חדשות

הברזה של גל ענק בטהיטי - גולש ובוגיסט בווייפאאוט כפול

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

הברזה של גל היא אף פעם לא עניין של מה בכך. כשגולש גונב את הגל הוא נכנס לשטח טריטוריאלי של אחר ובכך הוא מסכן את עצמו וגם את הגולש שהגל שייך לו. גניבת גל היא עבירה חמורה שהעונש עליה תלוי במידת העצבים ומספר הורידים שבולטים בפניו של האדם שלקחו לו את הגל מול הפנים. לעיתים הברזה של גל  יכולה להסתיים במבט זועף או צעקה אך לעיתים היא יכולה גם להסתיים בפצצה לגלשן או באגרוף קמוץ לפנים. הברזות של גלים קורות בדרך כלל על גלים נמוכים שבהם רמת הסיכון נמוכה אבל הברזה על גל ענק הוא כבר סיפור אחר לחלוטין שיכול להיגמר רע מאוד לכולם. אם תשאלו את גולש גלי הענק, דייב ווסל הוא יגיד לכם שהוא רק שמח שהוא נותר בחיים לאחר שג'ון דובל דפק לו את הגל עם בוגי.

dave wessel priority big wave wipeout tahiti דייב ווסל וההברזה על גל ענק של בוגי בטהיטי

דייב ווסל מהוואי הוא גולש גלי ענק שהיה מועמד כבר מספר פעמים בעבר לזכייה בטקס הבילבונג XXL. דייב תמיד מחפש את הריגוש הבא של תפיסת גל ענק וכהרגלו גם הפעם הוא בדק תחזיות ומפות מטאורולוגיות עד שהחליט לטוס לפוינט של ספינוס (Sapinus) בטהיטי אשר נמצא באיי פולינזיה הצרפתית. בגלים גבוהים אין יותר מידי משחקים. גלי הענק הם עצומים במימדם ובכוחם והשונית חדה כתער. רק מקצוענים וגולשים מנוסים יכולים להרשות לעצמם לגלוש על גלים מפלצתיים ובגלל סיבה זו, בגלישה על גלי ענק יש הרבה יותר כבוד במים, וכל הגולשים אמורי לדעת את החוקים "היבשים" לגבי הברזות של גלים. לאחר שגלש באומץ רב על גלי צינורות מושלמים של 4-5 מטרים, דייב ווסל נגרר על ידי ג'ט סקי לקראת מפלצת מים בגובה של כ-6 מטרים. הוא התמקם נכון, ישב עמוק בתוך הצינור אך דבר לא הכין אותו להפתעה שחיכתה לו! גולש הבוגי המקומי, ג'ון דובל (John Duval), תפס את הגל בהמשכו, ירד את הדרופ ונשתל בחוזקה ממש מול פניו של ווסל המופתע. הגל התנפץ בחוזקה על השנים אך למרבה המזל הם נותרו בחיים לספר על כך.

art2

לאחר שהגל הענק חלף המים הגועשים נשארו לתסוס עוד זמן רב בשיח הציבורי של המרשתת. המקרה פתח פצע ישן של איבה בין גולשי הגלים לבוגיסטים ושיח נוקב על החשיבות שיש במתן כבוד במים והימנעות מהברזות. בשעה שדייב ווסל משחיז סכינים (ויש לזה משמעות רבה לגבי מידת הכעס שלו) במהלך ראיון שהעניק ל- Surfing Magazine הוא מספר כך: קרנתי מאושר בשעה שגלשתי בתוך הצינור הענק ואז לפתע מצאתי את עצמי נחסם ע"י מישהו שלא יכולתי אפילו לדעת אם היה גולש בוגי, מטוס או סירה... מה שהוא עשה  הייתה טעות גדולה. אני יודע שהחבר'ה בפולינזיה הצרפתית לא לוקחים לך את הגל כי אם משתתפים איתך עליו, אז בדיעבד אני חושב שאולי הוא רצה לחלוק איתי החוויה של הגלישה." עוד אומר ווסל שהוא היה מאוד מודאג לא רק מהסכנה לחייו אלא גם לחייו של הבוגיסט ועל אף שהוא היה עמוק בתוך הצינור, והשבירה נראתה מהירה, הוא עדיין היה מצליח לצאת ממנו אם הוא לא היה קופא מרוב פחד כשהוא הבחין בהברזה.

הווייפאאוט הכפול ודבריו של ווסל אשר לוו ברמיזה עבה של השחזת סכינים, הביאו לשיח שנוי במחלוקת בין קהילת גולשי הגלים והבוגיסטים ובין גולשי הטואו-אין אל מול הגולשים שחותרים אל הגלים הגבוהים. סוגיית העדיפות (priority) וזכות הקדימה על הגל נותרה ללא תשובה חד משמעית, אם כי מרבית האנשים טוענים שבמקרה הנוכחי התבצעה הברזה ברורה בהחלט שהייתה מסוכנת ולא הוגנת כלפי דייב ווסל. בסופו של עניין על דבר אחד כולם מסכימים: גלים גבוהים או גלים נמוכים - בגלישה לא מבריזים!

 

 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים