חופים עם קשתות: תופעת ציורי הגלים על החול

מאת יואב נקש ספטמבר 26, 2015

לא, אנחנו לא נמצאים בחוף הקשתות באשדוד אלא בתופעת טבע מדהימה ביופיה שמתרחשת בדורסט שבאנגליה, אוסטרליה ובחופים נוספים בארה"ב. תצורות חוף בצורה של קשתות מעטרות את החופים כאילו והיה מדובר בתומכות של אקוודוקט רומי או קומה בקולוסיאום. הטבע הוא הוא אומן אדריכלי שמעצב את הבריאה בצורות וסימנים שגורמים לנו לחוש פליאה ולהיות תמיד מוקסמים מיצירותיו.

תופעה מסתורית ומיוחדת זו שנקראת Cusps (קאספס) מתבטאת בתצורות מונוטוניות מיוחדות של גלים על החוף בעלות מרווחים שווים, אחידים וקבועים שמתפרשים למרחק של כמה עשרות מטרים. לתופעה שמתרחשת על פי רוב לאחר סערות, יש שתי תאוריות שמנסות להסביר את היווצרותן.

תיאוריה אחת גורסת כי מדובר בתוצר של מגע בין גלים שמתקרבים לחוף לבין גלים שנקוו זה מכבר כשלוליות או בריכות קטנות. לעומת זאת, התאוריה השניה גורסת כי מדובר בתוצאה של גל רגיל שיוצר תוואי בחול שתצורתו דומה לקשת. אסכולה שלישית של מדענים מציעה פשרה בין שתי התאוריות הללו וטוענת כי מדובר בשילוב של שתיהן. בין אם מדובר בתיאוריה מדעית וגם אם נזכה הסבר משכנע, בעבורנו זו יצירה מופלאה של הטבע ועדות לכוחו לצייר לנו נפלאות.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים