ווידאו
ווידאוגלישה ← הגלשנים שלנו, הזבל של כולנו: האם הייתם מרגישים בהבדל על גלשן העשוי מחומר אחר?

הגלשנים שלנו, הזבל של כולנו: האם הייתם מרגישים בהבדל על גלשן העשוי מחומר אחר?

מאת יואב נקש נובמבר 29, 2016

קליף קפונו (Cliff Kapono) הוא גולש וחוקר מהוואי שמתחבט בשאלה גדולה לבעיה שסותרת את אורח חייו: מדוע הוא צריך לגלוש על גלשנים העשויים מחומרים מזהמים? מבחינה מוסרית הוא מרגיש שהוא חוטא לרוח הגלישה ולאהבת הים והסביבה. קליף רצה לבדוק האם יש סיבה מוצדקת לכך שדעתנו מקובעת בנוגע לחומר הרגיל ממנו מיוצר הגלשן והאם ניתן להבחין בהבדל מבחינה טכנית על הגלים אם את אותו הגלשן היינו מייצרים מחומר ידידותי?

כ-400,000 גלשנים מיוצרים מידי שנה בכל רחבי העולם ומרביתם עשויים מחומרים רעילים שמזהמים את הסביבה ושלא ניתן למחזרם. קאפונו יודע שאם ישנה דרך להשפיע על השייפרים לייצר גלשנים מחלופות ידידותיות לסביבה, יהיה זה רק דרך שינוי תפיסתו של הצרכן, כלומר הגולשים. לשם כך הוא ערך ניסוי שבו נעזר בשייפר מאטי ריינור (Matty Raynor) אשר ייצר עבורו שלושה גלשנים זהים לחלוטין העשויים משלושה חומרים שונים: מקצף פוליאורית'ן רגיל, מקצף העשוי אצות ומחומר קצף ממוחזר נוסף שנקרא סטיירופואם (styrofoam). האם יש איזשהו הבדל ביניהם בגלישה על גלי הים?

גלשן ראשון: תעשייתי רגיל העשוי מקצף פוליאורית'ן, פוליאסטר ופיברגלאס סיליקה (silica)
גלשן שני: ביו העשוי מקצף אצות, אפוקסי טבעי (biolink epoxy) ופיברגלאס סיליקה
גלשן שלישי: ממוחזר העשוי קצף סטיירופואם, ביו אפוקסי ופיברגלאס סיליקה

"כשהחזקתי את הגלשנים בידיי לא הרגשתי הבדל משמעותי ביניהם לבין אלו שעליהם אנו גולשים בדרך כלל", מסביר השייפר מאטי ריינור. "אז בשבילי זה היה טיעון חיובי לכך שאין מניעה לייצר גלשנים מחומר אלטרנטיבי בר-קיימא וידידותי לסביבה". ומבחינת נקודת מבטו של הגולש, גם שם לא היה הבדל משמעותי בין הגלשן הרגיל לפיתוחים הירוקים. "זה הרגיש קצת מוזר בהתחלה אבל לאחר שעתיים של גלישה על כל שלושת הגלשנים אפשר להגיד שההבדל ביניהם היה מינורי לחלוטין", אומר קאפונו. "אם הייתי צריך לבחור באחד מהשלושה הייתי בטוח הולך על הממוחזר.

כיום הכדור נמצא בידיהם של השייפרים והקידמה הטכנולוגית. ככל שהפיתוח האלטרנטיבי יתפוס תאוצה כך גם תעשיית הגלישה תאמץ לחיקה יותר את השימוש בחומרים ברי-קיימא. והגולשים? אתם הצרכנים, אתם קובעים את החומר שממנו ייצרו את הגלשנים. אם תשנו גישה נוכל לשמור על הסביבה שמעניקה לנו חיים של גלישה.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים