חדשות

בקיבתם של 13 לווייתנים מתים נמצאה כמות רבה של פסולת פלסטיק

מאת יואב נקש יוני 10, 2016

13 לוויתני הראשתנים (Sperm Whales) שנפלטו אל חופי גרמניה בחודש ינואר 2016 עשו כותרות עולמיות והסיבות למותם העלו השערות רבת שנעו משינויים אקלימיים שאליהם לא הסתגלו ועד לטפילים שכרסמו במערכת החיסונית של הגוף שלהם. על אף שהחוקרים סבורים כי הסיבה הסבירה למותם הייתה כתוצאה מחנק וכשל לבבי (הטילו עצמם על החוף), בנתיחה של תכולת קיבתם היו ממצאים מדאיגים שלא היה ניתן לשלול אותם כגורמים עיקריים למותם - בין חלקי דיונונים ועצמות דגים נמצאה כמות רבה של פסולת פלסטיק!

הראשתנים הטילו את עצמם אל חוף הים בצפון גרמניה בקרבה לעיר Tonning - חלק מתופעה שכללה כ-30 לוויתנים שהטילו את עצמם באותה תקופה בהולנד, צרפת, דנמרק וגרמניה - הלוויתנים היו יחסית צעירים בני 10-15 שנים ובבדיקה רפואית לא נמצא משהו חריג ונתיחתם העידה כי הם היו בקו הבריאות למעט תכולת קיבתם. הראשתנים מתקיימים בדרך כלל על על תזונה המורכבת מדיונונים, שרימפסים, סרטנים ודגים אבל על הדרך 13 לוויתנים אלו גם בלעו כמות לא מבוטלת של דברים מוזרים כגון מכוניות פלסטיק, דליים, ואף רשת דייגים באורך 15 מטרים.

אתם הייתם אוכלים את זה? תכולת הקיבה של אחד הלווייתנים.

"הלוויתנים מצאו את מותם ככל הנראה בגלל שהם טעו בניווט והם הגיעו למים רדודים ללא יכולת לחזור לעומק הים. כשמי הים אינם נושאים את משקל הלווייתן, אבריו הפנימיים נמעכים תחת משקל גופו", אומר השר להגנת הסביבה במחוז הצפוני של גרמניה,רוברט הבק (Robert Habeck). "הממצאים של פסולת הפלסטיק בתכולת הקיבה של הלוויתנים היא הוכחה לתוצאה של השימוש הרב שעושה החברה העולמית בפלסטיק. בעלי חיים צורכים פסולת פלסטיק בטעות, דבר שגורם להם לסבול, ובמקרה הרע מביא למותם מרעב עם בטן מלאה."

מקרים אלו של חיות שבקיבתם ננמצאו שיירי פלסטיק הם לצערנו דבר שבשגרה. באיי מידוויי (Midway) שבצפון האטלנטי נכחדים האלבטרוסים בגללל שהם טועים לחשוב את פקק בקבוקי הפלסטיק למאכל מזין, בניו זילנד נפלט לווויתן שבקיבתו נמצאה יותר פסולת פלסטיק משיירים של אוכל מזין. ב-2011 נמצא ראשתן בחופי יוון עם קיבה נפוחה. בתחילה חשבו שאולי מדובר בדיונון ענק אבל בנתיחה נמצאו 100 שקיות פלסטיק שככל הנראה הוא חשב למדוזות ועוד כל מיני שיירים של פסולת מעשה ידי אדם שפשוט נראו טעימים. בסופו של דבר הלווייתן גווע מרעב בגלל שמערכת העיכול שלו נסתמה כליל.

זה באשמת האדם! באשמתנו!

לצערנו, מקרים אלו רבים ומתרחשים גם ברגעים אלו ממש בכל הימים והאוקיאנוסים. נדמה שהאנושות אדישה לנעשה ופעם אחר פעם היא סותרת את עצמה במעשיה - בעוד שמרבית מדינות העולם חתמו על האמנה נגד צייד לווייתנים אנו עדיין ממשיכים לקטול אותם בדרך אחרת.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים