חדשות
חדשותסביבה ← לאחר היעלמות מסתורית של 33 שנה, הים החזיר את החול לחוף באירלנד

לאחר היעלמות מסתורית של 33 שנה, הים החזיר את החול לחוף באירלנד

מאת יואב נקש מאי 11, 2017

בעקבות סופה שהתרחשה בשנת 1984, נעלם כל החול מרצועת חוף יפה על האי אקיל שבאירלנד. החוף שאורכו 300 מטרים נותר במשך 33 שנה חשוף וסלעי עד שגאות מסתורית שהתרחשה לאחרונה החזירה אותו לקדמותו וכיסתה אותו בחול רך.

תושבי העיירה דואה שבאירלנד הופתעו מהמחזה שנגלה לעיניהם. האוקיאנוס החזיר לחוף המקומי את כל כמות החול שהפשיט מעליו לפני למעלה מ-30 שנה. התופעה המוזרה התרחשה לאחר תקופת גיאות גבוהה. כשהים נסוג הוא הותיר מאחוריו את כל כמות החול שלקח.

לפני ואחרי 33 שנה. החול חזר לחוף האירי.

אקיל הוא האי הגדול ביותר השוכן מול חופי אירלנד ובו חיה אוכלוסיה של כ-2,600 איש. האי מהווה חלק מ"דרך הפרא האטלנטית", דרך תיירותית המשתרעת מדרום המדינה ועד לצפון-מערבה. נתיב זה נהנה מתנופה גדולה בתחום התיירות והמקומיים בעיירה דואה מקווים שכך יהיה גם עם החוף החדש / ישן. בלשכת התיירות המקומית הסבירו כי בעבר היה זה חוף פופולרי ביותר ובקרבתו היו ארבעה מלונות ובתי הארחה.

הזנת חול מלאכותית בחוף קבר השייח באשקלון. לאחר כשבועיים הים שוב לקח את הכל. מקווים ל"מעשה קוסמות" טבעי של הים.

תופעה מעניינת זו שבה החול חוזר לחוף לאחר שנים כה רבות נותן תקווה למצב החופים שקיים בערים שונות בארצנו. נסיגת החופים והמצוקים בערים כגון אשקלון, הרצליה ונתניה מתרחשת בגלל מחסור בהזנה טבעית של חול. על אף כי הסיכויים קטנים שמצב כגון זה יתרחש אצלנו - בגלל גודלו של אגן הים התיכון, אקלים הגלים, גאות ושפל מזעריים, תעלת סואץ, מתווה החופים, שוברי גלים, מרינות וכו' - אולי בכל זאת נראה פעם מעשה קוסמות... אולי.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים