חדשות

3 גולשים תובעים את עיריית הרצליה על סך 27 מיליון שקלים

מאת יואב נקש מרץ 18, 2016

ישנם הרבה מאוד דרכים לפעול לשמירה על ניקיון הים ולמנוע מחדלים עירוניים של הזרמת שפכים. אפשר לקיים מחאות, פעילויות, עצומות ואפשר, כמו במקרה הבא, לכוון לנקודה הרגישה ביותר בבטן העירייה - לכיס שלה. שלושה גולשים, תושבי הרצליה תובעים 27 מיליון שקלים על הזרמת מי ביוב לים. עיריית הרצליה הפנתה את האצבע מאשימה לתאגיד המים והביוב של העיר ושם טוענים זאת כי היה מדובר בתקלה במכון לטיהור שפכים - את הגולשים זה לא מעניין... הם רוצים שזה ייפסק!

זיהום מי הים בהרצליה זה עניין שבשגרה. מידי כל כמה זמן חופי העיר נסגרים לרחצה בגלל זיהום ונגר שפכים. כל פעילויות הספורט חודלות, איכות תושבי העיר נפגעת מריחות צחנה והירידה לחוף, אפילו להליכה, הופכת מסוכנת לבריאות. המים (המזוהמים) הגיעו עד נפש לשלושה גולשים תושבי העיר שהחליטו לעשות מעשה והגישו תביעה ייצוגית על סך 27 מיליון שקלים שאושרה בתחילת השבוע בבית המשפט המחוזי בתל אביב. בסיס התביעה היא על הודעתה של עיריית הרצליה לפני שלוש שנים (08.03.2012), שבה נאמר כי "בשל זיהום הרחצה בים אסורה עד להודעה חדשה".

בידיעה שהתפרסמה בעיתון "ידיעות השרון" וב-Mynet טוענים דב יעקבובויץ' והאחים עומר ואדם ביטון שהם פנו לנציגי העירייה והתבשרו כי הזיהום נגרם כתוצאה מתקלה במערכת הביוב של העיר המנוהלת על ידי תאגיד "מי הרצליה". בתאגיד כמובן הכחישו את הטענות ואמרו כי "לא הוזרם ביוב לים וגם אם הוזרם ביוב, הרי שהוא הוזרם כדין". על אף הכחשותיהם, היועץ המשפטי לממשלה קבע שאירעה תקלה חמורה במכון לטיהור השפכים שבגינו הוזרמו מי קולחין לא מטוהרים לים ואישר את תביעתם של השלושה.

תובעים מיליונים - מימין לשמאל: אדם ביטון, עומר ביטון ודב יעקובוביץ' (תמונה: יוגב עמרני)

שלושת הגולשים מסבירים כי הסיבה לתביעתם הייצוגית לא הייתה רק בגין אותו מקרה יחיד בלבד שכן מקרים אלו חזרו על עצמם גם בחודשים יוני ויולי באותה השנה. השלושה מקווים שתביעתם תשפיע על התנהלות הגורמים העירוניים בפעם הבאה שיחילטו להזרים שפכים לים. "מטרת התביעה הייצוגית הייתה באמת להביא לטיפול בעניין, לשמירה על הים ולהגברת המודעות", אומרים הגולשים. "בשלוש השנים שחלפו מאז הגשת התביעה היו שינויים לטובה, ואנחנו עדים פחות לתופעה של הזרמת שפכים לים. אנו רוצים לקוות שהתביעה שהוגשה הייתה חלק מהסיבה לכך".

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים