יש מה לאחול: הזנת חול במצוק חוף אשקלון - כך זה נראה

מאת יואב נקש יולי 22, 2015

סוף סוף לחוף יש מה לאכול, יש לו מלא חול. אני יורד אל החוף הביתי שלי ומשפשף את עיניי כלא מאמין - אוניית מחפר (דרדג'ר) מזרימה כמויות של חול בחוף קבר השייח. שנים רבות חלמתי על הרגע הזה ועכשיו אני מרגיש כמו ילד שמשחק בארגז החול, מאושר מהרגע ומוכן לבנות ארמונות וצינורות (גלים). 50,000 קוב חול יוזרמו לחוף המצוק באשקלון בכדי להרחיב את בסיסו. חול שנחפר במעגנה של חברת החשמל בתחנת הכוח רוטנברג. אני מביט בנעשה ומצלם ולא יכול שלא לחשוב על כך שבונים לנו חוף שיכול גם לתקופת מה להיות כמו הסופרבאנק האוסטרלי... טוב נו, אולי קצת נסחפתי.

זו הפעם הראשונה שנעשה פרויקט הזנה של חול בארץ. בזמן שבנתניה רוצים לבנות שוברי גלים, אנו באשקלון זוכים כרגע לפתרון הכי מעשי שהלוואי והיה רק ממשיך מעבר לזמן הקצר שהוקצב לו. לו היו ברשותנו מקורות בלתי נדלים של חול לא היינו בכלל חושבים על הקמת תשתית ימית. שלושת השבועות שהקציבו לפרויקט הזנת החוף באשקלון לבטח יימשך כחודשיים או עד שתגמר האספקה של ה-50 אלף קוב אבל לאחר מכן החוף חוזר לרשות עצמו. זרמי הים יעשו את שבטבע שלהם וחריצת תוואי החוף תשוב לסורה - זו אינה נבואה שחורה אלא עובדה שרירה וקיימת.

50,00 קוב חול יוטלו לאורך מצוק חוף אשקלון. פרויקט זמני שחייב להמשך לאורך זמן בכדי שיהיה אפקטיבי

הטיפול שנעשה כרגע במצוק אשקלון הוא זמני לחלוטין ויש צורך להמשיך באופן קבוע בהזנת החול לאורך כל ימות השנה, ולמשך זמן ארוך במיוחד, אם ישנה כוונה גם לבנות תשתית ימית מגנה. כי חול יכול להסתדר בלי שובר או ריף, אבל ריף או שובר לא יכולים להסתדר בהכרח בלי חול. כמה הייתי רוצה שיהיו מקורות חול נוספים... רוצה בכל מאודי, אבל מכיר את אקלים הגלים ונדידת החולות ואספקתו הדלה מסכר אסואן וכליאתו במקומות רבים לאורך הדרך - אני מציאותי; מודע לכל המכשולים, לעלות היקרה שבשינועו לאינטרסים הפוליטיים שמושכים בחוטים אך נשאר אופטימי ומקווה שאולי הטיפול שנעשה כרגע לא יהיה לשווא ולמראית עין אלא יביא לשינוי יסודי מהותי.

עקבו אחרינו בפייסבוק ו/או הרשמו לסרף-לטר של צלם ים והשארו מעודכנים בכל מה שחדש!

מותר לבכות על פעולות העבר ורצוי מאוד להצטער על הבנייה המרושלת שנעשתה בתוך הים אך חשוב יותר מכל להפנים את המעשים בכדי שאלו לא ישנו ויחזרו. לעת עתה אפשר לחלום על חוף רחב ידיים אבל ככל הנראה ובזמן הקרוב הגולשים יגשימו חלום של קיץ... סופרבאנק אשקלון בבניה :-)

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים