגיעו למקום מרוחק ושומם עם גלשניהם, מקום שמוקף בנופים בתוליים עוצמתיים, צוקים תמירים שעולים מים שמימיו קפואים. השניים שהיו מצויידים בחליפות נכנסו אל המים לגלוש והכירו לילדי המקום את הספורט המופלא שלימים הפך לפעילותם האהובה.

על אף המגבלות שבנגישות לציוד הגלישה ועלותם היקרה, בראשית דרכם של הגולשים לא היו להם הרבה ברירות אלא להיות שותפים לגלשן וחליפה אחת.. לעיתים הם נכנסו לגלוש גם בלי חליפה בכלל. 14 שנה לאחר מכן, בשנת 2015, המקום נראה אותו הדבר אך הילדים כבר גדלו להיות אנשי ים אמיתיים וגולשי גלים נועזים וגלישת הגלים הפכה להיות חלק בלתי נפרד מהקהילה הכפרית המקומית.

הוסיפו אותנו כחברים בפייסבוק ו/או הרשמו לסרף-לטר של צלם ים והשארו מעודכנים בכל מה שחדש!

הסרט הדוקומנטארי שצולם ע"י אדוארדו ברתולומי (Eduardo Bartolome) מביא פרופיל אישי לסיפורם של שני הגולשים החלוצים מהכפר ועל מאבקם היום-יומי שהם מקיימים בכדי להחזיק את בית הספר לגלישה שלהם (Pucatrihue Surf Escuela) שהוא בית הספר לגלישה הדרומי ביותר בעולם.

מרבית מחופי פטאוגוניה עדיין עלומים. חבל ארץ עם נוף בראשיתי שנושק לחופים עם שבירות גלים שלהם פוטנציאל אדיר לגלישה. בשורשיהם של תושבי כפר הדייגים פוקטריצ'ו, חיה ונושמת תרבות ה -Huilliche Mapuche (אנשי הים). ועל אף שהיינו מעוניינים שאנשי המקום יממשו את אהבתם לים ויפתחו את ענף הגלישה אולי יהיה זה עדיף שהמקום יישאר בתולי ולא יהרס על ידי תיירות הגלישה העולמית.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים