חדשות
חדשותגלישה ← יום שני הענק בנאזרה פורטוגל: קארלוס בורלה שובר שיאים ומאיה גביירה ניצלה מטביעה

יום שני הענק בנאזרה פורטוגל: קארלוס בורלה שובר שיאים ומאיה גביירה ניצלה מטביעה

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

האם יום שני ה-28 באוקטובר 2013 ייכנס לספר השיאים וההיסטוריה של הגלישה? סוול אדיר מימדים נשבר על חוף נאזרה (Nazare) בפראיה דו נורטה (Praia Do Norte), פורטוגל ושני גולשים עשו כותרות בינלאומיות. האחד הוא קארלוס בורלה (Carlos Burle) שנושף בעורף שיאו של מקנאמרה בגלישה על הגל הגבוה ביותר בעולם והשניה היא מאיה גביירה (Maya Gabiera) שחייה ניצלו בדקה ה-90 מטביעה... אקשן בנאזרה בכתבה הבאה.

Big monday at Nazare - Carlos brul record? Maya Gabiera almost drowned יום שני הענק בנאזרה פורטוגל: קארלוס בורלה שובר שיאים ומאיה גבירה ניצלה מטביעה

ביום שני 28.10.2013 היכה הסוול הענק של השנה בחופיה הצפוניים של פורטוגל. גולשי גלי הענק בניצוחו של הגולש הרשמי של נאזרה, גארת מקנאמרה, התייצבו מול הגל הגבוה ביותר בעולם מוכנים לשבור שיאים חדשים. על הגל של נאזרה כיכבו גם קבוצת גולשים ברזילאית שכללה את קארלוס בורלה (Carlos Burle), פדרו סקובי (Pedro Scooby), פילפה ססראנו (Felipe Cesarano) מאיה גביירה (Maya Gabeira) ומספר גולשים פורטוגלים. הסופר-סוול האירופאי היה אדיר מימדים, והקבוצה הברזילאית הגיעה חדורת מטרה לשבור את שיאו של הגולש מהוואי.

לאחר יום גלישה על גלי ענק הברזילאים כוססים ציפורניהם בציפייה לתשובה: האם, קארלוס בורלה הברזילאי בן ה-45, עשה את אשר הבטיח לעצמו ושבר את שיאו (הרשמי) של מקנאמרה שעמד על 90 פיט (27 מטרים)? - כאמור, גארת מקנאמרה גלש על גל ענק נוסף בתחילת 2013 שגובהו נאמד בכ-100 פיט אך הוא מעולם לא אושר באופן רשמי ע"י שיאי גינס. - בתמונה היחידה שהתפרסמה מיום שני הענק בנאזרה (בתמונה למטה) נראה קארלוס בורלה גולש על גל מפלצתי שיש הסבורים כי הוא מעט יותר גבוה מהגל שאותו תפס מקנאמרה. אם כך יהיה הדבר אז קארלוס יוכתר באופן רשמי כמנצח ויחזיק בתואר "הגולש שגלש על הגל הגבוה ביותר בעולם". "זה היה כרוך בהרבה מזל", מסביר קארלוס. "כולם תפסו גלים ואני הייתי היחיד שעדיין לא גלש, לאחר מקרה הטביעה של מאיה וכשהבנתי שהיא ניצלה, חזרתי חדור מוטיבציה ועם הרבה אדרנלין הצלחתי לתפוס את הגל המיוחל והמיוחד." קארלוס בורלה הוא גולש גלי ענק וותיק ומקצועי, בשנת 2001 הוא גלש על גל בגובה 72 פיט (22 מטרים) במאבריקס (Mavericks) צפון קליפורניה.

carlos brule nazare קארלוס בורלה נאזרה פורטוגל

האם קארלוס בורלה שבר את שיאו של מקנאמרה עם הגל הזה?

גלישה על גלי ענק זה לא משחק ילדים. הגולשים המקצועיים יודעים שגלישה על גלים מפלצתיים כרוכה בסיכונים רבים ולאחר יום גלישה אינטנסיבי בנאזרה, מאיה גביירה (Maya Gabeira) יודעת זאת יותר טוב מכולם לאחר שאיבדה הכרתה וכמעט וטבעה. הגולשת הברזילאית בת ה-26 אינה חדשה בזירה של הגלים הגבוהים וזכתה פעמים רבות בטקס פרסי גלי הענק של הבילבונג XXL בשנים 2007, 2008, 2009, 2010 וב-2012.

במהלך יום גלישה אינטנסיבי בנאזרה, מאיה תפסה גל גבוה (60-70 פיט) אך כאשר היא נפלה היא נקלעה למצוקה קשה שבו היא נסחפה עם זרם חזק והתערבלה מתחת להרים של קצף גלים במשך זמן רב. במי ים קרים ועם סטים של גלים גבוהים שנשברים מעל ראשה, מאיה איבדה כוחותיה במהירות רבה והייתה על סף איבוד הכרתה. בשארית כוחותיה היא הניפה את ידיה לעזרה ועמיתה קארלוס בורלה הגיע עם הג'ט-סקי להצילה. קארלוס פספס את מאיה בשני סיבובים שהיו קריטיים מבחינתה של מאיה. לאחר מספר ניסיונות כושלים מאיה הצליחה להיאחז בחבל אך איבדה את הכרתה במהלך הגרירה. קארלוס שהבחין במאיה צפה ללא ניע עזב את הג'ט סקי וחתר להצילה... למזלם הם היו במרחק זעום מן החוף שבו כבר המתין צוות רפואי. לאחר הנשמתה הבהילו אותה לבית החולים המקומי בהכרה ובמצב יציב.

Maya Gabeira

המקרה הטראומטי שחוותה מאיה גביירה הגיע לסיום בהקלה רבה עם פרסום תמונתה כשהיא מחייכת וסטטוס שאותו כתבה בפייסבוק שלה: "תודה רבה לכולם, על האהבה והדאגה הרבה לשלומי. חוץ משבר בקרסול, הכל בסדר. אני מתאוששת מהר. תמשיכו לעודד. אני אחזור בקרוב. אוהבת את כולכם מאוד.".

מאיה יכולה להרגיש יותר טוב גם עם הידיעה כי לפני מקרה הטביעה היא הצליחה להתברג כמועמדת מבטיחה לקראת טקסי  פרסי ה-XXL לשנת 2014 כשגלשה על גל גבוה מאוד מעל הקניון התת-ימי של נאזרה האימתני. איחולי החלמה למאיה הגולשת היפהפיה וכל הכבוד לה על אומץ ליבה ונחישותה - Respect!

 

 

 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים