חדשות
חדשותגלישה ← אפטר שוק: גלי הענק של נאזרה בכותרות. קוטון, קארלוס, מקנאמרה, מאיה והאמילטון מגיבים - סיכום עולמי

אפטר שוק: גלי הענק של נאזרה בכותרות. קוטון, קארלוס, מקנאמרה, מאיה והאמילטון מגיבים - סיכום עולמי

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

אמנם הרוחות שכחו והים הענק חזר להיות גבוה בצורה שפויה אבל הגלים של נאזרה (Nazare) ממשיכים להישבר בכל מדיה אפשרית ברחבי העולם. מה קורה עם מאיה שכמעט וטבעה? האם קארלוס בורלה תפס את הגל הגבוה ביותר בהיסטוריה של הגלישה? מדוע ליירד האמילטון אומר שהגל של קארלוס לא נחשב? ואיפה היה גארת מקנאמרה בכל אותו הזמן? אפטר שוק של כותרות על יום שני הגדול בנאזרה פורטוגל 28.10.2013 בכתבה הבאה.

big surfer giant waves macanamra cotton gabiera burle nazare גולשיים ענקיים מקנאמארה בורלה, קוטון גביירה נאזרה פורטוגל

 מאיה גביירה: "גן עדן יכול לחכות"

ראשונה חביבה היא מאיה גביירה (Maya Gabiera) שחייה ניצלו בדקה ה-90 מטביעה. שלומה טוב והיא מתלוצצת עם רופאיה... מאיה כבר שוחררה מבית החולים כיומיים לאחר המקרה וכבר עושה את דרכה חזרה לביתה בברזיל עם חווייה של פעם בחיים. מאיה מאושרת על שזכתה בחייה בחזרה וחושבת כי נאזרה הוא הגל המסוכן ביותר בעולם. "אני מאוד מאושרת להיות כאן איתכם ושניתנה לי הזדמנות נוספת לחיות את החיים. באמת, מכל הלב. גן עדן יכול לחכות, הוא נראה לי כמו מקום משעמם..." אומרת מאיה בבדיחות. "התנאים שאיתם התמודדתי היו קשים ביותר, בניגוד לגלים אחרים כמו ג'ואס, מאבריקס וקורטיז בנק, בגל של נאזארה הסיכון ממשיך במקום שבו נגמר הגל –במקום שבו ישנם סלעים והגלים סגורים".

art4

 הגולשים: "קארלוס אשם"

לאחר מקרה הטביעה הועלו במרשתת האשמות וספקולציות ע"י גולשים שטענו כי קארלוס בורלה היה זה שהביא לטביעתה ולשבירת קרסולה של מאיה. לטענתם, הוא זה שדרס אותה עם הג'ט סקי בניסיון חילוץ מרושל. בתגובה, מאיה מספרת את גרסתה כך: "תפסתי גל ענק ובמהמורה השלישית או הרביעית נפלתי ושברתי את הקרסול. על אף זאת הצלחתי להגיע למפלס המים והוצאתי את ראשי. אלא שאז הגיע גל נוסף שערבל אותי והחזיק אותי זמן רב מאוד מתחת למים. אני איבדתי חוש התמצאות ולא ידעתי את הכיוון חזרה לעלות אל מפלס המים. באותו הזמן הרגשתי מכה בחזה וגיליתי שזו הייתה החליפה המתנפחת שלי שהתפוצצה והביאה לכך ששוב צללתי מתחת למים... זה היה עמוק מידי ואז הראייה שלי התערפלה ואיבדתי את הכרתי לסירוגין. אין ספק שאני חבה את חיי לקארלוס אך גם לאימונים שאני עברתי. הצלחתי לסגל לעצמי שהייה של דקות ארוכות מתחת למים... קשה מאוד לשרוד לאחר שספגת שני גלי ענק בלי חליפת ההצלה המתנפחת – ואני שרדתי את זה. זה היה שווה את זה והייתי עושה את זה פעם נוספת. זה עדיין לא היה הזמן שלי. בשנה הבאה אני אחזור. כרגע אני חוזרת הביתה לברזיל ובעוד חודשיים אהיה מוכנה לעונת גלי הענק של הוואיי".

art6

 סרטון הדרכה והסבר להצלה מטביעה

בעקבות מקרה הטביעה של של מאיה "ארגון הגלישה האירופאי" ו"ארגון מצילים ללא גבולות" פרסמו את הקליפ הבא שמטרתו הדרכה במתן עזרה ראשונה למקרי טביעה. "בגדול, העקרון פשוט מאוד: טביעה נגרמת בעקבות מחסור בחמצן ובכדי להציל אדם שטבע צריך להכניס חמצן חזרה לראותיו". מומלץ מאוד לצפות ולהקשיב!

 הגל של אנדרו קוטון גבוה לא פחות...

כולם מדברים על הגל של קארלוס בורלה אבל גולש נוסף שרכב על גל אדיר מימדים הוא אנדרו קוטון (Andrew Cotton) האנגלי שגולש בעקביות עם מקנאמרה בנאזרה כבר שנים רבות. לאחר שגלש על גל הקרוב לגובהו של הגל של קארלוס כתבו לו הוריו: "אהובנו, הרגע קראנו על הגל המפלצתי שעליו גלשת הבוקר. אנו נרגשים ומאוד גאים בך. כל הכבוד. תשמור על עצמך אוהבים אמא ואבא".... (וכל הכבוד להורים שיודעים לשמור על איפוק ולפרגן כשילדם מסכן את חייו).

art2

"היו גלים של 80 פיט ויותר... כולם נלחמו על הגל הגבוה ביותר ועכשיו גם אני הצלחתי להתברג ביניהם" אומר אנדרו קוטון. בתגובה למקרה הכמעט-טביעה של מאיה גברייה אומר קוטון: "הפוינט של נאזרה הוא מסוכן ביותר ובגלים כאלו גבוהים אל תתפלאו אם תמצאו את עצמכם שוחים בין שבירות של 60 פיט". כאמור, קוטון גולש בצוות של מקנאמרה והוא היה נהג הג'ט סקי של מקנאמרה כשזה קבע את שיא העולם בשנת 2011.

ליירד האמילטון: "הגל של קארלוס לא נחשב"

הגל של קארלוס בורלה מאיים על שיאו הרשמי של מקנאמרה אך חברו של מקנאמרה מהוואי, גולש גלי הענק המיתולוגי ליירד האמילטון, אינו חושב כך. בראיון שהתקיים בערוץ CNN אמר גולש המילניום האגדי ליירד האמילטון שהוא אינו סבור שקארלוס בורלה שבר את שיאו של מקנאמרה וזאת מכיוון שהיה עליו לסיים את הגל מבלי שקצף השבירה יפיל אותו. "מניסיוני כגולש גלי ענק, המטרה העיקרית היא בטיחות. כל העניין בגלישה היא ראשית לתפוס את הגל ואז להשלים את הגלישה כשרוכבים לכיוון הצד שבו הגל נגמר, אותו הצד שבו אוספים אותך עם הג'ט-סקי". מסביר האמילטון. " אם אתה נופל או שהקצף עוטף אותך זה כישלון בבית הספר שבו אני למדתי. אתה לא יכול לגלוש על גל ענק מבלי לסיים את הגלישה".  - נדמה שיש היגיון בדבריו אך האם דעתו של האמילטון היא באמת נייטרלית או שיש בה העדפה לחברו האמריקאי ושכנו מהוואי? (י.נ.)


מוסיף ואומר האמילטון שהוא מכיר את נאזרה היטב. וכל הרעיון של מדידת גובהו של הגל הוא דבר סובייקטיבי שבו קשה לאמוד את מהירות הגל האמיתי וגובהו של הפיק. "זה כמו למדוד צד אחד של קוביה ולקבוע שזהו הנפח של כל הקוביה", הוא מסביר. ובנוגע למקרה של מאיה גביירה טוען האמילטון שהיא לא צריכה לגלוש על הגל הענק של נאזרה וזו אחריותו של קארלוס בורלה לדאוג לשלומה, "יש לו מזל שהיא לא טבעה" הוא מסיים ואומר.

ואיפה היה מקנאמרה ביום שני הגדול?

קארלוס, מאיה, קוטון, האמילטון אבל איפה מקנאמרה היה בכל הסיפור? אז זהו שמקנאמרה היה שם. הוא רכב על אופנוע הג'ט-סקי שהוביל את אנדרו קוטון לגל הענק אך מדוע הוא לא גלש באותו היום? התשובה לכך נעוצה באופיו של גולש גלים ענק (תרתי משמע) שמקשיב לעצמו, אוהב את אשר הוא עושה ונותן הזמנות לאחרים להוכיח את עצמם.

art7

גארת מקנאמרה וויתר על הגלישה באותו היום בגלל כמה סיבות אציליות שרק מעצימות את כוחו ואופיו: ביום שני הגדול בנאזרה, מקנאמרה לא הרגיש בטוח, הים היה מסוכן והוא רצה לתמוך ולהעניק עזרה לחבריו. "גולש טוב צריך להיות קשוב לאינסטינקטים שלו ואני לא הרגשתי מספיק בטוח באותו הבוקר הוא מסביר. "זה היה גבוה מידי וסוער עבורי, לספוט הזה יש הרבה מאוד כוח, זה מאתגר אך מסוכן מאוד". "המוטו שלי הוא לגלוש בשביל ההנאה ולא להתחרות באחרים... שגם להם מגיעה הזדמנות". הוא מוסיף. מקנאמרה או בכינויו GMAC עזר לחבריו ולצוותי הגולשים במים, הוא גרר אותם עם הג'ט סקי והסביר להם פרטים טכניים לגבי החוף ומזג האוויר. גם קארלוס בורלה וגם אנדרו קוטון חבים לו כמה מהגלים הגבוהים ביותר שתפסו באותו היום. גראת מקנאמרה הוא המלך הבלתי מעורער של נאזרה ומחזיק (עדיין) בשיא העולם בגלישה על הגל הגבוה ביותר בעולם! 

 

 

 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים