חדשות
חדשותסביבה ← הולכים על ה-חול! תומכים בתיקון לחוק החופים ומעבירים אותו בכנסת ישראל!

הולכים על ה-חול! תומכים בתיקון לחוק החופים ומעבירים אותו בכנסת ישראל!

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

במחאה שקיימנו באשקלון נגד הקמת קיר ההפרדה בים התנוסס לו דגל נוסף שעליו היה כתוב: "גם אני תומך בתיקון לחוק החופים". באופן טבעי הנפנו את הדגל באוויר ואימצנו את הכתוב עליו קרוב לחיקנו כחלק מהמטרה אשר לשמה אנו נלחמים. במשך 18 ימים הלכה איילת לר לאורך כל חופי הארץ בכדי לקדם את חוק החופים שיעלה להצבעה בכנסת ישראל בחודש הבא. בתזמון מושלם, יום מסעה האחרון עבר בחוף הנפרד באשקלון והיא חברה לכוחותינו ואנו לכוחותיה. איילת הצביעה ברגליים וכעת היא מבקשת להצביע בידיים ולחתום על העצומה. עזרו לה לעזור לנו, וביחד נציל את חופי ישראל! רשות הכיתוב לאיילת לר:

גם אני תומך בתיקון לחוף החופים בישראל

הקיץ מתחיל, נפתחת עונת הרחצה ואנחנו הולכות והולכים לים. רוצים להגיע לחוף? תשלמו כסף. אסור לגבות תשלום בכניסה לחוף? החוף קיבל היתר מיוחד לגביה. רציתם להגיע לחוף שאין לו היתר? תשלמו על חניה. לא רוצים להגיע באוטו? הדרך היחידה להיכנס לחוף היא דרך החניה. הצלחתם להגיע לחוף? שלמו כסף על כסא. לא רוצים? אין מקום פנוי אחר. התיישבתם? אל תיכנסו למים, אין מציל. תחנות רבות מדי סגורות בגלל שהמדינה מסרבת משכורת ראויה. התיישבתם על החול? שלמו 16 שקל על ארטיק. 8 שקלים על כוס מים מהברז. רוצות להתלונן? פנו לרשות המקומית. לא סליחה לחברה העירונית. לא סליחה למשרד הפנים. אולי למשרד הבריאות או למשרד לאיכות הסביבה. החוף הוא אולי משאב לאומי, אבל אין רשות אחת שמטפלת בכל היבטי הים והחופים. נהניתם מהחול ומאויר הים? בקרוב הוא עומד להיעלם תחת מאות תכניות בניה ישנות שחוק השמירה על הסביבה החופית לא חל עליהן.

מהו חוק החופים?

חוק הסביבה החופית, 2004, קובע שאין לבנות מקו המים ועד 100 מטר ממנו וקובע מגבלות לבניה בין קו זה לבין קו ה- 300 מטר. כל תכנית בטווח המדובר מהים צריכה להיות מאושרת על ידי הוועדה לשמירת הסביבה החופית על פי עקרונות החוק ותוך הבטחת מעבר חופשי של הציבור אל החוף ולאורך החוף.

אלא מה? זה תופס רק על תכניות משנת 2004 ואילך, במצב העניינים הנוכחי תכניות ישנות, אוויליות ככל שיהיו, משנת תרפפ"ו יכולות פשוט להיבנות. זה כנראה עושה טוב לכמה אנשים במדינה, אחרת זה לא היה כך...

התיקון לחוק החופים, זה שאנחנו רוצים להעביר יכריח גם תוכניות ישנות (מלפני 2004) לעבור דרך הוועדה לשמירה על הסביבה החופית, ולהיות כפוף לעקרונות החוק כפי שתוארו למעלה. זה הכל. אבל זה הרבה מאוד!

גם את הים, את פיסת הטבע האחרונה, את הפרא והקדום שבנו, מבקשים לגדר? לאלף? להכפיף? לטובת ייצור עוד כסף, עבור מי? אם זה לא קורה עכשיו כנראה שהילדים של היום יראו פעם ראשונה חוף עם חיים משלו בטיול אחרי צבא.... קומזיץ? סרטנים? את זה הם ואנחנו נראה בסרטים... בשביל שלכמה אנשים יהיה יותר כסף אנחנו צריכים לוותר על האפשרות לחופים קסומים משלנו? זהובים? מסולעים? למה? למה לסוע עד יוון בשביל חוף?

ב-15.6 מתכנסת ועדת שרים לדון בתיקון, אנחנו צריכים שם 7 אצבעות מתוך 13. ב- 17.6, יומיים אח"כ, תיערך ההצבעה.

שמי איילת לר, נסחפתי לתוך מסע של תמיכה חברתית. נעניתי למודעה משל "מגמה ירוקה",פגשתי את דפנה רחל וענת, יחד "תפרנו" את צעדת החופים השניה מראש הנקרה לזיקים זה היה מסע של  18 ימים שאני הובלתי מיום פתיחת עונת הרחצה עד ל"ד בעומר. הצעדה היא חלק ממאמץ אדיר המתרחש בימים אלו לקראת ההצבעה לתיקון החוק , ושותפים לו גם " אדם טבע ודין" "החברה להגנת הטבע " "צלול" "שתיל" "חיים וסביבה" בעוד שלושה שבועות זה קורה...

 

בואו ונעביר את התיקון לחוק החופים :)
לחצו כאן לעמוד הפייסבוק של הצעדה
לחצו כאן לחתימה על העצומה

 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים