צבעי מלחמה: כך ריוניון תגן על עצמה מתקיפות הכרישים

מאת יואב נקש מאי 08, 2015

בריוניון נערכים למלחמת מגננה. מותו המצער של הנער בן ה-13 ואלוף הגלישה המקומי, אליו קנסטרי (Elio Canestri) בתקיפת כריש באמצע חודש שעבר, זעזע את אמות הסיפים של תושביו הצרפתים של האי השליו ריוניון שבאוקיאנוס ההודי. בעקבות ריבוי תקיפות הכרישים שגרמו לפגיעה בתיירות ולפגיעה אנושה בענף הגלישה, תושבי האי הביעו תרעומת רבה, ערכו הפגנות ודרשו הגנה. כעת, ובנוסף לאיסור הגלישה הגורף, האי הצרפתי וממשלת צרפת ניסחו טיוטא של 8 נקודות אשר מטרתה להפחית את הסכנה שבתקיפות הכרישים.

מותו זעזע את תושבי האי ריוניון שדרשו בתוקף הגנה מפני הכרישים - תמונתו של אליו קנסרטי מונפת בחוף.

מוביל יוזמת "שמונה הצעדים" להפחתת הסכנה שבתקיפות כרישים באי ריוניון הוא שר החוץ הצרפתי לענייני המושבות והטריטוריות שבשלטון צרפת, מר גרי פו-לנגבין (Geory Pau-Langevin). ליישום התוכנית עירב הנציג הבכיר את המשרד לאיכות הסביבה, המשרד לפיתוח בר-קיימא ואנרגיה, משרד החינוך, מוסדות ההשכלה הגבוהה והמחקר, העיריות המקומיות, מחלקות הנוער והספורט, ומשרדי הממשל הצרפתיים בחו"ל. נציגי משרדים ומחלקות אלו עבדו בשיתוף פעולה הדוק עם הרשויות מקומיות ומומחים ימיים בכדי לפתח ולנסח שמונה יוזמות מרכזיות שאמורות להפחית את הסיכון לתקיפות הכרישים בריוניון. כמו כן הוחלט כי צרפת תגדיל באופן משמעותי את התקציב שניתן בעבר מ- 650,000 אירו ל- 6 מיליון אירו על פני חמש השנים הבאות.

תקיפות מסביב לאי ריוניון. משנת 2011 היו 16 תקיפות כאשר 7 מתוכן קטלניות.

תכנית שמונה הנקודות כוללת את היוזמות הבאות:

1. אבטחת חופים המיועדים לשחייה ולספורט ימי.

על מנת לשמור על בטיחות הרוחצים ככל האפשר, בכוונת ריוניון להשקיע בתצפיות כרישים, הצבת רשתות הגנה וטכניקות הגנה נוספות ככל שידרש. עדיפות עליונה תנתן למקומות שורצי כרישים ובעלי היסטוריה של תקיפות בעבר כגון: סנט פול (St. Paul), סינט פייר (Saint-Pierre), סנט לו (Saint-Leu) ו- Three-Bassins.

2. הגדלה מבוקרת של דייג כרישי נמר (Tiger Sharks)

אין בכוונת המדינה לחסל את הכרישים אלא לשלוט בתפוצת האוכלוסייה שלהם. בכדי להשיג את המטרה, צרפת תאפשר להגדיל ב-50% את מכסת השייט וטיולים ימיים שמיועדים לדייג מסחרי, מקצועי וספורט חובבני.

3. חיפוש פתרונות שיווקיים לשלל דייג של כרישים

המדינה מקווה כי העלייה במספר הכרישים שיתפסו תאפשר ריבוי דגימות שאותם יוכלו לנתח בסוכנות ANSES (סוכנות הבריאות הלאומית האמונה על איכות המזון, איכות הסביבה, ועבודה). ניתוחים אלו יכולים לשמש בכדי לקבוע האם להסיר את האיסור על הצריכה האנושית של בשר כרישים.

דייג כרישים מבוקר ושליטה על אוכלוסיית הכרישים באי ריוניון. האם זה יפתור את בעיית התקיפות?

4. שמירה על האיזון האקולוגי שבתוך השמורות הימיות

תוכניות שמטרתן לשלוט באוכלוסיית הכרישים לא תפגע בשמורת הטבע הימית. האי ריוניון פועל קשה מאוד בכיד למנוע הכחדות שוניות האלמוגים שמקיפות אותה. כמו כן, המדינה מתכננת ליצור תנאים נאותים למימוש ספורט ענף הדיג החובבני שמיועד להנאה.

5. הרחבה של הידע המדעי

צרפת תרחיב את רשת תחנות ההאזנה ותשפר את מערכות הניטור של תנועות הכרישים. בנוסף, המדינה מתכננת להעשיר את ידיעותיה וללמוד יותר על אוכלוסיות הכרישים שחגה מסביב לריוניון.

6 הגברת התמיכה בעמותות למניעת תקיפה

המדינה מתכננת להגדיל את התמיכה הכספית בארגונים שמטרתם מניעה של תקיפות כרישים והפחתת סיכון הרחצה בים.

7. האצה של פיתוח משאבים ומרכזי תמיכה

מרכז משאבים זה ירכז ויאכוף את המדיניות של הפחתת הסיכון שבתקיפות הכרישים - בהפצה תקשורתית כאשר יש סיכון לציבור ובניהול משברים. מרכז זה אמור להיות מבצעי כבר השנה.

8. החייאת  ענף התיירות של ריוניון

שר החוץ, ג'ורג' פאו-לנגווין אמור לערוך פגישה בנושא זה בחודש יוני. מטרת הפגישה היא קביעת דרכים שיתרמו לפיתוחה וקידומה של ריוניון כיעד תיירותי ותיקון שמה בעקבות הרושם שנוצר. התיירות היא חיונית לכלכלת האי. המערך הכלכלי חייב לשגשג ולהיות רווחי בכדי להמשיך במימון האמצעים לבטיחות הרוחצים, התיירים והגולשים.

מצב שבשגרה. גולש באי ריוניון ו"חבר". הגולשים בסכנה מתמדת

רבים מיוזמות אלו שנויים במחלוקת ובמיוחד הנקודה שנוגעת לשליטה על אוכלוסית הכרישים באמצעות דייג מבוקר. לאור טראומת העבר בדבר חריגה ממכסת הדייג המותרת ובשימוש בבעלי חיים כפתיונות, אין כל ספק כי ממשלת ריוניון תעמוד תחת ביקורת אינטנסיבית ועינה הפקוחה של העולם. מאז שנת 2011 היו 16 תקיפות כרישים כאשר שבעה מתוכם גבו חיי אדם. חרף כל נסיונות העבר להפחית את תקיפות הכרישים גם אז השחיינים נותרו בסכנה וכמה מהם הותקפו ליד חופי האי.

הסיבות לריבוי התקיפות ותכיפותן עדיין אינן ברורות אך רבים מציינים את הקמתה של השמורה ימית כגורם משפיע. השמורה הימית בנתה מערכת אקולוגית עשירה בדגה ובמזון, ומעריכים כי הכרישים נמשכים לאזור בכדי לאכול. עם זאת, אחרים מציינים את הכמות ההולכת וגדלה של שפכים שמושכת כרישים. ללא קשר לסיבה, ממשלת ריוניון עומדת לפני משימה מורכבת שבה היא תצטרך למצוא דרך לאפשר לכרישים ולבני האדם להתקיים בשלום אלו לצד אלו מבלי להפר את האיזון האקולוגי ומבלי לאבד צלם אנוש.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים