חדשות
חדשותסרף Tech ← בד משוריין: חוקרים מאוסטרליה מפתחים חליפה שתמנע ביס מכרישים

בד משוריין: חוקרים מאוסטרליה מפתחים חליפה שתמנע ביס מכרישים

מאת יואב נקש פבואר 05, 2019

מרבית הגולשים שהותקפו על יד כרישים נפגעו בגפיים התחתונות והמקרים שהסתיימו באורח קטלני נגרמו בעיקר בגלל אובדן דם רב. במהלך השנים ניסו למנוע את תקיפות הכרישים על ידי המצאת מכשירים ותכשירים שונים כשביניהם גם חליפות עם צבעי הסוואה. בימים אלו קבוצת חוקרים מאוניברסיטת פלינדרס באוסטרליה מפתחים חליפת שריון העשויה מבד קוולאר - כמו החומר ממנו עשויים אפודי המגן.

אף על פי שהסיכויים לתקיפת כריש הם קטנים לאין שיעור, גולשים, צוללנים ושחיינים תמיד יהיו חשופים לתקיפה יותר מכל אדם אחר. נגיסת כריש לבן יכולה להגיע לעוצמה של 4,000 פאונד לאינץ' מרובע (PSI) ורק לשם השוואה, נגיסה אנושית נעה בין 150 ל- 200 PSI (תחשבו כמה זה כואב כשאתם נוגסים בלשון או בחיך). ביס של עמלץ יכול לשבור בקלות עצמות אבל החליפה החדשה שאותה מפתחים באוסטרליה אמורה למנוע פציעות חמורות ונעיצה עמוקה ברקמות.

שכבת חומרים שמרכיבים בד משוריין לחליפת גלישה.

"החומר החדש בחליפת המגן יהיה עמיד בחום ובעל סיבים סינתטיים חזקים המשמשים בדרך כלל בייצור אפודי מגן נגד דקירות וירי", מסביר צ'ארלי הובניירס, פרופסור מאוניברסיטת פלינדרס. "אם נוכל להפחית את אובדן הדם ולמזער את הפציעות עד לקבלת עזרה מהירה במצבי חירום, אנו מקווים להגדיל את שיעורי ההישרדות של אנשים שהותקפו על ידי כרישים".

 המפתחים יבדקו את החליפה בתנאי אמת בחוף ליד העיר אדלייד עם כרישים בסביבתם הטבעית. זה ידוע לכל כי משקלו של הקוולאר כבד וחסר גמישות, האם יצליחו המפתחים להתגבר על מכשולים אלו ולשמור על התכונות האלסטיות של חליפות הגלישה? המחקר עוד רחוק מסיומו ואנו נמשיך לעקוב.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)









צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.




צלם ים