בכוחות משותפים: רוחצים בנתניה הצילו דולפין במצוקה

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

זהו עוד אחד מאותם המקרים שמחממים את הלב ומרגשים את הנשמה. ביום שבת, 23.11.2013, הבחינו אנשים בדולפין שמראה סימני מצוקה ותשישות מול חוף שפיים ואח"כ הוא נצפה גם פעם נוספת מול חוף סירונית בנתניה. היונק האהוב וחברנו המתוק במי הים המלוחים נשאר בקרבת החוף ורק ביום שני ה-25.11 הוא נמשה מן הים על ידי רוחצים בחוף קונטיקי והובהל לטיפול רפואי במכמורת.

נשמה: רוחצים בנתניה הצילו דולפין שהיה במצוקה.  Beach hogers rescue a dlophin in netanya Israel

הדולפין מסוג דולפינן מצוי באורך של 2 מטרים ובמשקל 150 ק"ג,  נותר מספר ימים בסמוך לחוף בגלל מצבו הירוד ותשישותו. בבוקר יום שני-2511.13, רוחצים שעברו במקום ניגשו אל הדולפין באמצעות אופנוע ים והבחינו כי הוא רשת דייגים תקועה בפיו ושככל הנראה זה היה הגורם לפציעתו. לאחר ששחררו את לסתותיו משאריות הרשת הם שיחררו אותו לדרכו אך הדולפין שכנראה היה על אפיסת כוחות לאחר ימים רבים של מאבק לא מש מהמקום. אל החוף הוזעקו רשות הטבע והגנים ומתנדבי מחמל"י (מכון חקר מסייע ליונקים ימיים) שהובילו את הדולפין אל החוף ומשם הבהילו אותו אל מתקן התאוששות וטיפול ווטרינרי במכמורת. נכון לרגע כתיבת הדברים מצבו של הדולפין יציב והוא שוחה בכוחות עצמו. וטרינר ימי בודק את תנועותיו במים ומנסה לאבחן ממה הוא סובל. בתום האבחון יוחלט האם לשחרר את הדולפין בחזרה אל הים.

סיפור המקרה משמח מאוד אך גם מטריד לא פחות. מעבר לזיהום הים, רשתות דייג הם גורם שכיח לפציעתם ולהריגתם (בשוגג) של דולפינים ושאר מיני דגים וחיות ים. רשתות קרועות שנותרות במים הופכות למלכודת מוות ליונקים החייכנים. אחריותם של הדייגים מונחת על כתפיהם ועליהם לדאוג שבכל פעם שנזרקת רשת  אל המים היא יוצאת בשלמותה, ומיני דגים שאינם רצויים בשלל יוחזרו אל הים בעודם חיים.

art5

מן הראוי לציין ולהוקיר את גילוי ערנותם של הרוחצים למצוקה שבה היה נתון הדולפין, לתושייתם הרבה בהצלתו והפגנת הדאגה והאהבה הרבה לחברנו הטוב בים – תודה רבה ויישרו כוח! ולדולפין נאחל איחולי החלמה מהירה ושנזכה לראותו שוחה עם להקתו עוד שנים רבות במרחבי הים.


תמונות: שלומ גבאי / וידיאו: ישראל היום

 

 

 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים