ווידאו
ווידאואמנות ← צלילי הים: ה'אורגן הימי' בקרואטיה הוא כלי נגינה מיוחד

צלילי הים: ה'אורגן הימי' בקרואטיה הוא כלי נגינה מיוחד

מאת יואב נקש דצמבר 10, 2016

גלים של סאונד נעים בכל מרחב, הם ממלאים כל ריק והם חלק בלתי נפרד מהחיים. לרחש הגלים מנעד רחב של צלילים - הוא יכול להיות שליו ורגוע ועד מחריש אזנים וצורם, אבל ברגע ש"שמים בפיו" כלי נגינה כמו האורגן הימי הזה שבקרואטיה, הוא נשמע קצת יותר אינסטרומנטלי ומהפנט.

ה- Morske Orgulje או האורגן הימי, הוא כלי נגינה באורך של כ-70 מטרים שמנגן צלילים הרמוניים עם תנועת גלי הים על חוף הים האדריאטי של העיר זאדאר (Zadar) שבקרואטיה. האורגן הימי נבנה בשנת 2005 על ידי הארכיטקט ניקולא באסיק כחלק מהטיילת התיירותית. ניקולא בנה מדרגות שנושקות לים כשבתוכן מערכת של חללים צרים שמתחברים ל-35 פתחים המשמשים להפקת הצלילים.

לכל אחת ממדרגות האורגן יש 5 פתחים שמפיקים צליל בתו מוזיקלי שונה. ברגע שגלי הים עווברים דרך החללים הם יוצרים תנועה של אוויר שנפלטת מהפתחים העליונים של המדרגות. הפקת הצלילים מתבססת אך ורק על חלוקת אנרגיה רנדומלית של הגלים ועל כן יש בה מקצב שאינו אחיד אך בהחלט מהפנט חושים.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים