חדשות
חדשותסרף Tech ← 'קרטון ביצים' לגלשן: Bast - מגן גלשן ידידותי לסביבה ומהיר להתקנה

'קרטון ביצים' לגלשן: Bast - מגן גלשן ידידותי לסביבה ומהיר להתקנה

מאת יואב נקש נובמבר 12, 2013

עם כ-30 מיליון גולשים ברחבי העולם, תעשיית הגלישה היא עסק אדיר מימדים שמזהם את הסביבה. ייצור הגלשנים, החליפות ושאר אביזרים נלווים הם מקור למפגעים סביבתיים שבאופן ישיר פוגעים במקום שמביא לנו אושר עילאי – הים והגלים. בעשור הנוכחי ישנה מגמה של "גלישה בר-קיימא" כאשר יותר ויותר יזמים ומיזמים מחפשים חלופות ירוקות לכל פרט בציוד הגלישה שיש ברשותנו בכדי שיפחית את מידת הפגיעה האקולוגית שכרוך בייצורם. אחד מיני אותם פיתוחים הוא מגן גלשן שנקרא Bast העשוי מנייר ממחוזר ומשמש כפתרון מהיר ויעיל להגן על הגלשן בעת אריזתו לקראת טיול הגלישה.

הזיקה שלנו, הגולשים, לטבע טבועה בנפשנו אבל לעיתים אנו מסתכלים על המראה ורואים את המציאות הכואבת שמשתקפת אלינו בחזרה: אנו חלק מן הבעיה! אנחנו לא יכולים להיות אנשים בעלי אג'נדה סביבתית שרוצים בשימורו של דבר אם הרגלי הצריכה שלנו עושים את ההיפך הגמור. באפשרותנו לשנות ולחפש אלטרנטיבות יצירתיות וירוקות לכל דבר שיש לנו שימוש בו. דוגמא נפלאה לתחליף שכזה היא דרך פשוטה ויעילה להגן על הגלשן באת אריזתו לקראת טיול הגלישה. "באסט" (Bast), הקרוי על שמה של אלת השמש המצרית שהגנה על הפרעונים, הוא התקן פשוט שמיוצר מחומר ממוחזר שנולד מהצורך לשמור על שלמות הגלשן בעת אריזתו ושינועו.

Bast Surfboard protection: Recycled, Quick and Secured

"Bast". קרטון ממוחזר שעוטף את כל צידי הגלשן, חרטום, זנב וריילים. קל לרכבה אפקטיבי וידידותי לסביבה

בשנים האחרונות יוצרו "תחליפים ירוקים" רבים לציוד בענף הגלישה אך אריזת הגלשן והגנתו בשינועו נותרה בעינה. הגולש מסנטה קרוז, ג'יירד קוט (Jared Koett), הגה רעיון מבריק שבא לפצות על הזמן הרב שנדרש באריזתו של הגלשן ובשימוש בחומרים שאינם מזהמים. במהלך טיול גלישה בניקרגואה הוא נוכח להבחין כי גולשים רבים אורזים את גלשניהם בתיק המנשא כשהם עטופים במיני חומרים מזהמים: בד פוליאורית'ן, קצפים, צינורות פלסטיק, עטיפות "פצפצים" ואת הכול כמובן הם מלפפים בכריכה עבה של דבק מסקנטייפ. זאת ועוד, לא רק שעטיפת הגלשן וחילוצו מהתכריכים דורש זמן רב של עבודה, אלא שלא תמיד חומרים אלו הוכיחו עצמם כאפקטיביים מפני שבירת גלשנים או חבלה. האפשרות שהגל המושלם בטיול הגלישה יכול להתעכב בגלל תיקון הגלשן ובשל הצורך באריזה מהימנה וידידותית לסביבה הביאו אותו לעבוד על פרוייקט שנמשך קרוב ל-6 שנים. והתוצאה: BAST.

הוסיפו אותנו כחברים בפייסבוק ו/או הרשמו לסרף-לטר של צלם ים והשארו מעודכנים בכל מה שחדש!

בדיוק כמו תבניות הביצים מקרטון כך גם תבנית ההגנה לגלשנים. "באסט" עשוי מנייר ממוחזר כשהתבנית המקיפה את הגלשן מעוצבת עם שיטת עגינה מודולארית מיוחדת בעלת שלושה חלקים עיקריים: משולש עליון לחרטום הגלשן, תבנית מרובעת/מעגלית לזנב הגלשן ורצועות "אקורדיון" בשביל צידי הגלשן (Rails).

art2

"תבניות ביצים" מודלריות להרכבה. חרטום זנב או חיבור של כמה תבניות לריילים לפי אורכו של הגלשן

התקנתו פשוטה מאוד לתפעול וכמו אבני לגו כך גם חלקי התבנית מתחברים באופן מושלם האחד לשני. בפרק זמן של דקה ניתן לבנות מארז קשיח ומגן כשבעבר זה דרש מאיתנו זמן ממושך ועבודה רבה. משליחתם ע"י היצרן ועד לשימוש אישי לטיולי גלישה, חלקי המארז מתאימים לכל סוגי הגלשנים בכל עובי ואורך. יחד עם זאת והדבר העיקרי בפיתוחו הוא שבניגוד לחומרים המבוססים חומרים פטרו-כימיים, ה-Bast עשוי מחומר ממחוזר ב-100 אחוזים שניתן להשתמש בו מספר פעמים רב גם לאחר מכן. החיסרון היחיד, והדבר שיש לשים עליו את הדעת, הוא שצריך לדאוג שלא להרטיב את המארז העשוי נייר ממחוזר...

בלי מסקינטייפ ובלי פצפצים. הרכבה מלאה סביב כל צידי הגלשן בדקה אחת.

המארז המגן של "באסט" מיוצר בשיתוף פעולה עם חברת הגלשנים Firewire. בחברה שוקדים על ייצורו והפיכתו לאביזר נלווה וקבוע באריזת הגלשנים ומבטיחים שכל גולש שיקנה את גלשנם יקבל גם את המארז הקשיח במתנה. מאז שנת 2014 החברה פועלת לשיווק ה-Bast גם באופן קמעונאי וניתן לרכוש את המארז הממוחזר באתר החברה בעלות של 40$ (160 ש"ח). לא הכי זול אבל יקר ערך בתרומתו הסביבתית.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים