ASP גרידי? דורשים 2M$ על תחזיות MSW וקונסים ב-50K את ג'ורדי

מאת יואב נקש ספטמבר 24, 2014

הם שינו את הלוגו, החליפו יו"ר, ריפדו את מצע המזומנים בחסות של סמסונג, דורשים זכויות צילום על כל תיעוד של צלמים ובינואר הם יעלו ליגה עם החלפת השם ל-WSL. אבל ארגון הגלישה העולמי ASP לא עוצר בזה. את המנצח בתחרות טרסלס, ג'ורדי סמית, הם רצו לקנוס ב-50,000 דולרים על חבישת כובע של הספונסר וכעת הם גם דורשים מאתר התחזית הבריטי Magic Sea Weed) - MSW)  שני מיליון דולרים עבור שירותי התחזית שלהם בסבב העולמי. מה עובר עליהם?

art3

נראה שתאבת הבצע של ארגון הגלישה העולמי גדול מאהבתו לגלישה ו"אבסורד" היא המילה שהכי מתאימה לבקשה ההזויה של ארגון ASP מ-MSW. אתר MSW הוא אתר התחזית הטוב ביותר שקיים כיום (לעניות דעתי י.נ.) ומספק את הנתונים המדויקים ביותר ברמת המיקרו של חופי הגלישה בכל רחבי העולם (סוול, רוח, גובה גלים ועוד). בחמש השנים האחרונות האתר סיפק את נתוני התחזית בהתנדבות ובחינם לתחרויות קוויקסילבר פרו שהתקיימו בהוסגור צרפת עד שבתחילת השנה פנו אליהם ארגון הגלישה העולמי והעלו לפניהם הצעה ש (אי) אפשר לסרב לה: בלעדיות על התחזיות של כל הסבב העולמי השנתי בתמורה ל-2 מיליון דולרים. כאן מגיע חלקו של האבסורד: כיצד ייתכן שנותן השירות נדרש לשלם על השירות של עצמו?!

art4

ניסוח הידיעה שהתפרסמה באתר MSW היה קצת מעורפל. מנהל האתר, בן פריסטון (Ben Freeston) העלה את פרטיה במה שנראה כמו כוונה ממוקדת להטיל את הפצצה אבל מבלי שיהיה בה מטען נפיץ שיגרום לנזק סביבתי עם ה-ASP. בידיעה הוא המעיט במילים שנוגעות לתשובתו על ההצעה אך הדגיש בדבריו את מורת רוחו מהבקשה לתשלום של 2 מיליון דולרים ובמיוחד לאחר שב-MSW דאגו לפעול בהתנדבות במשך שנים - והם כאמור, נותני השירות בכל הסיפור. הידיעה המשיכה במעין "הסבר מתנצל" שמתאר את המערכת המסועפת וחישובי האלגוריתמים שכרוכים בחיזוי הנתונים. דברים שמתוכם ניתן להבין כי כנראה שיש בזה בכדי לבדוק את הלך הרוחות ולקבל פידבק שיעזור להם במתן תשובה חד משמעית להצעה. כאמור, ה-ASP פנו לאתר MSW עם ההצעה בתחילת השנה. ההשערה היא שייתכן והם טרם סירבו לה באופן מוחלט ועדיין מנהלים מו"מ או חושבים האם זה כדאי.

art4

אז נכון שעם בלעדיות על התחזיות בסבב הגלישה העולמי, MSW יזכו לתפוצה אדירה שתגדיל את הכנסותיהם. אבל ההצעה של ASP מגיעה ממקום של יוהרה שבה כביכול הם מציעים ל-MSW את הפרסום בתמורה לסכום הנקוב וגם לקבל את שירותי התחזיות המצוינים שלהם שילוו אותם במהלך הסבב. האם לא היה מן הראוי שה-ASP יציעו את הכסף ל-MSW בתמורה לשירות המעולה שאותו הם מספקים? הרי כך זה מקובל בעסקים. חטא ההיבריס של ארגון ה-ASP כפי שהוא מתנהל בשנה האחרונה, סולל את דרכו כמו בולדוזור בחנות חרסינה. הארגון נח על זרי שטרות ירוקים של חברת סמסונג ומנסה בכל דרך אפשרית להרוויח עוד כסף בשביל לרפד... את מי?

נכון לרגע זה הצהרת הכוונות של MSW לא ברורה אך גישתם והצעתם של ה-ASP גלויה ואינה נסתרת מעיניהם של קהילת הגולשים בעולם. הביקורות לא איחרו לבוא, התרעומות נשמעות בתגובות הגולשים והדרך הכוחנית של ה-ASP אינה משחקת לידם אלא עושה עוול לענף הספורט, על כלל האתרים, הצלמים ונתוני השירותים שבמקום ליצור באז חיובי הם גורמים לניכור ופרסום שלילי.

art2

אם לא די בדוגמא שנכתבה לעיל על הדרך הנוקשה והקשוחה שנוהגים בארגון ה-ASP במטרה להרוויח עוד כמה ג'ובות, מגיע סיפור הקנס של ג'ורדי סמית בסיום התחרות בטרסלס (trestles). ג'ורדי המנצח בתחרות עלה אל הפודיום כשלראשו הוא חבש את הכובע של אחד הספונסרים שלו, רד בול. ה-ASP שהזהירו אותו לפני כן שלא לעלות עם סממנים של חברה אחרת מלבד זו שנותנת חסות לתחרות (חברת משקות האנרגיה Monster) כעסו מאוד וקנסו אותו בסכום עתק של $50,000 - קנס שלאחר מכן התבטל מכיוון שתוקפו לא היה חוקי.

הרבה מעבר לכל השינויים שחלים בארגון ה-ASP/WSL ישנו דבר אחד שחייב להשתנות במיידי וז הגישה שהם סיגלו למסחריות. זו חייבת להתקיים בצורה הדרגתית, יפה ולא כוחנית. פחות יוהרה ובצע, יותר צניעות וחזון להמשך הדרך - בעשותם כן, גם יוקרתם תעלה.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים