העתיד אמפיבי: רחפן שעף בשמים וגם שוחה במים

מאת יואב נקש דצמבר 31, 2015

העתיד הטכנולוגי נראה דו-חי - פיתוחים חדשניים שאינם שמורים רק ליבשה או לים אלא משלבים את כל העולמות יחדיו. הפיקציה של סרטי הוליווד הופכת למציאות וטכנולוגיה צבאית עוברת אט-אט לשימוש אזרחי. תכירו את ה-"Naviator", הפיתוח החדש בתחום הרחפנים שמשלב שנים באחד - גם מרחף באוויר וגם משייט מתחת לפני המים.

הרחפנים הופכים זעירים וחכמים, עוקבים אחר מפעילם, מטיילים למרחקים גדולים, משדרים תמונות מנקודת מבט שאינה שגרתית וכעת נראה שהם גם הופכים להיות דו שימושיים. את רחפן ה-Naviator (שילוב של המילים Navy ו-Air) פיתח צוות חוקרים באוניברסיטת ראטגרס (Rutgers University) בניו ג'רזי. הכלי המעופף נראה כמו כל רחפן רגיל אחר אלא שלזה יש גם את היכולת לצלול אל תוך המים ולשייט בהתאם.

"אנו מכירים כלים שפועלים או בים או באוויר בלבד. יש צוללות שיכולות לשגר משהו לאוויר או מטוס שמטיל כלי כלשהו אל המים אך באף אחד מהמקרים הם לא יחזרו למקור השיגור. הכלים האלו בנויים לעשות משימה אחת בלבד", מסביר צוות המפתחים באוניברסיטת ראטגרס "להבדיל מכך, הרחפן הזה מסוגל לעשות מספר משימות: לעוף באוויר, לצלול אל המים ולחזור לרחף באוויר. "הרחפן יכול לשמש למדע, לבדיקה של תשתיות (כמו גשרים) או למחקר של זיהום בים וכתמי נפט".

הגאדג'ט האמפיבי נמצא בשלבי הפיתוח הראשוניים אך כבר כעת הוא מסמן את הכיוון שאליו צועדת הטכנולוגיה, ואולי אף יותר מזה, את עתיד התיעוד ואפשרויות הצילום של הספורט האתגרי. תחשבו על זה... את הרגעים בגלישה אולי יצלם כלי עתידני אחד, גם מעל לראש הגולש וגם מתחת לגלשן. איזה צילום מיוחד זה יכול להיות? דינאמי ומרתק. אולי הפיתוח הבא צריך להיות משהו שגם חוזר לתושבת קבועה על הגלשן או על רצועת היד של הגולש... כמו בומרנג של רחפן - כך הצילום יהיה גם מזווית של בין אוויר לים, בתוך הצינור כמובן! אבל היי.. נשאיר את זה בינתיים לעתיד (הלא רחוק).

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים