לד צפלין: ספוטר הכרישים הבא שירחף מעל חופי אוסטרליה

מאת יואב נקש אוקטובר 14, 2016

במערך ההגנתי המתמשך של האוסטרלים אלו מול לועו של הטורף בעל אלפי השיניים החדות יש הרבה מאוד אמצעים שאינם בהכרח יעילים. במחקרים שנעשו בשנים האחרונות הוכח שרשתות הגנה רק חורצות את דינם של הכרישים ולא בהכרח מפחיתות את מספר התקיפות ובשל כך ישנם רבים שעדיין רוצים לראות דם, לקטול אותם בהמוניהם ולמגרם. אבל הקול השפוי מחפש דרכים אחרות להתמודד עם האיום וזאת באמצעות מתקני גילוי והתראה כגון המצוף החכם ובקרוב גם "צפלין" שיתצפת ממעל.

בשנה החולפת היו באוסטלריה 16 מקרים של תקיפות כרישים כאשר שניים מתוכם היו קטלניים. בעקבות כך, הגה מציל בן 22 מחוף קיאמה את "פרויקט ספינת אוויר" (Project Airship) ובו ירחף בלון בשמי החוף ויאתר מבעוד מועד כרישים שחגים באזור. כאמור, אין מדובר ספינת אוויר במובן הטכני אלא ב"כדור פורח" המלא בגז שצורתו מזכירה את הצפלין המפורסם.

ה-Blimp אינו בגודלה של ספינת האוויר המפורסמת הינדנברג ואורכו רק כ-5 מטרים. הוא מאובזר במצלמות איכותיות שמתעדות את כל מה שקורה למטה ומעביר את הנתונים למחשבים הניידים של המצילים. השימוש ב"בלימפ" לעומת הרחפנים הוא הרבה יותר פרקטי, חסכוני, אינו דורשת תפעול מסובך להטסה וגם יכול לשהות באוויר לפרק זמן ארוך הרבה יותר... לא רק זאת אלא שהוא גם שקט!

הניסוי הראשון של הפרויקט יערך בכל עונת הקיץ האוסטרלי, החל מחודש דצמבר 2016 ועד לפברואר 2017. במידה והבלימפ יוכיח את עצמו, אולי הוא יהיה בעתיד האמצעי היעיל ביותר להתראה מפני כרישים.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים