אפקט אנדי: בדיקות סמים לגולשים בסבב המקצועני

מאת יואב נקש ינואר 08, 2012

הם גורמים להם לגלוש יותר טוב, הם מפציצים את גופם בכמויות של אדרנלין, הם שומרים אותם מפוקסים ומרוכזים ואפילו מעצבים את גופם של הגולשים, אך בטווח הארוך הסמים מביאים להתמכרות קשה, לדכאון, כשל מוטורי ומוות. מדיניות חדשה של ה-ASP קובעת: ענף הגלישה נקי מסמים! בדיקות מחייבות לכל המתחרים.

andi asp no drugs

כבר לא מדובר בצינגלה או ג'וינט חשיש אחרי סשן גלישה אלא בסמי מרץ וכימיקלים קטלניים. לעיתים סמים הם חלק מטיפול תרופתי שלאחר פציעה המפוקחים וניתנים על ידי רופאים מקצועיים, אבל מבלי משים הם יכולים לסיים את הקריירה של הגולשים. – סמים בענף הגלישה הוא מוצא מסוכן לשיפור הביצועים והפתרון הרעיל שיכול לסיים את חייהם של הגולשים מוקדם מן הרגיל - השקר האולטימטיבי של הגלישה, הספורט והחיים.

אנת'וני רופו, ניקו פדרץ ואנדי איירונס הם רק כמה מהשמות המוכרים בענף הגלישה שנפלו לתהום העמוקה של הסמים. התמכרות נוספת וקצת שונה לאלכוהול הייתה שייכת למארק אקלופו שנעדר מהתחרויות למשך שנים רבות עד שנגמל. אחד הסיפורים המצערים שייך לאלוף הגלישה המיתולוגי, אנת'וני רופו בן ה-47 (Anthony Ruffo), שסבל מבעיה רצינית של שנים עם התמכרותו לאמפטמינים. במזל רב הייתה לו האפשרות להשתקם ולהיגמל וכעת הוא חוזר אט-אט לכושרו. צפו בסרטון חזק על חייו שכולל מסר ברור על הסכנה שבשימוש בסמים.

מת'אמפיטמינים הידועים בקיצור מת' הם סמים שמיועדים להגברת המודעות, הריכוז והאנרגיה. במידה וסם זה נלקח בכמויות גדולות תופעות הלוואי של סם ממכר זה יכול לגרום להעצמת האגו, החשיבות העצמית, לאופוריה, דיכאון ולבסוף להתאבדות ומוות. המקרה המצער של מותו של אלוף העולם לשעבר ב-2010, אנדי איירונס, נגרם כתוצאה מהתמכרותו למת' וייתכן כי אם בתקופתו הייתה מיושמת מדיניות של בדיקות סמים בתחרויות אולי היה ניתן למנוע את המקרה הטראגי.

neco

בשנת 2005 ניקו פדרץ (Neco Padaratz) הברזילאי הושעה מסבב הגלישה העולמי למשך שנה אחת לאחר שנמצאו בגופו שרידים של סמים ממריצים. ניקו נתפס כשהוא נוטל סמי מרץ וסטרואידים אנאבולים במהלך תחרות ה-WCT בשנת 2004 שנערכה בהוסגור בצרפת. פדרץ ששיתף פעולה עם בדיקות הארגון טען כי היו אלו סטרואידים שניתנו לו באישור של רופא מקצועי במטרה להחלים מפציעה כרונית בגבו.

אחד הגולשים הפעילים ביותר בנושא איסור הסמים בענף הגלישה הוא ג'ואל פארקינסון שבשנת 2007 הפציר במנהלי הארגון לבצע בדיקות סמים חוזרות ונשנות לגולשים המקצוענים. הגולש האוסטרלי טען שענף הגלישה צריך לעמוד בסטנדרטים עולמיים כפי שנעשה בכל ענפי הספורט בעולם ולערוך בדיקות  סדירות ועקביות עם השלכות מחמירות לכל גולש שיימצא מסומם.

andi

לאחר מותו הטראגי של אנדי ב-2010 הדיון על בדיקות הסמים תפס תאוצה עד שאושר ברוב מוחץ לקראת הסבב של 2012. בהחלטה תקדימית של ארגון הגלישה העולמי, ה- ISA, יתקיימו בדיקות  סמים תכופות לגולשים המקצוענים ולכל הצוות המנהל של ה-ASP בסבב התחרויות 2012. המדיניות החדשה לערוך בדיקות סמים תשפיע באופן ניכר על טוהר הספורט והגולשים. בכדי שענף גלישת הגלים ייקח חלק במשחקים האולימפים צריך להיות קו נוקשה וברור של ארגון הגלישה העולמי ומנהלי התחרויות. כמו כן בהנהלה מקווים שבדיקות אלו יסיימו את כל חרושת השמועות והשם הרע שיצא למשתתפים בתחרויות ולענף הגלישה מאז הקמתו של הארגון.

למרות כי כל הסימנים למימוש המדיניות החדשה מצביעים לכיוון זה, חברי ההנהלהשל ה-ISA מכחישים באופן נחרץ שההחלטה לקיים בדיקות סמים נבעו בגלל מותו של אנדי איירונס. מאז שנות ה-80' הוועדה האולימפית העולמית, קהילת הגלישה העולמית וגם חברי קונגרס מהוואיי דחפו ליישום בדיקות סמים בענף הגלישה המקצועני אבל רק כעת זה הגיע לשלב של מדיניות מחייבת. חוק בדיקות הסמים יתואם לפי הפרוטוקול והקריטריונים של ארגון  WADA - World Anti-Doping Agency, ארגון שאחראי על הגבלות סוגי הסמים האסורים בספורט העולמי לסוגיו. אם בדיקותיו של אחד המתחרים יהיה חיובי הוא יושעה באופן מיידי מהסבב למשך שנה אחת.

art2

"אנו מאמינים בשיפור ההישגים בספורט הגלישה בצורה טבעית ונקייה" אומר דובר ה-ASP דייב פרודן (Dave Prodan), "להחלטה זו יש תמיכה מלאה של הגולשים המקצוענים בסבב שרוצים להשתתף בתחרויות בצורה אמיתית, וכולם מחזיקים בדעה כי יש להראות לעולם שספורט הגלישה נקי מסמים ולתת דוגמא חיובית לגולשים באשר הם. אנו צועדים בדרך הנכונה קדימה כמו כל שאר ענפי הספורט המקצועני בעולם".

עם ההחלטה המבורכת של ה-ASP לקיים בדיקות סמים למתחרים הם פותחים דרך חדשה ונקייה בענף הגלישה. – גם אתם, תגידו לא לסמים. הוא לא מועיל בספורט והוא הורס את הבריאות ואת החיים!
תגלשו נקי!

art4

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים