ווידאו

תטיס ואגינה: היצור הימי השקוף בעל השם המוזר

מאת יואב נקש נובמבר 24, 2016

בים הגדול יש הרבה מיני דגים ויצורים מרתקים ואחד מהם הוא הדג השקוף שנראה כמו רכיכה שגם זכה לשם המוזר "תטיס ואגינה" (Thetys Vagina). אולי בדמיון מופרז תמצאו איזשהו רמז לאנטומיית המין הנשי, אבל מקור שמו של היצור השקוף דווקא די תמים.

על פי המכון לחקר האוקיאנוסים, התטיס וואגינה נפוץ בעיקר במים חמים באזורים הטרופיים של הפאסיפי, אטלנטי וההודי בעומק של כ-100 מטרים. צורתו עגלגלה ונפוחה והוא ניזון בעיקר מפיטופלנקטון שאותם הוא שואב דרך פיו.

את שמו של היצור הימי העניק לו החוקר הגרמני ווילהלם גוטייב טילסיוס פון טיאנאו (Wilhelm Gottlieb Tilesius von Tilenau) שהתלווה למשלחת רוסית במסע סביב העולם בין השנים 1803-1806. למעשה שמו של הדג נחלק לשניים: "תטיס" הלקוח מהמיתולוגיה היוונית וששמו נכרך לים מהתקופה ההלינסטית ו"ואגינה" שבזמנו של טילסיוס היה פירושו "נדן" ולא הפירוש האנטומי המוכר לנו כיום.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים