ווידאו

פילטר לים: בנה גלשן העשוי מ-10,000 בדלי סיגריות

מאת יואב נקש נובמבר 06, 2017

זה שהם קטנים זה לא אומר שהם אינם קיימים. בדלי סיגריות הוא אחד ממקורות הלכלוך הנפוצים ביותר בחופים - מפגע שלוקח לו 15 שנה להתכלות הפולט כימיקלים רעילים לסביבה. טיילר ליין לקח שאיפה ליוזמה ואסף כ-10,000 בדלי סיגריות במשקל כולל של 7.7 קילוגרם מאחד החופים בקליפורניה שאותם "ריפד" בתוך גלשן.

בטבילה הראשונה נכנסו מים לתוך הגלשן אך ליין לא וויתר, הוא עשה שייפ מחודש לחרטום, הוציא את הבדלים הרטובים והכניס במקומם יבשים. "גלשן הפילטרים הוא מסר סביבתי" מסביר ליין. "הגלשן כבד במשקל 7.7 קילוגרם. הוא צף על המים ואפשר לקחת איתו פינות אבל קשה מאוד לעשות איתו פניות".

גם החרבות עשויות מבדלי סיגריות

הידעתם?

  • בעולם המערבי לכלוך בדלי הסיגריות מהווה כ-50% מהלכלוך ברחוב.
  • ההערכה היא כי מידי שנה, בישראל בלבד, מושלכים כ-6 מיליארד בדלי סיגריות מחוץ לפחים.
  • בדל הסיגריה עשוי מפלסטיק בשם צלולוזה אצטית שמתכלה רק לאחר כ-15 שנים.
  • תפקידם של הבדלים (פילטרים) להגן על המעשן מפני החומרים המצויים בסיגריות.
  • ריכוזי חומרים אלה מסוכנים, ובליעתם עלולה לפגוע בילדים, בעלי חיים קטנים ובחיות מחמד.
  • הערכה היא שכ-10% מהבדלים המושלכים מגיעים למקורות מים, שבמגע איתם משתחררים רעלים מסרטנים מהבדל לסביבה כגון: אמוניה, חנקן חד חמצני, ארסן.
  • במבצעי ניקוי חופים שנערכו בים התיכון מצא כל מתנדב 4 בדלים לעומת 0.2 ברחבי העולם.
שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים